Знати, як заварювати трав’яний чай, потрібно кожній господині. У деяких ситуаціях рослинний відвар корисніший за чорний чи зелений чай.

Що таке трав’яний чай
Трав’яний чай (його ще називають фіточай) – це цілющий напій з різних частин рослини. Для заварювання можуть бути використані сушені ягоди, коріння рослини, стебло, пелюстки та листя. Такий збір не містить звичного листя чорного або зеленого чаю. Але через схожий процес заварювання він теж став називатися чаєм. Може вживатися у гарячому та холодному вигляді.
За впливом на організм буває лікувальний та смаковий. Залежно від трав, що заварюються, збори бувають традиційні та екзотичні. Звичними для нас є чаї з ромашки, звіробою, материнки, липи, меліси, м’яти, тобто тих трав, які ростуть у нашій місцевості. З фенхелю, кардамону, лемонграсу чаї вважаються екзотичними.
Як заварювати трав’яний чай
Процес заварювання чаю полягає не просто у приготуванні напою. Його потрібно зробити так, щоб рослина не втратила цілющу силу та дала правильний вплив на організм. Хлоровану воду для цих цілей краще не використовувати. Підійде очищена артезіанська.
Скільки потрібно витримувати заварку
Трав’яний чай не проходить етап ферментації, тому він заварюється довше, ніж звичайний чорний або зелений. Час заварювання трав’яного чаю розрізняється:
- У пакетованих аптечних зборів час приготування менше, ніж у суцільних трав. Приблизний час очікування готовності напою становить 10 хвилин.
- Якщо заварюються гілки малини, смородини, шипшини, а також сушені ягоди, час настоювання заварки збільшується до 20 хвилин.
- Корі дерев краще постояти до 30 хвилин.
Час потрібно витримувати максимально точно. Перетриманий чай буде надто терпким або гірким на смак. Після заварки траву або гілки потрібно виймати з чайника.
Важливий момент: трав’яний збір ні у якому разі не можна кип’ятити. Температура води не повинна перевищувати 95°C.
Напій необхідно вживати у свіжому вигляді. Тоді він буде максимально приємним на смак та корисним.
Чи можна заварювати повторно
Використаний збір трав, ягід або пагонів ще раз заварювати не можна. Вони вже віддали свої корисні речовини, та при повторному використанні можуть бути навіть токсичні.

Який посуд краще підходить
Ємність для заварювання повинна бути порцелянової або глиняною. Підійде також скло. Посуд обов’язково повинен закриватися кришкою, щоб вода не остигала занадто швидко. Натуральні матеріали будуть довго утримувати температуру. Також можна скористатися термосом.
Перед тим, як заварювати лікувальний чай з травами, ємність необхідно нагріти, щоб температура води не знижувалася внаслідок прогрівання посуду. Проціджувати чай, щоб відокремити траву від напою, можна за допомогою спеціального сита.
Які трави можна заварювати
Готові трав’яні збори можуть виявитися несвіжими. Їх дуже сильно подрібнюють. Чай з них не буде таким корисним, як хотілося б. Ніхто не знає, у якій місцевості вони зібрані. Трави мають здатність накопичувати шкідливі речовини – це можуть бути пестициди з оброблюваних добривами полів або розташоване поблизу шкідливе виробництво. Тому трав’яні збори краще заготовлювати власноруч. Благо, ростуть вони прямо під ногами.

Які місцеві трави заварюють у чай:
- ромашка;
- звіробій;
- жасмин;
- чебрець;
- шипшина;
- глід;
- кора дуба та берези;
- меліса;
- м’ята;
- молоді пагони малини та смородини, а також їхні ягоди.
Не менш популярні напої з екзотичних фруктів та рослин. Ароматні та корисні шафран, лемонграс, кірки грейпфрута, апельсину, орегано, кардамон, фенхель. Деякі з цих рослин нам навіть не знайомі, але їх користь для організму залишається незмінною.
Різноманітність сировини для приготування ароматного та тонізувальний напою безмежно. Його можна поділити на кілька категорій:
- листя;
- ягоди;
- пагони;
- насіння;
- коріння;
- кора.
Процес їх приготування дуже схожий. Єдина відмінність у терміні заварювання. Чим грубіша та щільніша сировина, тим довше термін витримки.
Правила заготівлі сушених трав
Ефективність фітотерапії визнала навіть офіційна медицина. Лікувальні властивості рослин безпосередньо залежать від дотримання правил їх збирання та зберігання:
- Рослини не можна збирати біля узбіч доріг, навколо сміттєзвалищ, у межах міста або біля заводів, фабрик. Справа не тільки у забрудненому повітрі, але й у ґрунті, на якому ростуть майбутні ліки.
- При зриванні, зрізанні або викопуванні потрібно бути гранично акуратним. Рослина не повинна втратити свою цілісність.
- Заготовлювати бажано при сонячній погоді. І ідеалі, якщо перед збором не було опадів близько трьох днів.
- Різні види рослин потрібно складати окремо.
Сушити краще природним шляхом у добре провітрюваному приміщенні. Листя, ягоди або кора стеляться тонким шаром на щільний папір та сушаться протягом 2 тижнів. У приміщенні вологість повітря повинна зберігатися у межах 75%. Цілі рослини або гілки можна підвішувати під стелю у невеликих пучках.

