Кулінарні тонкощі: як смачно та корисно зварити червону сочевицю

Ще сотню років тому сочевиця вважалася царицею бобових і була основою для безлічі українських страв. Але з часом про неї забули, віддаючи перевагу іншим зернобобовим культурам. Сьогодні сочевиця активно відвойовує свій статус, особливо в раціоні вегетаріанців та прихильників здорового харчування. Адже ці боби не тільки справжній клондайк вітамінів та нутрієнтів, а й здатні замінити м’ясо. Існує чимало сортів сочевиці, які відрізняються за кольором, смаком та часом приготування. Крупа червоного кольору вважається класичною, з неї можна приготувати як супи, так і гарніри і навіть спекти запашний хліб. Але, щоб кожна страва вдавалася на славу, варто знати, як варити червону сочевицю.

червона сочевиця у ложці

Загальні принципи приготування

Дехто вважає процес приготування страв з сочевиці складним та довготривалим. Насправді на відміну від інших бобових, вона легко та швидко готується. А знаючи, як правильно варити червону сочевицю, господині зможуть створити з неї страви не тільки смачними, а й максимально корисними.

Серед усіх видів сочевиці червоні боби вважаються найсмачнішими, оскільки мають яскраво виражені смак та аромат. А ще ця крупа найшвидша в приготуванні. Всього за 15 хв теплової обробки вона стане однорідною кашоподібною масою і готова до вживання.

Єгипетська сочевиця ідеально підходить для приготування поживних супів, намазок, запіканок, каш та начинки для пиріжків. Її можна вживати як окрему страву або поєднувати з овочами, грибами, тушкованою або смаженою рибою, котлетами або різними видами м’яса та сиру. Також червоні боби додають до салатів, але тоді необхідно менше часу тримати їх на вогні та слідкувати, щоб не розварилися. А вправним ґаздиням вдається із сочевичного борошна випікати духмяний хліб і навіть виробляти вишукані шоколадні десерти.

мафіни з сочевиці

Варити червону сочевицю можна кількома способами, тому важливо знати, скільки часу потрібно для її приготування з моменту закипання залежно від кожного з них. Боби будуть готові:

  • в мікрохвильовій печі – за 8-12 хв;
  • на плиті – за 15-20 хв;
  • в духовці – за 25-30 хв;
  • в мультиварці – за 50 хв;
  • в пароварці – за 60 хв.

При варінні сочевиці будь-яким способом важливо врахувати деякі загальні рекомендації, які допоможуть приготувати страву смачною, поживною та корисною:

  • Не варто змішувати давню та свіжу сочевицю, у яких відрізняється рівень вологості, що впливає на час приготування.
  • Перед використанням крупу необхідно перебрати, відокремлюючи сміття, та кілька разів ретельно промити під проточною холодною водою.
  • Сочевицю червоного сорту замочувати не потрібно.
  • Щоб зернята у страві були цілими, їх треба кидати у киплячу воду.
  • Варити крупу можна не тільки на воді, а й на овочевому, грибному чи нежирному м’ясному бульйоні, що надасть страві більш насиченого смаку.
  • Солити сочевицю краще в кінці приготування, інакше вона буде довше варитися та стане жорсткою.
  • У страву можна додати улюблені спеції, зелень та олію або вершкове масло, що зробить її м’якшою та наповнить приємним ароматом.
  • Готову сочевицю краще на 10 хв залишити під кришкою настоятися.

Також варто знати, що процес приготування сочевиці на плиті чи в сучасних кухонних девайсах має свої нюанси, від яких залежить кінцевий результат. Правильно відварити боби різними способами допоможуть поради досвідчених кухарів.

варена сочевиця червона

Як варити оранжеву сочевицю на плиті

Приготування страв у каструлі на плиті вважається популярним та універсальним способом. Процес варіння сочевиці таким методом складається з наступних етапів:

  1. Перебране і добре промите зерно треба помістити у каструлю з товстим дном та залити холодною водою у пропорції 1:2 (якщо потрібно приготувати соковитий суп-пюре, то води треба додати трохи більше).
  2. Поставити посудину на плиту, довести до кипіння та зменшити вогонь до мінімуму.
  3. Піну, яка з’являється під час закипання води, необхідно знімати.
  4. Каструлю не треба щільно накривати кришкою, інакше сочевиця «втече».
  5. Щоб крупа не прилипла до дна та не підгоріла, слід періодично її помішувати.

Відварену сочевицю можна заправити засмажкою з цибулі та моркви, подати з грибною підливою або м’ясним гуляшем. Також додаткові інгредієнти можна покласти у каструлю ще у процесі приготування сочевичної крупи.

Як приготувати червону сочевицю в мультиварці

Сучасна кухонна техніка набагато спрощує процес створення різних страв. Головні переваги мультиварки полягають в тому, що вона допомагає господині скоротити час перебування на кухні, не потребує регулярного стеження за процесом приготування страви, яка в ній не пригорає.

червона сочевиця у мультиварці

Приготувати сочевицю в мультиварці можна за допомогою таких програм:

  • каша;
  • крупа;
  • тушкування.

