Яблучний джем у мультиварці,мікрохвильовій печі або хлібопічці – це смачні, повні вітамінів ласощі, які без проблем приготує навіть кулінар-початківець. Велика різноманітність оригінальних рецептів та проста технологія виготовлення дозволяють у домашніх умовах створити справжній шедевр. Можна нарізати плоди шматочками або пропустити через м’ясорубку, не використовувати цукор та стерилізацію, додати інші фрукти чи прянощі. Прозорий та густий джем можна класти на хліб, додавати у випічку або вживати як самостійний десерт, насолоджуючись яскравим смаком та ніжним ароматом стиглих фруктів.
Специфіка приготування джему з яблук у домашніх умовах
Технологія варіння джему нагадує виготовлення варення, конфітюру або повидла, але має свою специфіку. Правильно приготовлений яблучний джем має приємний, практично прозорий колір, нагадує за консистенцією желе, але при цьому в ньому явно помітні шматочки подрібнених фруктів. Щоб десерт дійсно вийшов смачним і гарним, при його створенні потрібно дотримуватися кількох важливих правил:
- Яблука мають у своєму складі велику кількість природного пектину, який при варінні дозволяє десерту швидко загуснути. Саме тому яблучний джем не слід варити понад 40 хвилин.
- Щоб ласощі мали приємний прозорий колір, потрібно перед приготуванням очистити з фруктів шкірку. З неї рекомендується окремо зварити рідкий пектин, який надалі можна додавати у варення або желе.
- Оскільки фрукти в процесі приготування дробляться, крім хороших стиглих яблук дозволяється також використовувати падалицю та пошкоджені плоди.
- Яблука чудово поєднуються з різними ягодами та фруктами, тому можна додати в десерт, наприклад, смородину, вишню, банани, лимон та корицю.
Як правильно вибрати та підготувати яблука
Плоди для приготування можна використовувати будь-які: як міцні, стиглі, так і незрілі або перезрілі. Сорт яблук слід вибирати залежно від призначення ласощів:
- Солодкі літні сорти яблук з великою кількістю пектину ідеальні для приготування десерту, близького за консистенцією до мармеладу.
- Заготівля з твердих осінніх та зимових плодів з кислинкою зазвичай використовується як фруктова начинка для пиріжків та іншої випічки.
Зробити джем можна також з яблук кількох сортів: такі ласощі будуть особливо пікантний смак і непередаваний аромат.
Перед приготуванням будь-які плоди слід підготувати: помити і почистити, зрізати гниль і дефекти, нарізати на невеликі шматочки, вийняти насіння.
Як приготувати яблучний джем у домашніх умовах: простий класичний рецепт
Класичний рецепт джему з яблук дуже простий, він містить мінімум інгредієнтів, і його легко можна приготувати на власній кухні.
Інгредієнти:
- яблука – 2 кг;
- цукор – 1,5 кг;
- вода – 600 мл.
Процес приготування:
- Очищені та порізані на шматочки плоди помістити в каструлю, додати цукор та воду.
- Готувати на несильному вогні, постійно перемішуючи до закипання.
- Зняти піну та варити ще пару хвилин. Остудити.
- За допомогою блендера перетворити отриману розварену суміш на пюре.
- Повернути суміш на плиту та готувати ще 20 хвилин.
- Розкласти джем по банках і щільно закрити кришками.
Скільки варити джем із яблук
Час уварювання фруктів – важливий фактор при приготуванні яблучного джему на зиму в домашніх умовах. Якщо яблука недостатньо уварити, то закрутка буде дуже рідкою, і її не можна буде намазувати на хліб. При надмірно довгому кип’ятінні субстанція набуде неприємного коричневого кольору.
Також слід враховувати вид яблук: літні сорти більш пухкі і швидше стають м’якими, осінні та зимові слід готувати довше. Середній час приготування джему – близько 20 хвилин. Якщо хочеться, щоб фрукти були м’якшими, слід варити їх на 10-15 хвилин довше.
