Вхідні двері мають надійну конструкцію. Але іноді виникають ситуації, коли через пошкодження замка неможливо потрапити у будинок. Є способи відкрити двері без ключа та без серйозного пошкодження замикаючого механізму.

Необхідні інструменти
Перед тим як відкрити вхідні двері без ключа, потрібно підготуватися. Всі інструменти, які будуть потрібні для ремонту, повинні бути під рукою. Просто зламати двері можна грубими пристосуваннями:
- сталева монтировка;
- «бобка» – розвідний ключ;
- шліцьові викрутки різного розміру;
- молоток;
- невелике зубило;
- плоскогубці.

Часто відкрити двері будинку без ключа вдається цими підручними інструментами. Вхідні або міжкімнатні двері квартири після такого відкриття та подальшого ремонту служать ще довго. Пошкодження замка та полотна невеликі, робота механізму легко відновлюється.
Відкрити двері без ключа можна невеликими інструментами. Для цього застосовуються відмички декількох видів:
- Зачеп – тонка шпилька з гачком на кінці. Цим пристосуванням переміщують внутрішні частини циліндрового механізму.
- Зубчаста відмичка має кілька різних виступів на поверхні. Цим інструментом віджимаються піни личинки.
- Зигзагоподібна шпилька з зубцями підійде, щоб відкрити двері, якщо замок заклинило. Таким інструментом можна віджати відразу з двох сторін приховані піни.

Щоб без пошкодження замикаючого механізму відкрити замок вхідних дверей без ключа, використовуйте підручні засоби:
- спиця або в’язальний гачок;
- розігнута шпилька або скріпка;
- олівець;
- консервний ніж;
- магніт;
- круглий дерев’яний чоп;
- металевий гнучкий дріт.
Інструменти, підготовлені правильно, дозволяють самостійно відкрити двері за короткий час та розблокувати замок так, щоб він і далі міг замикатися. При необхідності додаткове пристосування можна зробити у домашніх умовах. Зазвичай роблять викрутку або спицю з загнутим кінцем.

Відкриття двері у залежності від замикаючого пристрою
Причини, за якими неможливо відкрити замок без ключа, різні – від заїдання механізму до повного зношування. Перед початком роботи потрібно спробувати визначити тип запірного пристрою. Вибирайте інструменти та пристосування для цього виду замка з урахуванням складності майбутнього ремонту. Вночі краще використовувати тихі методи відкриття запірного пристрою.
Циліндровий замок
Якщо загубиться ключ або заблокується запірний механізм, відкрити двері можна без серйозних ушкоджень. Циліндровий замок – поширений тип пристрою. Такі запори часто стоять у квартирних дверях, на поверхах, у підвалі, під’їзді та на даху будинку. Замки циліндричного типу мають високу секретність, відкривається цей механізм відмичками.

Будова замка
Основа конструкції – трубчаста нерухома оболонка. Усередині розташовані інші частини:
- блок із пружинами;
- штифти у заданому порядку;
- заглушка.
У закритому положенні піни послідовно встановлені у циліндричній частині для блокування засувки. Кількість вилучень на ключі відповідає пінам механізму. Чим більше штифтів, тим складніше працювати з замком. Вставлений ключ розводить піни та на другому обороті повністю звільняє засувку. Якщо пристрій не спрацьовує, потрібно відкривати двері зовні спеціальним інструментом.
Способи злому
Існує три основні методи, як відкрити двері, якщо вони зачинилися:
- Розблокувати двома скріпками або шпильками. Потрібно загнути край пристосування та обережно підняти піни. Після цього повністю повернути механізм іншою скріпкою. Цим способом виконати роботу можна безшумно.
- Зрізати гострою міцною залізною пластиною виступаючі кінці пінів. Після ударної дії механізм легко прокручується, язичок замку виходить із гнізда.
- Висвердлити пружинний пристрій, що утримує штифти. Для виконання цієї роботи потрібно знати конструкцію замка.
Два останніх способи, а також висвердлювання сердечника приведуть до повного або часткового пошкодження замка. Тому, щоб не ламати пристрій та уникнути заміни, бажано викликати майстра з аварійної служби.

Хрестоподібний замок
Конструкція механізму аналогічна до циліндрового, але штифти розташовані хрестом. Кріплення сердечника у простих моделях на двох гвинтах. Дорогі варіанти мають у конструкції захисні накладки від злому. Через велику кількість пінів, розподілених за механізмом, замки цієї конструкції мають високу секретність та важко піддаються злому.
Будова замка
Штифти запірного механізму стоять рядами у верхньому та нижньому положенні. Ключ має хрестоподібну форму або перфоровані з боків борідки. Штифти зазвичай виготовляються з латуні та мають невеликий розмір. Тому замок цього типу можна легко зламати твердим предметом.

