Як навчитися казати «ні»

Життєві ситуації часто вимагають діяти рішуче та не зважати ні на що. Часто при цьому буває важко сказати «ні», особливо близьким людям. Але все ж варто навчитися відстоювати свої особисті кордони та відмовляти навіть рідним, якщо це може зашкодити власному стану. Мистецтво відмовляти достатньою мірою має опанувати кожна людина. І це дійсно мистецтво, оскільки для кожної ситуації існує своя тактика відмови.

підлітки сидять на траві

Поради, як сказати «ні» та не почуватися при цьому жахливо

Найчастіше страждають від неможливості відмовити комусь підлітки. В школі дітям, крім старанного навчання, доводиться проходити багато емоційних випробувань. Адже дитинство та підліткові роки – доволі цікавий, але водночас складний період. Наприклад, багато підлітків хвилюються щодо того, як сказати «ні» і не втратити друзів, або не розпалити суперечку.

Насправді не варто думати, що через одне «ні» однокласники перестануть дружити та відвернуться назавжди. А ось деякі поради, які допоможуть почувати себе краще, відмовляючи друзям або близьким людям:

  • Необхідно тримати фокус уваги на собі. Якщо при відмові на чиєсь прохання з’являється неприємне відчуття, то це говорить про те, що людина більше піклується про сторонніх, а не про себе. Варто думати і про свої інтереси також та доносити це до оточення.
  • Не варто виправдовуватися, пояснюючи свою позицію. Часто ще до того, як відмовити, передбачаючи негативну реакцію співрозмовника, людина починає виправдовувати свою відмову. Але насправді просто небажання щось робити – це вже вагомий аргумент. Те ж щодо особистих стосунків – сказати «ні» хлопцю у близькості абсолютно нормально, якщо у дівчини немає бажання. В будь-якому випадку взаємна згода – основа основ.
  • Кожен має право на свою думку та зміну цієї думки. Треба самому з розумінням ставитися до думки своїх близьких, таким чином і вони, своєю чергою, будуть прислухатися.

Звісно, є досить випадків коли не діють жодні поради, але навіть тоді не варто дратуватися. Треба намагатися спокійно донести свою думку, а якщо співбесідник поводить себе агресивно, варто просто закінчити розмову.

школярі спілкуються на перерві

Як сказати «ні»: поради для батьків

Дітей треба привчати до дисципліни змалечку, щоб в дорослому віці не ускладнювати життя ні дитині, ні собі. Але часом буває так важко сказати дитині «ні», щоб не образити її або ж щоб не здатися поганими батьками. В таких випадках варто прислухатися до наступних порад:

  • Кажучи малюку «ні», говорити потрібно спокійно, але твердо. При цьому треба стояти на своєму, оскільки якщо мати або батько змінить рішення під впливом дитячих вмовлянь, то дитина зрозуміє, що може впливати на рішення дорослих.
  • Відмовляючи, треба пояснювати причини, але достатньо зрозуміло, щоб не створювати плутанини.
  • Не можна підвищувати голос, оскільки криками не можна розв’язати проблему, а от нашкодити – легко.
  • Не варто ставити дитину у незручне положення в присутності інших. В багатьох випадках є можливість вирішити ситуацію по-іншому.
  • Можна запропонувати альтернативу. Найактуальніша – це «Цукерки, звичайно, можна, але після того, як з’їси обід», або ж «Так, ти можеш погратися трохи довше, але потім необхідно буде виконати домашні завдання».

Також не варто вводити дитину в оману. Після слів «не зараз» треба встановити чіткі рамки часу, а не просто даремно давати малюку надію.

батько розмовляє з сином

Що почитати на тему

Щоб навчитися відмовляти людям та не почувати себе зрадником, варто працювати над собою. В цьому можуть допомогти багато книг на подібну тематику. Однією із них є книга «Межі. Як сказати ні» Генрі Клауда та Джона Таунсенда. Книга навчить, як впоратися з багатьма життєвими ситуаціями, головне – будувати особисті кордони та не давати іншим людям їх ламати.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.