Пуер – особливий вид чаю, який виробляється у провінції Юньнань зі зрілого листя чайних дерев та кущів. У цього напою близько двохсот смакових відтінків. Який пуер краще, залежить від виробництва та способу заварювання.
Які бувають види пуеру
Зазвичай виділяють два основних види пуерського чаю:
- сирий (шен);
- готовий (шу).
Ці сорти відрізняються не тільки смаковими якостями, але також корисними властивостями. Розрізнити найпростіше по запаху – кожен з них має неповторний аромат.
Сирий (шен)
Цей сорт дуже схожий на звичайний чай. Тому досить часто недобросовісні продавці намагаються під виглядом пуеру вручити покупцеві звичайний зелений чай.
При виробництві сирого пуеру чайне листя розфасовують у спеціальні мішечки, спресовують, а потім на кілька тижнів поміщають у спеціальну піч для просушування. Найчастіше спресований чай має форму диска. Готовий продукт відправляється у магазини або на зберігання.

Готовий (шу)
Виробництво готового пуеру складніше та вимагає більше часу. Саме цим зумовлена його висока вартість. Сире чайне листя збирають у великі скирти, де під впливом тепла та вологи йде процес ферментації. Через 40-60 днів сировину сушать на сонці, пресують. Пресований матеріал поділяють на фракції, відправляють на продаж.
Існує думка, що готовий чай повинен витримуватися від одного року до трьох років. Але це не так: якщо якість сировини висока, то навіть невитриманий чай буде дуже смачним.

Сорти пуеру
Заведено позначати сорти цифрами від 1 до 10. Що менше цифра, то вище якість напою, а також його вартість. Складно знайти пуер високої якості – зазвичай продаються види з відміткою від 7 до 10. Але ці сорти коштують досить дорого у порівнянні зі звичайним чаєм. Китайський пуер високої якості можна купити у спеціалізованих магазинах або у постачальників, які везуть його безпосередньо з Китаю.
Які сорти варто спробувати
Найбільш популярними сортами є:
- Королівський (ще його називають палацовим). Такий чай пили королівські особи та знать. Вважається найякіснішим, але вартість його досить висока.
- Лао Шу – робиться з листя старих чайних дерев. Смак у цього напою специфічний.
- «Пуерні бруньки» або «Золоті ворсинки». Листя візуально нагадує квітки верби.

То який пуер краще?
Визначити, який чай пуер краще, досить складно, оскільки кожен із сортів має свій особливий смак. Не обов’язково найдорожчий чай буде найсмачнішим. Щоб визначити, який за ефектом вам підходить найбільше, потрібно спробувати кілька сортів напою.
Основна відмінність між сортами пуеру у тому, що шу піддається прискореній ферментації, у той час, як у шен ферментація проходить природним шляхом. Також на смак та якість впливають тривалість, умови зберігання. Вибирати, який з пуерів краще, потрібно, звертаючи увагу на ступінь ферментації.
Шен пуер більш корисний, ніж шу, бо у ньому більше антиоксидантів та інших активних речовин. Істотний недолік – його не рекомендується пити на голодний шлунок.
Проте багато любителів чаю надають перевагу шу. Цей вид можна пити натщесерце. Ще одна особливість шу – здатність притупляти почуття голоду, тому іноді його рекомендують пити при схудненні.

Ще одна перевага готового пуеру – простота заварювання. Досить залити чай водою температури 85-90°C і швидко злити настій. Серед всіх пуерів цей чай дає найкращий заряд бадьорості.
Ліпше починати знайомство з пуером, виробленим на великих фабриках. У таких виробників процес сушіння та ферментації налагоджений, а також створюються необхідні умови для зберігання готової продукції.
Як вибрати
Перед тим, як вибрати пуер у магазині, уточніть наступне:
- Регіон зростання чаю.
- Вік чайних кущів, з яких збирають сировину.
- Сезон збору листя. Найкращий пуер – виготовлений з чайного листя, зібраного навесні.
- Спосіб збору сировини (ручний або механічний).
- Метод ферментації.
- Спосіб пресування.
- Метод сушки.
- Термін витримки.
- Умови зберігання.
У пресованому вигляді пуер довше зберігає свій аромат та краще переносить тривале зберігання. У якісній сировині видно скручене листя, бруньки. Можуть бути присутні гілочки. Якщо «млинець» містить ламане листя, чайний пил – це говорить про низьку якість.

