Щоб вироби зі срібла зберігали привабливість та свіжість, потрібно регулярне чищення срібла у домашніх умовах. Ланцюжки мають більш складну форму, тому догляд за ними набагато складніший, ніж за виробами з гладкою поверхнею. Зараз є безліч спеціальних та домашніх засобів, які допоможуть позбутися від чорноти та бруду.
Чому чорніють срібні прикраси
Виразність почорніння у першу чергу залежить від складу матеріалу. Вам відомо поняття проби, яка ставиться на благородні метали. Чим більше число, тим менша кількість додаткових металів. Саме добавки є причиною потемніння поверхні виробів. Ви запитаєте, навіщо тоді вони потрібні.
Справа у тому, що чисте срібло – це дуже м’який метал, що легко деформується, хоча й стійкий до хімічного впливу. Тому ювеліри воліють працювати з більш міцними сплавами. З практичної точки зору своєчасний догляд за прикрасами – не надто висока ціна за тривалість терміну служби та унікальність форми.
Свій внесок у почорніння виробів роблять зовнішні чинники. Це сірковмісні речовини, які знаходяться:
- у повітрі;
- воді;
- доглядовій косметиці;
- засобах побутової хімії;
- виділеннях людської шкіри.
Різні вироби страждають від різних причин. Сьогодні говоримо про ланцюжки та хрестики, які мають безпосередній контакт з шкірою. На них у більшій мірі діють людський піт та жир. Це вплив посилюється при постійному носінні. Якщо ви не знімаєте ланцюжок з хрестиком під час тренувань або душових процедур, носите їх у спекотну погоду, то не дивуйтеся, що метал буде постійно потребувати чищення.
До речі, швидке потемніння срібного виробу може стати приводом перевірити здоров’я, а конкретніше – ендокринну, нервову та сечовидільну систему. У людей з такими патологіями піт насичений сіркою більшою мірою, ніж у здорових людей.
Складнощі чищення ланцюжків
Ви, напевно, помічали, що чистити ланцюжка від чорноти набагато важче, ніж інші види прикрас. Причина не тільки у переплетенні, де у важкодоступних місцях може накопичуватися бруд, але й у звичці багатьох жінок носити ланцюжок постійно. Деякі не знімають його навіть на ніч, особливо якщо носять у комплекті з хрестиком. У результаті шар чорноти виявляється більш товстим.
Часто до ланцюжку прикріплюють різні підвіски, які теж ускладнюють чистку. За порадами ювелірів, слід з обережністю ставитися до виробів з каменями, вибирати засоби, які не зашкодять красі натуральних мінералів. Якщо ви віддаєте перевагу чорненому або позолоченому сріблу, то використовуйте найбільш щадні засоби.
Як чистити срібні ланцюжки
У продажу можна знайти спеціальні препарати для догляду за прикрасами, у ювелірній майстерні застосовуються ультразвукові ванночки. Але й у вас вдома, на кухні є багато відповідних речовин.
Всі способи чищення діляться на сухі та мокрі. Для якісного чисщення користуйтеся рідинами, оскільки вони можуть проникнути в усі важкодоступні місця. Попередньо замочіть прикраси у теплому розчині з милом, шампунем або мийним засобом. Потемніння не зникне, але забруднення відійде, та подальша чистка за допомогою губки або зубної щітки буде швидшою. Мильний розчин не зашкодить ні камінню, ні декоративному покриттю, ні чорнінню.
Якщо ви хочете використовувати сухий спосіб, озбройтеся тільки серветками, м’якою зубною щіткою. Пам’ятайте про м’якість срібла. Абразивні пральні порошки, суху соду використовувати не можна, оскільки вони залишать подряпини на металі. Застосовувати силу теж не можна, адже ланцюжки складаються з тонких ланок та можуть швидко порватися. Механічний спосіб підходить для завершального етапу чистки, а основну роботу краще покласти на рідкий склад.
Зверніть увагу, що вода з-під крана – не найкращий інгредієнт. У ній можуть бути речовини, що викликають потемніння, тому купіть пляшку столової води.