Інші рецепти яблучного джему
Яблука чудово поєднуються з іншими сезонними фруктами, такими як груші та сливи, кисло-солодкими ягодами, різними цитрусовими. Запашні прянощі та трави, наприклад, кориця, коріандр і м’ята, надають десерту незвичайного смаку та дивовижного аромату. Рецепт джему з яблук також можна доповнити такими несподіваними інгредієнтами, як гарбуз, морква та банани.
З грушами
Смачний джем з яблук та груш – це густі та ароматні ласощі гарного насиченого кольору. Грушевий десерт готується за класичним рецептом яблучного джему, лише половину яблук слід замінити на груші. Також до складу джему можна включити корицю та ванільний цукор, які додадуть смаку пікантності.
Зі сливами
Джем зі слив та яблук – відмінне рішення для будь-якого чаювання. Для приготування необхідно взяти фрукти в рівних пропорціях. Спочатку протягом 15 хвилин уварюють яблука, потім до них додають дрібно порізані сливи та цукор. Отриману яблучно-сливову суміш необхідно перетворити на пюре, а потім готувати на слабкому вогні 20 хвилин. Насамкінець розлити по банках.
З гарбузом та корицею
Джем із яблук з корицею та гарбузом – це по-справжньому оригінальний десерт. Для його створення спочатку потрібно 15 хвилин варити 500 г очищеного та порізаного на шматочки гарбуза з корицею, потім додати до нього яблука, цукор та готувати ще 10 хвилин. Подальші дії такі самі, як у класичному рецепті.
З м’ятою
Приготувати джем з яблук, лимона і м’яти – це означає створити незвичайні освіжаючі ласощі. Кількість листя м’яти та цедри лимона визначається за смаком, їх слід додати в уварену яблучну суміш і потім перетворити все на пюре за допомогою блендера. Готувати ще 10 хвилин. Потім розкласти у банки.
З чорноплідною горобиною
Такий десерт – справжня природна аптечка, адже в ягодах чорноплідної горобини міститься величезна кількість вітамінів та інших корисних речовин. Щоб ласощі виявилися ароматними і мали гарний колір, приблизно 500 г ягід потрібно бланшувати в каструлі в невеликій кількості води близько 5 хвилин. Додати яблука і варити все до їхнього повного розм’якшення. Після цього суміш подрібнити блендером, всипати цукор і варити ще 20 хвилин.
З апельсином, лимоном та корицею
Запашний джем з яблук з апельсином має приємну кислинку та легкий відтінок прянощів. Цитрусові та яблука варяться одночасно, всі дії – як у класичному рецепті. За цим принципом можна приготувати лимонний конфітюр або варення з мандаринів і яблук.
З абрикосами
Солодкий фруктовий десерт, який подарує по-справжньому літній настрій. Для його приготування вимиті та порізані на шматочки яблука та абрикоси в рівних частках укладаються шарами на дно каструлі, перемежуючись із цукром. Воду додавати не потрібно: фрукти самі дають потрібну кількість соку, утворюючи дуже солодкий ароматний сироп. Далі джем готується за стандартним рецептом.
З динею
Домашній рецепт яблучного джему з динею оригінальний, але при цьому дуже простий у виконанні. 500 г дині, очищеної та порізаної на невеликі шматочки, потрібно опустити в каструлю, насипати цукор та варити на тихому вогні протягом 10 хвилин. Потім додати яблучні часточки, перемішати і варити ще 25 хвилин. В результаті повинен вийти ароматний джем красивого темно-жовтого кольору.
З морквою
Морква – досить несподіваний інгредієнт для десерту, але у поєднанні із солодкими фруктами вона дає дуже приємний смак. За рецептом, яблука та моркву в пропорції 2 до 1 потрібно вимити, очистити та потерти на великій тертці. Додати цукор, воду і тушкувати до розм’якшення моркви. Далі слідувати класичній технології.
З прянощами
Кориця, ваніль, розмарин, бадьян і гвоздика є прекрасним доповненням до фруктів у десерті. У поєднанні з яблуками вони надають ласощам яскравіший, насиченіший смак. Додавати прянощі в уварені фрукти слід за власним смаком, але все ж таки намагатися не переборщити.
