Церква вважається святим місцем, де потрібно неухильно дотримуватися всіх правил, щоб не наражати себе на неприємності та гнів зі сторони інших прихожан чи священнослужителів. Розгляньмо, як поводитися в церкві чи храмі.
Одяг та прикраси
Важливою нормою того, як правильно поводитись в церкві, є зовнішній вигляд.
Жіночий одяг має прикривати все тіло. Для цього підходить спідниця або сукня до колін. Не можна, щоб вбрання було блискуче, різнокольорове, з великою кількістю декору. Взимку підходить пальто чи куртка по сезону. Голова має бути прикрита хусткою. Також краще відмовитися від прикрас та біжутерії. Необхідним аксесуаром є хрестик.
Чоловіку потрібно одягати штани повної довжини – джинси або брюки. На верх можна одягнути сорочку, теніску, піджак, пальто, куртку. Взуття має бути закритим. Головний убір потрібно знімати при вході в церкву.
До віку першого причастя, коли дитині не виповнилося 7 років, правила поведінки в церкві дозволяють приводити хлопчиків в коротких штанях, а дівчаток без хусток. Після першого причастя дитина мусить вдягатися як доросла людина.
Вхід всередину церкви
Перед входом потрібно тричі перехреститися з поклоном. Слід дивитися на взуття, щоб не занести бруду чи снігу всередину церкви.
Не можна вносити до храм удомашніх тварин і птахів.
Правила поводження в приміщенні церкви на службі
Напевне, найважливішою є поведінка всередині храму, тому нижче наведений перелік правил, як треба поводитися в церкві на службі.
Перед входом слід перевести телефон у режим без звуку. Ввійшовши в церкву, треба зупинитися біля входу, тричі перехреститися з поклоном. Далі потрібно вибрати вільне місце (бажано подалі від місця сповіді), щоб слухати богослужіння, та не ходити по церкві з місця на місце.
Чого не можна робити в церкві:
- Повертатися спиною до кивоту.
- Знаходитися з руками в кишенях чи засунутими за спину.
- Проходити церкву між іконостасом та тетраподом.
- Увійшовши до церкви в момент богослужіння, озиратися навкруги та розглядати людей чи убранства церкви. Замість цього треба перевести погляд до іконостаса чи престолу.
- Зневажливо сміятися, шуміти. Розмовляти з близькими.
- Вітатися за руку. Привітання треба робити тільки поклоном.
- Допускати дітей до свічників.
- Фотографувати прихожан та інтер’єр, особливо зі спалахом.
Якщо потрібно пройти перед царськими воротами іконостасу, то треба зупинитися та перехреститися з поясним уклоном. Місце перед царськими ворітьми, за можливістю, не потрібно закривати, щоб зробити вільний прохід до тетраподу.
Якщо батьки прийшли з дитиною, то вона обов’язково має бути поруч з ними. Коли дитина починає капризувати, її потрібно вивести на вулицю.
Коли настають короткі паузи у відправах, радять молитися «Ісусову молитву», щоб бути сфокусованим на службі.
Малим дітям, а також немічним особам та старикам дозволяється сидіти. В інших випадках потрібно протягом служби стояти на ногах.
Щоб поставити свічки (офірки) перед іконами, треба вибрати потрібний момент, бо в деякий час відправи цього робити не можна. Свічки треба закупити раніше, ніж почнеться богослужіння.
Хреститися і робити поклони потрібно згідно з усіма прихожанами, без поспіху.
Цілувати ікони (прикладатися) потрібно на початку служби або в кінці. Недопустимо цілувати святощі, якщо на вустах є помада. Ікону цілують в руки, а плащаницю – в Христові рани, які зображені на ній. Перед прикладанням до ікони потрібно два рази перехреститися з поклонами, а після – один раз з поклоном.
Залишатися в церкві потрібно до кінця богослужіння. Коли богослужіння закінчено, треба поцілувати ікони на тетраподі, після цього покидати приміщення. Вийшовши з храму, треба повернути обличчя до входу і перехреститися з поклоном.
Як поводитися в церкві на сповіді
Підходячи до священника для сповіді, треба зробити три земних поклони зі хресним знаменням перед Євангелієм. Далі потрібно стати на коліна, покласти два пальці правої руки на Святе Євангеліє та почати каятися й просити покути, розповідаючи про вчинені гріхи. Коли священник дасть дозвіл, слід поцілувати хрест і Євангеліє, підвестися, зробити поясний уклін із хресним знаменням, відійти та проказувати молитви, призначені за покуту.
Правила під час причастя
Коли настає час причастя, треба перехреститися і підходити до священника за чашею, обов’язково склавши руки хрестоподібно на грудях. Не можна торкатися до чаші та цілувати руку священника, а також розмовляти з іншими. Після прийняття причастя треба відійти та читати вдячні молитви. До початку і після закінчення причастя не дозволено прикладатися до ікони на тетраподі.
Поради нехрещеним відвідувачам церкви
Якщо ви нехрещені, ви все одно можете молитися у церкві, замовляти записки за хрещених родичів, ставити свічки. Однак нехрещеним людям не рекомендується брати участь у таїнствах та пити святу воду.