Мокрі способи чистки
Слід випробувати різні рецепти та знайти найбільш прийнятний для вас.
Фольга
Найкращим та швидким варіантом є чищення з фольгою та содою. Але застосовувати його можна тільки при відсутності каменів та чорніння, оскільки передбачає високотемпературну хімічну реакцію.
На дно посуду покладіть фольгу, на неї – ланцюжок. Налийте літр води та насипте 50 г соди. Можете додати столову ложку солі. Є рецепт з додаванням господарського мила.
Каструльку поставте на вогонь, доведіть до кипіння, після чого зніміть з вогню та потримайте у гарячій воді 5-10 хвилин. Це все. Можна діставати ідеально чистий ланцюжок. Залишилося промити та висушити.
Перекис водню
Ще один простий рецепт полягає у використанні перекису водню. Засіб абсолютно безпечний, але більше підходить для регулярного догляду. Прикрасу знежирте у спирті або горілці, а потім покладіть на 2-3 години у розчин з літра теплої води та 50 мл перекису.
Нашатир
У запущених випадках до перекису додайте нашатирний спирт. На літр води візьміть по 2 столові ложки кожного засобу. Замочіть виріб на 15-20 хвилин. Врахуйте, що з нашатирем треба працювати у рукавичках, а щоб не дихати аміаком, перенесіть процедуру на свіже повітря.
Оцет
У кожному будинку є ефективний засіб – харчовий оцет. Можна використовувати тільки звичайний оцет 6% або 9%. Не підійде есенція, також не слід брати яблучний або винний оцет.
Каструльку з оцтом та зануреним у нього ланцюжком поставте на вогонь та потримайте, не доводячи до кипіння. Для регулярного догляду можна обійтися без нагріву – просто протирайте прикрасу змоченою в оцті серветкою.
Лимонна кислота
Найпростіша процедура чищення – лимонною кислотою, розведеною у теплій воді у співвідношенні 1:10. Потримайте виріб у розчині 2-3 години або прокип’ятіть протягом 10 хвилин.
Зубна паста
Можете спробувати чистку зубною пастою. Підійде звичайна біла паста, без відбілювальних речовин та барвників. Ланцюжок розтягніть на твердій поверхні та очищайте зубною щіткою м’якими, акуратними рухами. Бруд з місць з’єднання ланок видаляйте голкою, але дійте дуже акуратно.
Що робити з декорованими ланцюжками
Всі перераховані способи відносяться до ланцюжків простого або складного кріплення, виготовленим тільки з металу. Якщо вам треба почистити прикраси з темного старого срібла з додатковим декором, зверніть увагу на поради ювелірів:
- Не замочуйте вироби з приклеєними декоративними елементами.
- Перед чищенням по максимуму «демонтуйте» виріб – зніміть хрестик з шнурка, від’єднайте підвіски з ланцюжка.
- При чищенні виробів з каменями орієнтуйтеся на найбільш делікатний мінерал.
- Уникайте механічних способів очищення.
Можна самій почистити ланцюжок навіть у таких складних випадках:
- Ланцюжки з перлами очищають спеціальними засобами. З домашніх способів застосовується мильна піна та картопляний крохмаль.
- Вироби з чорнінням можна чистити мильною водою з содою, замочивши їх на 30-40 хвилин. Хороший ефект дає картопляна шкірка. У посуді з водою та шкіркою потримайте прикраси 3-4 години.
- Позолочені ланцюжки можна освіжати холодним оцтовим розчином та протирати ватним диском, змоченим в оцті.
- Вироби з емаллю також можна чистити тільки розведеним оцтом.
Щадними домашніми засобами вважаються пиво, збитий яєчний білок, терту сиру картоплю.
Як бачите, у кухонних шафках є все необхідне для чищення ювелірних виробів. Але все ж не треба лінуватися та регулярно доглядати за прикрасами, не доводячи їх до почорнілого стану. Ланцюжки та хрестики треба знімати перед фізичними заняттями, тренуваннями, відвідуванням басейну. Не залишайте їх на сонці або поблизу батареї. Зберігайте у розправленому стані, і тоді ланцюжок надовго збереже первозданний вигляд.