Шарлотка з яблуками у духовці – це простий рецепт, який не вимагає спеціальних кулінарних навичок та умінь. Пиріг може стати справжнім порятунком, коли гості вже на порозі. Рання осінь та яблука, що достигають у цей час, незмінно асоціюються з шарлоткою. Її ніжний аромат робить світ навколо теплішим та затишнішим, а смак ніби відправляє у дитинство.
Інгредієнти
Рецепт примітний тим, що не вимагає великої кількості складових. Кожен продукт доступний та є у будь-якому будинку.
- Яблука – 3-4 штуки.
- Яйця – 3 штуки.
- Цукор – 1 склянка.
- Розпушувач – 1 пакетик.
- Борошно – 6 столових ложок з верхом.
- Масло (вершкове або рослинне) – для змащування форми.
Час приготування пирога – 40-50 хвилин, з яких більша частина йде на випікання у духовці.
Харчова цінність страви
Калорійність шарлотки становить 165,6 кілокалорії на 100 г. Вона містить 3,7 г білків, 2,3 г жирів, 32,3 г вуглеводів. Якщо брати у розрахунок одну порцію, то, з’ївши шматок пирога, людина вживає близько 200 кілокалорій.
Кількість порцій на вказаний список інгредієнтів: 6.
Етапи приготування
Готувати шарлотку нескладно, якщо слідувати крокам:
- Яйця збити міксером. Досвідчені господині радять не просто змішати білки з жовтками, а збити їх. Чим пишнішою буде піна, тим більш повітряним виявиться пиріг.
- Додати цукор. Всипати його у яйця потрібно тоненькою цівкою, одночасно перемішуючи суміш міксером. Це необхідно для того, щоб піна не опала. Збити отриману суміш до повного розчинення цукру.
- В окремій тарі змішати борошно та розпушувач. Якщо пекарський порошок всипати у яйця, то існує ризик того, що тісто не підніметься зовсім та буде більше схоже на яблучний коржик, а не на повітряний пиріг.
- Додати суху суміш до збитих яєць. Перемішати інгредієнти міксером.
- Очистити яблука від шкірки та серцевини. Порізати їх часточками або кубиками. Не можна робити занадто дрібні шматочки, бо вони перетворяться у пюре та не дозволять тісту бути пишним. Щоб яблука не потемніли, потрібно збризнути їх лимонним соком.
- Змастити сковороду або форму вершковим маслом або рослинною олією. Вершкове масло вважається більш підходящим для шарлотки, оскільки з ним виходить золотава скоринка. Можна після змащування відправити форму у холодильник на кілька хвилин, щоб масло не «попливло», потім трохи присипати борошном та тільки потім викласти яблука. Силіконові форми не потребують змащування.
- Викласти яблука на сковороду. Творчі кулінари викладають цілі картини з фруктів на дні сковороди або форми, а після подають шарлотку перевернутою.
- Рівномірно залити яблука тістом. Всі шматочки повинні бути покриті ним. Яблука, які залишилися без тіста, можуть пригоріти та зіпсувати красу страви.
- Випікати пиріг при 180 градусах протягом 25-30 хвилин. Готовність тіста можна перевірити сірником: проткнути пиріг. Якщо сірник сухий, чистий, то шарлотка готова, а якщо на ньому залишилися невеликі шматочки тіста, то пиріг потрібно випікати ще якийсь час.
Як вибрати яблука для шарлотки
Кращий вибір – це кислі та пружні яблука. Вони допоможуть запобігти зайвій солодкості та не створять вологість. Багато хто віддає перевагу сорту Антонівка, тому що саме він відповідає зазначеним критеріям. Якщо у розпорядженні є тільки солодкі яблука, можна покласти менше цукру, а також додати жменю брусниці, смородини або журавлини, сік лимона або апельсина.
Соковиті та м’які яблука будуть давати зайвий сік. Щоб запобігти цьому, потрібно обваляти кожен шматочок фрукта у борошні.
Додаткова підготовка яблук
Якщо у господині є вільний час і вона готова витратити його на приготування смачнішого пирога, то є сенс не просто порізати яблука, але й підсмажити їх. Для цього потрібно нарізати фрукти великими часточками та обсмажити їх по парі хвилин з кожного боку у карамелі.
Карамель готується просто. Знадобляться інгредієнти з розрахунку:
- 4 ч. л. кориці;
- 1 склянка цукру;
- 150 г вершкового масла.
Інгредієнти помістити у сковороду на слабкий вогонь, розмішати та томити до тих пір, поки не вийде однорідна маса.
Читайте також про інші способи підготовки яблучної начинки.
Начинки та доповнення до шарлотки
Традиційне поєднання яблук та кориці виграшно підкреслить всі переваги шарлотки. Пряний та трохи пекучий запах кориці зробить пиріг більш вишуканим та витонченим. Ванілін додавати не рекомендується – він заглушить яблучні нотки випічки.
Існує багато варіацій рецепта:
- Додати у тісто пару-трійку ложок сметани, щоб зробити його більш м’яким та ніжним.
- Додати у майбутній пиріг цедру лимона або апельсина для золотистого кольору та оригінального аромату.
- Замінити яблука грушами та отримати абсолютно нову страву.
- У якості начинки покласти гарбуз, сливи, абрикоси, фініки, вишню та малину.
Шарлотка прекрасно поєднується з цукровою пудрою. А якщо подати її з морозивом, то вона стане гідним десертом, який доречний на дитячому святі.
Борошно у шарлотці
Майже всі рецепти випічки припускають звичайну пшеничне борошно. А що, як замінити його на інше?