Способи злому
Для доступу у кімнату через зачинені двері з хрестоподібним замком існує кілька способів:
- Зробити отвір у осерді свердлом великого діаметра. Зрушити борідку личинки та повернути механізм шліцьовою викруткою до виходу засува з гнізда.
- Вставити з зусиллям хрестову біту необхідного розміру у сердечник. Потім пристосування вставити у шуруповерт та періодично провертати у замку, скільки потрібно для повернення клямки.
- Розподілити розм’якшену жувальну гумку всередині личинки. Після заповнення відкритої порожнини замку масу залишити застигати. Далі можна повернути механізм шліцьовим інструментом.
- Забити хрестову викрутку на всю довжину сердечника. Після цього впливу будуть зрізані всі виступаючі піни. Замок відкрити подвійним обертом, повертаючи вставлений інструмент розвідним ключем.
У розглянутих варіантах запірний механізм може зламатися без можливості відновлення. Розбирання замку з’ясує ступінь пошкодження та ремонтопридатність конструкції. Іноді досить поміняти тільки сердечник.
Сувальдний
Запірний механізм такого типу надійно захищений від злому, стійкий до ударних впливів.
Будова замка
Основу запірного механізму становить штир із міцного металу, на якому нанизані пластини. Борідка ключа встановлює штифти у такому положенні, у якому спрацьовує механізм. Замок часто має додатковий захист від злому відмичками та фальшиві пази.

Способи злому
Існують два основні методи відкриття сувальдного замку без ключа:
- Зафіксувати головну сувальду відмичкою. Другим штирем підібрати потрібне положення інших штифтів. Роботу виконувати, поки механізм не почне рух.
- Видалити головний штир замку через висвердлений дрилем отвір. Необхідно точно знати розташування частин запірного механізму. Після виймання штиря вставити в отвір спицю з гачком, повернути пластини та звільнити механізм.
Щоб акуратно розкрити замок вхідних металевих дверей, необхідно виконати складну роботу. Після невеликого ремонту замок зможе замикати двері своїм ключем, інший пристрій купувати не потрібно.
Рейковий (ригельний)
Такі запірні механізми зазвичай ставлять у гаражах та підсобках. Вони масивні та замикаються ключем із проштовхуванням борідки уздовж сердечника.
Будова замка
Ригельний запірний механізм складається з наступних деталей:
- засув з насічками, який автоматично закривається;
- ключ з перетином у вигляді кола або прямокутника з рядом однакових насічок;
- пружина, яка створює необхідне зусилля закриття.

Способи злому
Рейковий замок не піддається грубому впливу. Неможливо демонтувати з дверей запірний механізм, який заблокувався. Є три способи розтину рейкового замка:
- Підібрати дві тонкі викрутки, щоб вони вільно заходили у свердловину. По черзі натискаючи на насічки, зрушити засув та відкрити замок.
- Забити дерев’яний циліндр відповідного перетину у свердловину та витягнути назад. Слідами на стрижні зробити відповідні виїмки та відкрити саморобним ключем замок.
- Вставити монтировку між панеллю двері та косяком або добором. Віджати до появи невеликого зазору. Використовуючи плоску викрутку як важіль, підчепити та зрушити рейки.
Зламати двері цими способами можна, не пошкоджуючи рейковий замок.
Пристрої такого типу не відрізняються надійністю та часто застосовуються у нежитлових приміщеннях на околиці, у віддалених районах. Навісні замки мають різну форму та встановлюються у дужки двері.

Пристрій замка
Конструкція механізму проста. Існує кілька видів навісних замків:
- з дужкою;
- грибоподібний із замикаючим стрижнем;
- закритий – зі штифтом всередині корпусу.
Навісний пристрій буває різного типу – від простого циліндрового до складного з кодом та кнопками.
Способи злому
Навісний замок руйнують молотком або пилкою. Але існують методи, що зберігають запірний механізм:
- Проштовхнути викруткою тонку пластинку між дужкою та корпусом. Замок відкривається віджиманням замикаючого штифта.
- Використовувати відмички для утримання пружини та провертання механізму.
Зламати двері з кодовим магнітним замком та домофоном самостійно не вийде, пристрій замикається електромагнітом. Потрібно відключати чіп, проводити оновлення системи співробітниками обслуговуючої організації. Якщо застряють запори на металопластикових вікнах, то необхідно замінити старі замки.
Відкриття міжкімнатних дверей
Часта причина, по якій замикається механізм, – фіксатор на фалевій ручці повернувся всередину. Спочатку огляньте запірний пристрій. Для круглого отвору візьміть тонкий предмет, а для плаского – пластину відповідного розміру. Натисніть інструментом у паз, поверніть ручку та відкрийте двері.

Якщо запірний пристрій закривається ключем зовні, то відкривати двері потрібно способом, відповідним до типу замка. Також можна спробувати віджати полотно та металевою лінійкою зрушити язичок. Цю операцію слід проводити обережно з дверима з ПВХ, дерева або пластику, а також з утепленням по контуру.
Зняття з петель
Міжкімнатні двері, що відкриваються назовні, можна відкрити простим способом. Для цього розбирають петлі – знімають захисні ковпачки та вибивають центральний стрижень. Після цього можна зняти полотно цілком та відкрити замок, який заїдає. Петлі легко збираються у зворотному порядку.
Що робити, якщо у замку зламався ключ
Проблему може створювати не тільки несправність запірного пристрою. Іноді ламається ключ, коли передня частина борідки залишається у замку.

Діставати деталь потрібно тонким предметом. Уламок обережно підтягнути до виходу зі свердловини та видалити плоскогубцями. Ще один спосіб отримання частини ключа – склеювання половинок моментальним клеєм. Після висихання клею можна звільнити замок від уламка.