З імбиром, корицею та желатином
По-справжньому цілющий джем на зиму в домашніх умовах можна приготувати з імбиром та корицею. За рецептом, 50 г імбиру необхідно почистити та натерти на дрібній тертці, потім додати яблука та корицю. Желатин залити сиропом із води та цукру, розмішати до повного розчинення. З’єднати імбирно-яблучну суміш із розчином желатину і поставити варитися на повільному вогні. Далі готувати за звичайним рецептом.
З брусницею
Найсмачніший джем з яблук та брусниці також простий у виготовленні: потрібно подрібнити свіжі ягоди блендером до стану пюре, а потім додати його до подрібнених та уварених фруктів. В результаті вийде незвичайний десерт червоного кольору, із приємною кислинкою.
З полуницею
Найніжніший полуничний джем легко приготує навіть початківець: достатньо просто скласти в ємність з цукром яблука та ягоди у пропорції 1 до 1 і настояти кілька годин до утворення сиропу. Потім поставити на повільний вогонь та готувати за класичною технологією. Отриманий джем із полуниці насиченого рожевого кольору розлити по банках.
Різні способи приготування
Приготувати яблучний джем у домашніх умовах можна не лише традиційним способом, на плиті, але й використовуючи сучасну техніку для кухні. Джем у хлібопічці, мультиварці або мікрохвильовій печі готується набагато простіше і зручніше, ніж у класичному варіанті, а його смак і аромат анітрохи не гірше.
У мультиварці
Технологія приготування десерту в мультиварці є максимально простою. Наприклад, щоб зварити джем з яблук та червоної смородини, потрібно просто скласти порізані шматочками фрукти та вимиті ягоди у чашу пристрою, а зверху засипати цукром. Потім вибрати режим «Зварити варення» або «Тушкування» і запустити прилад приблизно на 1 годину. Після вимкнення дістати чашу і збити блендером її вміст до стану пюре. Перекласти запашну масу в банки та ретельно закупорити.
У хлібопічці
Готувати різні варення та конфітюри в хлібопічці – одне задоволення. Наприклад, щоб зварити джем з яблук та бананів, слід скласти очищені та порізані фрукти з цукром у спеціальний контейнер та поставити його у пристрої на режим «Джем». Через півтори години найсмачніший десерт буде готовий!
Через м’ясорубку на зиму
Пропущені через м’ясорубку фрукти та ягоди мають ніжний смак та м’якшу та однорідну консистенцію. Такий джем особливо добре використовувати як начинку для різних пирогів та іншої випічки.
У мікрохвильовій печі
Найшвидший спосіб приготувати яблучний джем – це зробити його у мікрохвильовій печі. Для цього очищені подрібнені фрукти і цукор необхідно скласти в посуд і, не накриваючи кришкою, готувати на повній потужності протягом декількох хвилин. Потім дістати, ретельно перемішати і поставити отриману суміш у мікрохвильовку ще на 5-7 хвилин. Готові ласощі подавати до столу або розкласти по банкам.
Без цукру
Зварити яблучно-абрикосовий джем без цукру у мультиварці – чудовий варіант для тих, хто стежить за здоров’ям і фігурою, але не хоче відмовлятися від солодкого. Щоб ласощі виявилися дійсно смачними, слід вибирати тільки стиглі, дуже солодкі яблука та буквально «цукрові» абрикоси. В іншому технологія приготування така сама, як у звичайному рецепті для мультиварки. При цьому слід врахувати, що зберігати такий продукт, позбавлений консервантів, слід лише у холодильнику.
Без стерилізації
Для тривалого та безпечного зберігання десерту банки зазвичай рекомендується стерилізувати. Але можна обійтися і без цього складного та трудомісткого процесу. Необхідно просто збільшити кількість цукру в основному рецепті приблизно на півтора кілограми – це забезпечить природну консервацію продукту.
Також можна застосувати метод пастеризації. Він полягає в тому, що баночки з джемом на деякий час поміщають у каструлю з окропом. Тим не менш, зберігати такий десерт слід протягом недовгого часу і тільки в холодильнику.
