Скільки годин на добу треба спати, щоб бути здоровим

Як відомо, людина третину свого життя в середньому проводить уві сні. Тому, не дивно, що сон є однією з основних складових здоров’я. Багатьох людей цікавлять питання, скільки треба спати, щоб бути здоровим, вести активний спосіб життя і не набирати при цьому зайвої ваги.

дитина спить поруч із будильником

Як змінюється для людини часовий відрізок сну на добу зі зміною її вікового стану

Доведено, що повноцінний сон – це запорука здоров’я. Під час сну в людини виробляється ряд найважливіших гормонів. Крім того, відбувається регенерація тканин, відновлення і поповнення енергії.

Науковці стверджують, що сон – це особливий стан та фізіологічний процес, який характеризує уповільнена реакція на світ, що нас оточує, і специфічна діяльність мозку. Складається сон з двох фаз: повільної і швидкої. При цьому повільний сон наступає швидко відразу після засинання та триває 90 хвилин. Швидкий сон настає за повільним і триває 10-20 хвилин. Ці фази весь час змінюються.

жінка спить у постілі

Під час тривалого здорового сну людина проходить п’ять повних циклів. Тривалість повільного сну поступово зменшується, а швидкого навпаки – збільшується (від 5 хв. до години). Вчені довели, що здоровій дорослій людині бажано спати близько восьми годин: п’ять циклів по 100 хв.

Але сон залежить також і від віку. Чим молодша людина, тим більше їй необхідно часу на ріст тканин та відновлення. Ось таблиця приблизних годин сну в залежності від віку:

Вік Години сну на добу
0-3 міс. 14-17
4-11 міс. 12-15
1-2 роки 11-14
3-5 років 10-13
6-15 років 9-11
14-17 років 8-10
18-65 років 7-9
65+ 7-8

Особливе значення сну в рості і розвитку дитини та в юнацькому віці

Сон має вирішальне значення для фізичного, когнітивного й емоційного розвитку і здоров’я. Проведені експерименти показали, що гормон росту організмом виробляється лише через 1,5-3 години після засинання, під час глибокої чи повільної фази сну. А найбільш сприятливий час для його вироблення – це північ. Тобто, якщо дитину покласти спати пізніше 21.00 години, в її організмі відбувається порушення вироблення гормону росту. Відповідно, погіршується процес росту тканин та відновлення м’язів.

Таким чином, дефіцит сну може призвести до відставання в рості, а також уповільнення фізичного і психологічного розвитку дитини. Крім того, пізнє засипання провокує зниження фізичної активності або навпаки – гіперактивність. В цьому випадку порушується психологічна стійкість. Дорослі ж, знаючи встановлену норму сну для своєї вікової групи, можуть самостійно без особливих труднощів порахувати, в скільки їм потрібно лягати спати, щоб встати о 7 годині, наприклад. В даному випадку це 10-11 година вечора.

підліток спить з телефоном

Під час сну в дитини відбуваються такі вкрай важливі для її розвитку процеси:

  • сортування та подальше запам’ятовування інформації, яку дитина отримала протягом дня;
  • посилення імунної системи.

Здоровий сон сприяє концентрації уваги, збереженню психічного здоров’я, профілактиці ожиріння, захисту від хвороб серцево-судинної системи.

Все це яскраво підкреслює важливість нормального сну для новонароджених дітей, для дитини в два тижні, а також в перші роки життя. Звичайно, всі діти індивідуальні та не обов’язково зможуть вписатися в рамки цих середніх параметрів.

В процесі зростання дитини зазвичай кількість часу, впродовж якого вона спить, поступово зменшується. Так, якщо немовлята сплять 14-17 годин на добу (звісно, не підряд), то дитині в 8 років потрібно 9-12 годин сну. При цьому треба мати на увазі, що режим дня дітей переддошкільного та дошкільного віку в обов’язковому порядку включає і денний сон. Це чудовий засіб перезавантажити нервову систему, тому його необхідно зберігати якомога довше.

малюки сплять у дитсадку

Якщо вказана тривалість сну та його необхідність стосується дітей молодшого шкільного віку (6-11 років), то для дітей середнього та старшого шкільного віку (13-17 років) з’являється трохи інша необхідність. Річ у тім, що в цьому віці зазвичай проходить процес статевого дозрівання, а тому тривалість сну в цьому віці, а це в середньому в 15 років, залежить від активності способу його життя.

Але в ідеалі треба, щоб дитина сама прокидалась без допомоги будильника і при цьому почувалася добре.

Сон у зрілому віці та наслідки недосипання

Отже, в зрілому віці треба спати людині стільки, скільки рекомендують лікарі. Звичайно, тривалість сну залежить від віку людини, але в цілому це 7 годин і більше. Але деяким молодим людям, а також тим, хто має хронічні захворювання, потрібно навіть 9 годин. Лише окремим людям з генетичними факторами достатньо спати менше ніж 6 годин на добу.

Але при цьому треба пам’ятати, що якщо здоровій людині доводиться спати менше 7 годин на добу, в неї підвищується ризик розвитку хронічних захворювань, серед яких:

  • цукровий діабет;
  • серцево-судинні патології;
  • збільшення ваги та ожиріння;
  • порушення функціонування імунної системи;
  • погіршення психічного здоров’я, депресія.

Це не кажучи вже про низку інших негативних наслідків: рівень працездатності, здатність приймати рішення, підвищений ризик вчинення помилок та інші.

Окремо треба сказати про підлітків. Для них на питання, скільки потрібно спати, щоб виспатися, часто немає відповіді. Вони, як правило, мають дуже напружений графік кожного дня. Тут і навчання в школі, після цього виконання домашніх завдань, далі відвідування гуртків, секцій, а потім ще допомога дорослим вдома.

Саме тому юнаки та дівчата такого віку лягають дуже пізно спати, а потім рано встають, щоб встигнути до школи. В результаті замість необхідних 9-10 годин вони сплять тільки 7, а то і менше. Тому дорослим потрібно завжди пам’ятати, скільки часу необхідно спати підліткам, щоб відновити свою працездатність. А для цього, треба слідкувати, що вони вчасно (о 22 годині) лягали спати.

Що стосується денного сну, то це корисно як для дорослих, так і для підлітків. Окремих рекомендацій лікарів з приводу того, скільки треба спати вдень, не існує, але краще обмежитись 45 хвилинами.

Особливості сну в деяких інших життєвих ситуаціях

Дуже багато жінок вважають, що дотримання режиму дня потрібно буде після народження дитини, а вагітній це не зовсім потрібно. Але це зовсім не так, тому, що дотримуючись режиму дня, можна уникнути ускладнень, підвищити свій рівень стійкості до стресів і найголовніше, створити комфортні умови для розвитку дитини в утробі матері.

Немало є людей, які використовують сон для того, щоб схуднути. Дослідження показали, що найбільш оптимальним варіантом в цьому випадку є дотримання вікових норм сну з обов’язковим правильним режимом харчування та веденням активного способу життя. В іншому випадку позитивних результатів не буде, а навпаки.

Сон є надзвичайно важливою частиною життя, тому ні в якому разі не слід зменшувати його тривалість. Є немало людей, яких в різних життєвих ситуаціях цікавить питання, скільки потрібно не спати, щоб померти. На сьогодні доведено, що людина може витримати без сну максимум 3-4 доби. Хоча є і рекордсмени, які протрималися майже 19 діб.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.