Особливості заварювання у чайнику або термосі
Для чаювання у домашніх умовах напій краще заварювати у фарфоровому або глиняному чайнику. З нього настій наливати зручніше, а трава не потрапить у чашку.
Якщо передбачається брати чай на роботу або у похід, для цих цілей краще використовувати термос. У продажу є моделі з металевою та скляною колбою. Істотної різниці у цьому немає, але скло все ж температуру тримає довше. А у залізному термосі напій може отримати сторонній присмак. До механічних пошкоджень більше чутлива скляна ємність. Не варто її кидати або піддавати ударам – дрібні осколки можуть потрапити у чай та нашкодити здоров’ю.

Головне, щоб посуд відповідав нагоді. На якість напою це не вплине.
Як приготувати смачний трав’яний чай
Секрет приготування смачного напою полягає у правильній методиці його заварювання. Не варто перетримувати рослину в окропі або використовувати повторно. Вживати чай слід відразу після приготування. Так він буде найароматнішим та приємним на смак.
Багато гурманів намагаються посилити або видозмінити смак напою, додаючи у нього такі інгредієнти:
- мед;
- лимон;
- кориця;
- імбир;
- ваніль.

З трав можна складати різні збори для зміни смаку одержуваного настою. Але при регулярному прийманні різних комбінацій рослин є ризик нашкодити здоров’ю. Часто трави, з’єднуючись із собі подібними, дають негативний ефект. У цьому випадку слід заварювати аптечні збори. Їхня дія досліджувалася на науковому рівні. В інструкції вказуються побічні ефекти. Такі заходи убезпечать людину від негативних наслідків випитого чаю.
Прості рецепти
Рецептів, як приготувати трав’яний чай, багато. Головне, знати, з якою метою напій буде вживатися.
Ромашковий чай
Як правильно заварити ромашковий трав’яний чай:
- Щіпку сухої трави залити чашкою гарячої води та накрити кришкою.
- Дати настоятися не менш 15 хвилин. Вживати по пів склянки на голодний шлунок.

Чай із ягід глоду
Приготувати просто: 1 столова ложка сухих ягід запарюється окропом та настоюється не менш 20 хвилин.
В остиглий до теплого виду напій можна додати мед та лимон. Це збільшить його корисні властивості.
Чай з листя та бруньок берези
Приготування березового настою:
- На 1 л гарячої води додають 2 ст. л. сухого листя або бруньок.
- Витримують на паровій бані близько 10 хвилин.
- Настоюють пів години.
П’ють в охолодженому вигляді по склянці до 5 разів на день.

Чай з кори дуба
Як приготувати:
- Кору максимально подрібнюють.
- Запарюють окропом у пропорції 1 ч. ложка порошку на 100 г води.
- Настоюють протягом 20 хвилин та застосовують за призначенням.
Чай з квіток липи
Спосіб приготування:
- 5-7 суцвіть заливають окропом.
- Накривають кришкою та настоюють 10 хвилин.
Можна додати мед для смаку. Вживати у теплому вигляді 3 рази на день.
Як пити трав’яні настої
У побуті вважається, що трав’яні чаї безпечні. Насправді це не так. Разове застосування такого напою шкоди не завдасть. Систематичне його вживання обов’язково потрібно узгодити з лікарем. Тривалість не повинна перевищувати 2 тижнів.

Краще вживати однокомпонентний чай. У цьому випадку легше буде зорієнтуватися у побічних явищах, якщо такі виявляться.
Користь та протипоказання
Будь-який чай, навіть якщо він зі звичайної ромашки, може давати користь організму, а може нашкодити.
Користь трав’яних настоїв:
- Збагачення організму корисними компонентами: вітамінами, мінералами, флавоноїдами, дубильними речовинами, глікозидами.
- Надання тонізуючого та загальнозміцнюючого впливу на всі системи та органи.
- Відсутність кофеїну. Можна вживати людям із гіпертонією.
- Чаї з листя малини та смородини можна вживати у будь-яких кількостях.
- Антиоксиданти, що містяться у чаї, сприяють виведенню токсичних речовин з організму. Корисні при алкогольних та інших отруєннях.

Перед тим як пити трав’яний відвар, потрібно дізнатися про можливу шкоду:
- Збір трав у недозволених місцях або зберігання у неналежних умовах може привести до отруєння організму.
- Вагітність – не найкращий час для експериментів з рослинними чаями.
- Дітям до трьох років потрібно давати трав’яний відвар з обережністю.
При дотриманні всіх правил збирання, зберігання рослин та правильного застосування їх відварів вплив буде тільки позитивним.