Капучинатор у кавомашині працює як пристрій для створення нагрітої пари та збивання молока у легку піну. Він буває вбудованим або автономним.

З чого складається капучинатор
Це пульверизатор, до якого приєднується пластикова трубка. Повітря потрапляє всередину через калібрований отвір. Усередині кавомашини розташовані бойлери для нагрівання води. Через трубку скидається зайва пара, що одночасно бере участь у приготуванні піни.
У деяких моделей є ємність для збивання молока, схожа на глечик, званий пітчер. Його роблять з різних матеріалів – пластику, металу, порцеляни. Ручні та автоматичні капучинатори відрізняються тим, що в автоматичного є регулювання зазору, через який подається молоко.

Сутність роботи
Принцип роботи капучинатора у кавомашині заснований на конструкції пульверизатора. Трубку потрібно опустити до ємності з молоком. У камерах пульверизатора створюється тиск, коштом якого молоко затягується всередину. Потім капучинатор заповнюється гарячою парою. Під впливом пари молоко нагрівається, а повітря, що додається всередину, створює невагому молочну піну.
У різних моделей кавоварок пар створюється або в окремому бойлері, або в основному, але використовується спеціальний нагрівальний елемент. Для утворення піни пара подається під певним тиском.

Види капучинаторів
Моделі розрізняються за ступенем автоматизації процесу та принципом роботи.
Паровий
Це капучинатор у кавоварці, який працює під дією нагрітої пари. Для його подачі використовують насадку-панарелло. Такі моделі поділяються на ручні, автоматичні та напівавтоматичні.
Альтернативою вважають механічні піноутворювачі, де утворення піни відбувається шляхом руху вінчика.

Ручний
Ручний капучинатор у кавомашині працює, подаючи у ємність з молоком пару, нагріту вбудованим бойлером. Він виглядає як металева або пластикова трубка з отвором та називається насадкою-панарелло.
Для роботи з пристроєм потрібна певна вправність. Новачкам рекомендується подивитися відео про роботу ручного капучинатора у кавомашині, щоб навчитися техніки. Зміна нахилу ємності з молоком створює піну різного об’єму та форми.
Автоматичний
Найбільш дорогі кавомашини оснащуються автоматичними капучинатором. Вони мають власну ємність для молока, та користувачеві нічого не потрібно робити самостійно. Для приготування у спеціальні відсіки насипають зернову каву, наливають воду та молоко.
Щільність та кількість піни можна регулювати у меню. Як користуватися цією опцією, зазначено в інструкції. Ємність для молока можна знімати, щоб зберігати у холодильнику.

Напівавтомат
Являє собою насадку для подачі пари з гнучким шлангом. Напівавтоматичний капучинатор у кавомашині працює у два кроки – спочатку варять каву еспресо, потім до неї додають молочну піну. Під час приготування шланг опускають до ємності з молоком. Для такої моделі необхідний пітчер. Кавомашини вимагають ретельного догляду.

Механічний
Механічний капучинатор, також званий пінозбивачем, купують окремо від кавомашини. Він буває двох типів – ручний та електричний:
- Ручний являє собою пристрій довжиною близько 20 см із потовщеною ручкою та крученою пружинкою у вигляді віночка на кінці. У ручку вставляються батарейки. Віночок опускають до склянки з молоком, включають спінювач та тримають від 30 секунд до хвилини. Утворюється густа піна, яка довго тримається на поверхні кави.
- Електричний спінювач зовні нагадує чайник. Є пристрої, які просто збивають молоко або підігрівають його у процесі.

Який краще
Вибір ручного або автоматичного пристрою залежить від бюджету та від часу, який власник готовий витратити на приготування. Автоматичний капучинатор у кавомашині працює без втручання користувача, економить час та простий в управлінні, але дорогий. Після використання його потрібно розбирати та ретельно мити.

Ручний дешевше та підходить для дому, але на приготування кави витрачається набагато більше часу. Однак насадка-панарелло дозволяє творчо підійти до процесу, створюючи піну різного розміру та густоти, що складно запрограмувати в автоматі.
Особливості капучинатора ріжкової кавоварки
Ріжкова та автоматична кавоварка допомагають легко приготувати напій за правильною рецептурою. Але автомати дороги, їх рідко купують для невеликого офісу або домашнього використання. Ріжкова кавоварка дешевше, зате забезпечує швидке приготування смачної кави.
Кавоварка ріжкового типу з капучинатором працює шляхом нагрівання пари. Приготування капучино відбувається у два етапи. Кавоварка спочатку варить еспресо, а потім збиває піну. Перевага у моделей з насадками-панарелло, що дозволяють дотримуватися рецептури.