Якщо на спресованому коржі видно наліт або відчувається неприємний запах вогкості та гниття, то такий чай брати не варто.
Упаковка маркується спеціальним кодом.
- Перші дві цифри – рік виробництва. Чим довше чай витримувався, тим він смачніший.
- Третя цифра означає сорт чаю.
- Четверта цифра – код виробника.
При покупці розсипного пуеру перевірте цілісність листя. Можуть бути присутніми золотисті бруньки.

З розсипної сировини продавці складають купажі, додаючи для різноманітності шматочки цитрусів, сушених ягід, фруктів. Такі види пуеру більш популярні, бо їхній смак звичний споживачам. Однак найбільшу користь дає чай без сторонніх включень.
Різниця у смаку та ароматі
Невитриманий пуерський шен у завареному вигляді має світлий золотисто-жовтий відтінок, містить квіткові або фруктові нотки. При витримці від п’яти до десяти років він набуває темнішого відтінку, у смаку з’являються нотки сухофруктів.
Шу у завареному вигляді має темний відтінок, смакові відтінки шоколаду, горіхів. Залежно від терміну витримки смак напою може незначно змінюватися. Який із пуерів краще бадьорить, зрозуміло за кольором – темніший містить більше активних речовин.
Виробництво
Для виробництва будь-якого виду пуеру використовується чай-сирець, висушений на сонці. Існує три варіанти заготівлі сировини:
- Відразу після збору листя сушать на сонці, а потім скручують, знову просушують.
- Листя пропарюють, скручують, висушують на сонці.
- Сировину прожарюють, а потім скручують та просушують.
Просушування на сонці потрібно, щоб зупинити обмін речовин у чайному листі, зберігши максимальну кількість корисних компонентів.
Прожарення також застосовується для фіксації корисних речовин. Температура прожарювання – 200-320°С. Перед процедурою сировину розпарюють, окропивши водою. Прожарюють до тих пір, поки листя не втратить 30% вологи та поміняє колір на темніший. Поява чайного аромату свідчить про готовність.

Просушений або прожарений чайний напівфабрикат скручують до тих пір, поки на поверхню не виступить сік. При взаємодії соку з киснем виділяються речовини, якими обумовлений специфічний аромат пуерського чаю. Зазвичай процес скручування займає не менше 20-40 хвилин.
Скручене листя відправляються під прес. При виробництві використовуються дерев’яні, кам’яні або металеві преси.
Після завершення етапу скручування та пресування матеріал знову просушують на сонці. Якщо сонця недостатньо, то досушують у спеціальному парнику. Періодично ворушать, щоб просушити рівномірно. Продовжують до тих пір, поки вміст вологи у сировині не досягне 10%.
У результаті прожарювання та просушування з 4 кг свіжого листа отримують не більше 1 кг готового чаю. Пуер найвищої якості надходить на ринок у розсипному вигляді. Решта пресується та продається у брикетах.
Як заварити та пити
Щоб отримати дійсно корисний напій, необхідно навчитися правильно заварювати. Для цього потрібно приготувати очищену воду, якісний посуд. Для заварювання найкраще підійде кераміка. У воді не повинні бути присутні важкі метали.

Заварювання розсипного пуеру відбувається у наступній послідовності:
- Посуд для чаю обполоснути окропом.
- Воду нагріти до 85-95 градусів.
- На чашку об’ємом 200 мл взяти 7-10 г чаю.
- Чай залити приготованою водою, тут же злити. Це потрібно для того, щоб змити частинки пилу, розкрити листя.
- Знову залити водою, витримати 3-5 секунд, знову злити у чашку.
Заварювати чай можна кілька разів поспіль, але при кожному наступному заварюванні час витримки збільшувати вдвічі.
При заварюванні пресованого пуеру спочатку потрібно від коржа відламати шматочок потрібного розміру та залити холодною водою, щоб він трохи набряк. Після цього залити окропом, настоювати 7-10 секунд.