З прозорими шматочками
Найбільш гарним варіантом десерту є густий яблучний джем із прозорими шматочками. Для отримання такого ефекту слід вибирати яблука з найменшою кількістю пектину: це всі пізні сорти на кшталт Антонівки або Симиренка. Якщо ж використовувати літні сорти, то краще віддати перевагу недозрілим щільним плодам та встановити мінімальний час уварювання (близько 5 хвилин).
З желатином
Додавання желатину до джему з яблук зробить його консистенцію густішою і щільнішою, але водночас ніжною. Такі ласощі більше схожі на желе, яке зручно намазувати на хліб. Щоб приготувати такий десерт, необхідно розвести сухий желатин із пакетика у теплій воді або цукровому сиропі, а потім додати до фруктової маси перед закручуванням у банки.
Джем із різних яблук
Джем із яблук різних сортів має свої особливості. Тому при виготовленні ласощів слід зважати на деякі нюанси, щоб результат неодмінно порадував.
З яблук Білий налив
Джем із яблук Білий налив виходить дуже солодким та запашним. Саме тому, щоб ласощі не виявилися нудотними, цукор потрібно додавати в мінімальній кількості. Також слід обмежити час уварювання яблук: якщо готувати їх більше 20 хвилин, шматочки фруктів втратять твердість і перетворяться на кашу, а сам десерт набуде неприємного коричневого кольору.
З Ранетки
Ранетка – сорт дрібних міцних яблук з кислуватим і терпким смаком, головною перевагою яких є морозостійкість і невибагливість яблунь. Цей різновид фруктів зберігається недовго і досить швидко псується, тому вважається ідеальним для приготування різних домашніх заготовок, особливо щільних джемів з прозорими шматочками. Головне – додати в суміш трохи більше цукру та достатньо проварити фрукти.
З Антонівки
Ароматні джеми з твердих осінніх сортів яблук готуються так само, як і з Ранеток, і мають ті ж переваги.
З літніх свіжих яблук
Домашні заготовки з літніх яблук готуються так само, як і джеми з яблук сорту Білий налив.
З кислих яблук
Для отримання джему з приємною кислинкою слід додати до яблук на 300 г більше цукру. Для виготовлення солодшого десерту кількість цукру потрібно збільшити у 2 рази.
Із сушених яблук
Смачний джем можна приготувати не лише із свіжих, але й із сушених яблук. Для цього їх попередньо ретельно миють, заливають водою та залишають на добу до розм’якшення. У такий джем добре додавати соковиті фрукти та ягоди, а також апельсиновий або вишневий сироп. Після цього ласощі варяться за класичним рецептом.
Секрети приготування яблучного джему
Легко і швидко приготувати домашній джем з яблук можна, дотримуючись наступних простих і корисних рекомендацій:
- Десерт з яблук пухких літніх сортів готується швидше та виходить густіший. Зимові та осінні сорти хороші для отримання джему з прозорими шматочками.
- Щоб зробити тверді недостиглі яблука м’якшими, їх можна попередньо відварити в скороварці.
- Для отримання густішого джему фрукти відварюють разом із шкіркою, в якій міститься велика кількість пектину.
- Варити фрукти та ягоди для заготівлі слід у каструлі з товстим дном.
Зберігання джему в домашніх умовах
Правильно приготовлений джем із цукром у стерилізованій банці може зберігатися без холодильника протягом 1-2 років. Продукт без природних консервантів зберігається трохи більше пів року і лише у темному холодному місці. Те саме стосується і розкритих банок: тримати такий десерт можна лише в холодильнику.
Як подавати джем на стіл
Особлива консистенція джему дозволяє значно урізноманітнити форми його подачі: ласощі можна намазувати на хліб, використовувати як начинку для випічки, прикрашати ними морозиво та інші десерти. Розкладений у гарні креманки, густий запашний джем з яблук стане гідною прикрасою чайного столу.
Приготувати джем з яблук – зовсім нескладне завдання навіть для кулінара-початківця. Головне – лише чітко запам’ятати нюанси технології виготовлення, не боятися експериментувати з інгредієнтами, і тоді нагородою за всю працю стане найсмачніший запашний та солодкий десерт.