Процес варіння кави у ріжковій кавоварці можна автоматизувати. Знадобиться пітчер або велика ємність, де можна збити піну з великої кількості молока. Потім без перерви готувати каву, додаючи до неї спінене молоко за смаком. Ріжкова кавоварка з капучинатором працює досить швидко, щоб приготувати смачний напій на всю родину.
Інструкція зі збивання молока
Перше-ліпше молоко не підійде. Щоб пінка вийшла густою та щільною, краще взяти досить жирне – більше 3,5% – незбиране молоко. Перед приготуванням охолодіть його, тоді піна виходить густішою та повільніше зникає.

Навчитися збивати молоко ручним капучинатором просто. За відсутності пітчера можна взяти будь-яку ємність для збивання. Досвідчені бариста рекомендують пітчери, виготовлені з нержавіючої сталі або іншого металу, який добре проводить тепло. Так можна відстежити температуру напою на дотик.
Для отримання піни:
- Додайте молоко у пітчер. Кількість повинна бути трохи більше необхідного на одну філіжанку.
- Увімкніть подачу пара та пропустіть першу порцію, щоб паропровід очистився.
- Опустіть насадку в ємність із молоком, занурюючи її на 1-2 см. У рідині утвориться воронка.
- Налаштуйте нахил пітчера, щоб великі бульбашки зникали з поверхні.
- Коли збите молоко збільшиться в об’ємі у 2 рази коштом піни, насадку опустіть глибше для підігріву.
- Після приготування не забудьте очистити капучинатор у кавомашині.
При 80°C молоко починає кипіти. Для капучино оптимальною температурою вважають 60-70°C. Після приготування піни її потрібно негайно додати у чашку з кавою.
Як правильно почистити
Чистити капучинатор у кавомашині необхідно після кожного використання. Якщо не видаляти залишки молока, він швидко забруднюється внаслідок розмноження молочнокислих бактерій.

Щоб почистити капучинатор у кавомашині за допомогою спеціального засобу, рекомендованого виробником:
- Очищувач налийте у ємність для молока та кип’ятіть, проганяючи по системі.
- Операцію повторіть не менше 5 разів з періодом у 10 хвилин.
- У проміжках машину вимикайте, щоб вона охолола.
Після очищення капучинатор промийте проточною водою.
Для профілактики через пристрій пропустіть 50-100 мл чистої води, що змиває забруднення. Її потрібно додати у ємність замість молока та прогнати через систему.
Що врахувати при виборі
Вибираючи механічний пристрій, потрібно врахувати такі моменти:
- Ціна. Дешевше коштує ручний спінювач, який справляється зі своїм завданням непогано. Але часу та сил на приготування витрачається більше.
- Температура. Любителям гарячого напою підійде електричний спінювач із додатковим підігрівом.
- Вимоги до догляду. Краще ручного пристрою немає – його досить сполоснути під краном.
- Контроль. Ручним спінювачем непросто відрегулювати висоту та щільність піни, особливо для новачка.

При виборі парового капучинатора звертайте увагу на такі показники:
- Автоматизація процесу. Тому, хто не любить гаяти час, підійде автоматичний збивач, що не вимагає постійного контролю.
- Ємність для молока. Потрібен такий обсяг, щоб не обпектися, та щоб вистачило на всіх любителів капучино у будинку або офісі.
- Простота догляду. Пристрій потрібно промивати під проточною водою, він повинен легко розбиратися на окремі елементи.
- Ціна. Зручні автоматичні пристрої дорогі, потрібно бути до цього готовою. Ріжкова кавоварка з капучинатором працює повільніше, але не поступається за якістю приготованого напою.
- Додаткові функції. На дисплеї кавомашини можна регулювати температуру молока, густоту піни, її кількість.
Капучино, винайдений діяльними італійцями, люблять в усьому світі. Збита молочна піна надає спочатку гіркій каві приємний смак та може стати полотном для творчості. У кав’ярнях підіймає настрій латте-арт, коли відвідувач отримує каву з милим або смішним малюнком на пінці.