Варити червону сочевицю в мультиварці потрібно наступним чином:

  1. Чисті зерна всипати в чашу та залити теплою водою у співвідношенні 1:2.
  2. Додати спеції та масло (солити страву можна одразу або ближче до кінця приготування).
  3. Закрити кришку та вибрати потрібний режим.

Готуючи в мультиварці сочевицю на гарнір, рекомендується спочатку спасерувати овочі чи м’ясо в режимі «Смаження», а потім всипати крупу та варити страву до готовності.

Як приготувати єгипетську сочевицю в пароварці

Під час обробки продуктів парою в пароварці в них зберігається максимальна кількість вітамінів та корисних речовин. Такий кухонний помічник популярний серед тих, хто уважно стежить за своїм здоров’ям та дотримується дієтичного харчування.

Секрет правильного приготування червоної сочевиці в пароварці досить простий. Для цього необхідно:

  1. У спеціальний контейнер налити холодну воду, не перевищуючи верхню позначку маркування, та вставити його в прилад.
  2. В окреме відділення викласти промиті зерна, потім пристрій щільно закрити кришкою та ввімкнути його.
  3. Встановити таймер та температуру.
  4. Під час готування страви слідкувати, щоб вода не википала, та при необхідності доливати її через спеціальний отвір.

На відміну від мультиварки, багаторівнева пароварка зручна тим, що в ній можна готувати кілька страв одночасно. Але тут важливо знати, як правильно закладати в неї продукти. Готуючи червоні боби на гарнір, необхідно м’ясо, птицю чи рибу, які потребують довшої теплової обробки, помістити у нижній відсік, там, де більше пари, а верхній ярус залишити для овочів.

Як приготувати червону сочевицю в духовці

Готуючи страви в духовій шафі, можна отримати ефект запікання їжі в бабусиній печі. Деякі господині надають перевагу саме такому способу приготування тому, що не потрібно стояти біля плити. Але тут важливо підібрати відповідний посуд, в якому має готуватися страва. Найкраще підійдуть глиняні чи керамічні горщики або чавунна каструля. В них добре зберігається тепло, тому зерна будуть довго та повільно томитися. В результаті чого страва отримає ніжну текстуру та насичений смак.

страва з червоної сочевиці

Покрокова інструкція приготування рожевої сочевичної крупи в духовці:

  1. На одну частину зерен треба взяти дві частини води.
  2. У підготовлений посуд викласти промиту сочевицю, залити її окропом та щільно накрити кришкою.
  3. Помістити страву в заздалегідь розігріту духовку до 150°C та готувати на повільному вогні до повної готовності.

Запечену сочевицю можна доповнити ситними добавками: м’ясом, рибою, шкварками чи грибами. У цьому випадку викладати продукти необхідно шарами: спочатку допоміжні продукти, потім сочевичну крупу, а зверху можна помістити шар улюблених овочів. Також необхідно збільшити температуру до 180°C та час приготування до 40-45 хв, щоб м’ясо стало м’яким та соковитим.

Як приготувати червоні боби в мікрохвильовій печі

Дехто вважає, що призначенням НВЧ-печі є підігрів холодної їжі, розморожування харчових продуктів та приготування швидких сніданків. Насправді в мікрохвильовці можна варити, смажити та навіть випікати різні страви.

Щоб зварити сочевицю у НВЧ-печі, необхідно у спеціальну ємність засипати промиті зерна, залити окропом та накрити кришкою, яка має отвір для відведення пари. Готувати крупу слід на максимальному режимі до повної готовності. Підсоливши до смаку та притрусивши зеленню, страву можна подавати до столу.

Користь червоних бобів

Сочевиця буває різних видів: зелена, жовта, червона, коричнева та чорна. Найчастіше в кулінарних рецептах зустрічається крупа червоного кольору (вона ж єгипетська, помаранчева або рожева). Така популярність зумовлена її універсальністю та великою кількістю цілющих властивостей.

Причини почати їсти червону сочевицю:

  • завдяки великому вмісту легкозасвоюваного рослинного білка це один із найбільш ситних продуктів;
  • нормалізує тиск та знижує ризик розвитку хвороб серцево-судинної системи;
  • захищає організм від впливу токсинів;
  • стабілізує рівень цукру в крові;
  • покращує роботу органів травлення;
  • нормалізує рівень гемоглобіну та холестерину;
  • корисна для здоров’я вагітних жінок;
  • допомагає боротися з втомою та впоратися зі стресом;
  • зміцнює імунітет.

Маленький запас калорій та унікальний набір корисних речовин дозволяють широко використовувати рожеву сочевицю у дієтах для боротьби із зайвою вагою і включати у раціони правильного харчування. Це ідеальний продукт для діабетиків, вегетаріанців та тих, хто дотримується суворого посту.

З обережністю слід вживати сочевицю людям, у яких діагностовано аутоімунні розлади, хронічні захворювання нирок та органів травної системи.

Приготування страв із червоної сочевиці зовсім не складне. Використовуючи прості рецепти та дотримуючись кулінарних порад, господині не тільки зможуть урізноманітнити сімейне меню, а й доповнити його корисною їжею, що сприятиме піклуванню про здоров’я всієї родини. А сміливі експерименти з поживними бобами допоможуть створити вдома святкову атмосферу та здивувати близьких особливими й цікавими стравами.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.