Прихильники здорового харчування рекомендують:
- цільнозернове;
- лляне;
- рисове борошно.
Також деякі господині використовують суміш рисової та вівсяної муки. Такий підхід дозволяє знизити калорійність страви та зробити її більш корисною.
При використанні житньої муки шарлотку поливають медом. Ці інгредієнти добре поєднуються у яблучному пирозі. Шарлотка на кукурудзяному борошні має дещо більшу калорійність, але виграє за зовнішнім виглядом. Її називають сонячною, тому що тісто та скоринка зверху виходять дуже гарного та апетитного золотавого кольору.
Горіхи у шарлотці
Горіхи зроблять яблучний пиріг святковим десертом, особливо у поєднанні з різними топінгами, глазур’ю, шоколадом. Найбільш вдало зі стравою поєднуються такі види горіхів:
- кедрові горішки хороші з полуничним сиропом та яблуками та роблять страву багатою на вітаміни та корисні речовини;
- мигдаль та мигдальні пелюстки не дозволяють яблукам опускатися на саме дно пирога та спливати на поверхню;
- волоські горіхи роблять страву корисною для розумової діяльності та доповнюють хрустку скоринку пирога;
- лісові горіхи створюють неповторний привабливий аромат;
- кеш’ю незамінні у шарлотці з грушами, ананасами;
- кокосова стружка – рідкісний, але оригінальний компонент, він створює екзотичне уявлення про звичний пиріг.
Пишна шарлотка
Зробити повітряне тісто не так важко:
- Перш ніж ставити пиріг випікатися, прогріти духовку протягом 7-10 хвилин.
- Дно сковорідки або форми можна посипати крохмалем. Він прибере зайву рідину, та пиріг підніметься краще.
- Виймати шарлотку з духовки необхідно не відразу після того, як буде вимкнено нагрів. Пиріг повинен ще деякий час побути у духовці. Тоді він не осяде.
- Секрет, який передається з покоління у покоління: збивати тісто необхідно у в один бік.
- Збивати яйця можна, розділивши їх на жовтки та білки. Спочатку яйця охолоджують у морозильній камері не більше 10 хвилин, потім збивають тільки білки у міцну піну. Після розтирають до білого кольору жовтки та цукор та акуратно втручаються їх до білків.
Багатошарова шарлотка
Не всі люблять припечені яблука на дні пирога. Спеціально для таких поціновувачів винайдений рецепт багатошарової шарлотки:
- спочатку у форму, змащену маслом, виливають трохи тіста;
- потім викладають шар яблук;
- плоди покривають тістом;
- зверху прикрашають яблуками.
Якщо дозволяє тара та кількість інгредієнтів, то можна зробити більше таких рівнів.
Без духовки
Відсутність духовки не повинна зупинити любителів випічки. Сьогодні пропонується велика кількість рецептів, де духова шафа не потрібна. Замість духовки можна використовувати:
- сковороду – у ній пиріг не буде дуже пишним, але його смак все ж порадує;
- мультиварку;
- хлібопічку;
- аерогриль (передбачає застосування силіконових форм для кексів – шарлотка виходить відразу порційною);
- скороварку.
Що може зіпсувати шарлотку
Шарлотка – простий у приготуванні пиріг, однак трапляється, що вона виходить зовсім не такаю, як було задумано спочатку. Як уникнути неприємностей:
- Температура у духовці повинна бути чітко відрегульована. Якщо вона буде вище, ніж потрібно, то шарлотка згорить зверху та на дні, а всередині залишиться непропеченою. Апетитної золотистої скоринки не вийде. Якщо ж температура виявиться занадто низькою, то час приготування збільшиться, а пиріг стане занадто жорстким, ніби висушеним.
- Замішувати борошно у яйця необхідно якомога швидше, щоб тісто не вийшло занадто липким та тягучим. Пиріг повинен бути насичений повітрям. Саме тому він виходить пишним.
- До соди у рецептах шарлотки краще ставитися з обережністю. Багато людей, які не впоралися з пирогом, звинувачують у невдачі саме цей інгредієнт.
Збільшення терміну зберігання шарлотки
Звичайна шарлотка швидко черствіє. З’їдати її рекомендується не більше, ніж за два дні.
Існує спосіб, що дозволяє збільшити термін зберігання до тижня, – це алкоголь. У тісто перед випіканням потрібно додати 50 г горілки або коньяку.
Історія появи десерту
«Шарлотка» бере своє коріння від французького слова Charlotte. Це жіноче ім’я означає «ніжність». Є кілька припущень про те, як виникла шарлотка:
- Свою назву яблучний пиріг отримав на честь королеви Шарлотти – дружини короля Великобританії Георга Третього.
- Прихильники іншої версії припускають, що шарлотка походить від англійського слова charlyt, яке означає солодку страву з молока, цукру та збитих яєць.
- Версія, наповнена романтикою, стверджує, що закоханий юнак, який був кондитером, придумав пиріг з яблуками та назвав його на честь своєї коханої дівчини, щоб завоювати її серце. Згідно з легендою, йому це вдалося.
- Німці славляться економічністю. Німкені, не відстаючи від своїх чоловіків, не викидали черствий хліб, а робили з нього десерт з яблуками. На початку XX століття ім’я Шарлотта стало прозивним для німкень, звідси й назва їхньої «фірмової» страви.
Класичний рецепт зародився у Німеччині та включає у себе яйця, заварний крем, пшеничний хліб, фрукти та лікер. Німці запозичили ідею яблучного пирога у англійців.