Огірки — це універсальний овоч, який можна використовувати в салатах, бутербродах, у свіжому та маринованому вигляді. Влітку є можливість вдосталь наїстись свіжих огірочків, а на зиму запастися малосольними або солоними. Засолювання огірків – відмінний спосіб зберегти їх для тривалого зберігання або зробити більш смачними, ароматними. Солоні або квашені овочі є улюбленою стравою в багатьох українських сім’ях, а як солити огірки, знає практично кожна господиня.
Підготовка овочів
Перед тим, як солити огірки на зиму, необхідно ретельно підійти до питання вибору плодів. Перш за все, овочі мають бути розсортовані за розмірами, міцні, без ушкоджень. Так вони рівномірно просоліють, вберуть аромати спецій.
Краще, якщо огірочки будуть невеликими, твердими, солодкуватими на смак, без пустот всередині, з пухирцями та темними шипами зовні. Перед солінням овочі треба обов’язково замочити у воді та декілька разів міняти її, щоб позбутися гіркоти в плодах.
Вимоги до води
Від якості води залежить смак солоних огірків. Вода з криниці та з централізованого водогону дасть різний результат при засолюванні. Так, смак овочів, засолених у хлорованій воді «з-під крана», буде гіршим. Тому за відсутності джерельної води краще використовувати бутильовану. Можна й водопровідну, але попередньо відфільтровану чи перекип’ячену.
Спеції
Досвідчені господині мають кожна свій рецепт, як солити огірки в бочці чи банках, та які приправи при цьому додавати. До традиційного набору спецій входять:
- духмяний перець;
- кріп;
- часник;
- листя смородини, вишні;
- хрін.
Також можна додати гіркий перець, зерна гірчиці, базилік, кмин, м’яту та ін.
Підготовка посуду
Скляні банки, пластикові відра, дерев’яні бочки перед закладкою огірків слід ретельно вимити, обдати окропом, висушити. В якості стерилізації банки прожарюють в духовці протягом 15-20 хвилин при температурі 120 градусів або прокип’ячують разом з кришками.
Сіль
Найкраще для соління овочів підійде кам’яна, вона надає найбільш повного, насиченого смаку. Додавання йодованої, морської та інших видів солі може спровокувати бомбаж консервації (зрив кришок). Сіль типу «Екстра» може стати причиною того, що огірки будуть м’якими. Зазвичай на 1 л води треба солі на малосольні огірки приблизно 50-60 г. Орієнтовно це 2-2,5 столових ложки. Якщо ви хочете зменшити вміст солі в огірках, ви можете зробити це, злегка посоливши їх.
При маринуванні овочів в банках треба 1/4 склянки солі на 3-літрову банку огірків. Така кількість має забезпечити достатній смак і консервацію, не надаючи плодам надмірно солоного смаку.
Як солити огірки в банках: традиційні методи
Існує два основних способи соління огірків.
Гарячий спосіб
В окропі розчинити сіль, додати спеції. Розсіл кип’ятити 3-5 хвилин, потім залити ним огірки. Залишити бродити на 6-7 днів незакатаними. Після чого розсіл злити, перекип’ятити і знову залити ним огірки. Банки закатати кришками. Зберігати в погребі чи холодильнику.
Холодний спосіб
Приготовані за таким методом огірки необхідно зберігати в темному, прохолодному місці. Спосіб досить простий: овочі зі спеціями скласти в банки. Сіль розчинити в холодній воді, розчином залити огірки. Банки закрити поліетиленовими кришками. Огірки просоліють приблизно через 20-25 днів.
Стерилізація (пастеризація) огірків – важливий крок, якщо ви плануєте відправити їх на тривале зберігання. Для цього треба стерилізувати огірки 10-15 хвилин, якщо банки літрові, 20-25 хвилин – 3-літрові.
Засолювати огірки можна й іншими способами. Наприклад, в пластикових і дерев’яних бочках. Сьогодні набуває популярності метод засолки овочів в поліетиленових пакетах.
Декілька секретів від досвідчених господинь
Щоб законсервована продукція радувала вас в зимові місяці, при її приготуванні враховуйте деякі хитрощі:
- З метою попередження бомбажу банок додавайте в розсіл дрібку насіння гірчиці.
- Декілька шматочків кореня хрону, покладених під кришку, захистить овочі від появи плісняви.
- 1 столова ложка горілки є відмінним консервантом.
- Шматочок кори дуба додасть огіркам твердості, хрумкості.
- Якщо необхідно швидко отримати малосольні огірочки, при солінні наколіть їх виделкою.
Засолювання – ефективний спосіб зберегти огірки для тривалого зберігання або щоб зробити їх більш ароматними. Знаючи, скільки треба солі на квашені огірки, а також як правильно готувати та зберігати солоні овочі, ви зможете насолоджуватися смачною консервацією не тільки взимку, а й цілий рік.