Сьогодні кокос не вважається екзотикою, яка росте в далеких теплих краях. Це волохате чудо можна знайти на прилавках багатьох українських супермаркетів. Але у зв’язку з тим, що не всі знають, як відкривати кокос, шаленої популярності, порівняно з іншими заморськими фруктами, він не отримав. Замість цілого горіха люди частіше купують кокосову стружку та молоко. Даремно, адже впоратись з його твердою шкарлупою в домашніх умовах не так вже й важко. А його свіжа білосніжна серцевина та ніжний ароматний сік є дуже корисними.
І не фрукт, і не горіх
Багато людей вважають кокос горіхом. Насправді ж це кругле, злегка витягнуте насіння кокосової пальми. Через схожість будови кокоса на кісточки вишні, сливи чи абрикоса, правильним буде називати його кістянкою або кісточковим плодом. Але, на відміну від інших кісточкових, у яких соковита м’якота розростається поверх кісточки, у кокоса навпаки – м’якуш знаходиться всередині, а шкаралупа – зверху.
У період дозрівання цей рослинний продукт змінює забарвлення від зеленого до коричневого. У недозрілих кокосів волокниста шкарлупа їстівна. Всередині молодий плід повністю заповнений прозорим солодкуватим соком, який до моменту повного дозрівання зменшується вдвічі та перетворюється на маслянисту і злегка жовтувату емульсію.
Як відкрити кокос
Попри великий перелік корисних властивостей волохатої кістянки, багато людей утримується від покупки саме через її тверду поверхню. На перший погляд відкрити кокос в домашніх умовах здається складним заняттям. Але насправді існує багато способів, які допоможуть впоратися з міцною шкарлупою цього плода, не докладаючи особливих зусиль.
Перед початком розкриття стиглого кокоса бажано обережно злити з нього поживний сироп, щоб він не розхлюпався. Для цього потрібно знайти на кістянці три невеликі темні вічка, які є найтоншою частиною її твердого панцира. Потім за допомогою загостреного предмета слід зробити в кокосі два отвори та, перевернувши його над чистою посудиною, злити рідину. Хто любить пити свіжий сік з кокоса, може встромити в один з отворів соломинку та насолодитися його незвичайним смаком.
Тепер можна братися до розбивання шкарлупи, щоб добратися до м’якоті, яка є не менш смачною та поживною, ніж сік. Це можна зробити за допомогою підручних засобів, які знайдуться у кожного вдома.
Зелений
Щоб відкрити зелений молодий кокос, знадобиться великий кухонний ніж з гострим лезом. У зв’язку з тим, що шкарлупа питного кокоса податлива та набагато м’якіша, почистити її дуже легко. Необхідно:
- Зрізати пелюсткову верхівку молодого кокоса, якою він був прикріплений до пальми.
- Далі на відстані 3-4 см від чубчика чітко ударяти ножем навкруги до появи тріщин, після чого прорізати в ньому кришечку.
- Також можна постукати довкола кістянки тупою стороною ножа, допоки у верхній її частині не з’явиться тріщина. Потім, встромивши в неї ножа, відкрити утворену кришечку.
- Випивши або зливши солодку воду, необхідно розрізати кокос навпіл, щоб дістатися до його смачного м’якуша. У питних кокосів він дуже ніжний, тому знімати його зі стінок можна ложкою.
Стиглий
Тут можна застосовувати декілька методів. Перший – розбивання. Знадобиться молоток та гострий ніж. Порядок роботи:
- Обгорнувши кокос чистим полотенцем, помістити його в поліетиленовий пакет та покласти на тверду поверхню.
- Прокручуючи плід по колу, зробити по ньому молотком кілька точкових ударів. Щоб не пошкодити м’якоть, слід намагатися бити ближче до середини кокоса.
- Помітивши на кістянці тріщину, необхідно за допомогою ножа розколоти її до кінця.
- Діставати м’якуш можна за допомогою гострого предмета, виколупуючи його шматочками із розбитої шкарлупи.
Також можна спробувати розпилити горіх ножівкою по металу. Так ви зможете відкрити кокос без ножа найдовшим, але найбезпечнішим методом, після якого дві частинки шкарлупи матимуть гарний естетичний вигляд з рівними краями. Це дозволяє перетворювати їх в елемент декору: вази, свічки або горщики для посадки квітів. Щоб шкарлупа не розкололася будь-як, пиляти кокос потрібно поперек волокон.
Також є варіанти термічного впливу:
Інструменти або обладнання | Порядок виконання дій |
Духова плита, ніж або молоток | У розігріту до 190°C духову шафу помістити деко з кокосом на 10-12 хв. З появою на ньому тріщин, вийняти з духовки та остудити. При необхідності можна злегка вдарити по поверхні кістянки молотком або відкрити її за допомогою ножа |
Мікрохвильова піч, молоток або гострий ніж | У мікрохвильовці встановити інтенсивний режим та помістити туди кокос не більше, ніж на 3 хв. Далі діяти так, як при користуванні духовкою |
Духова шафа та морозильна камера | Контраст температур призведе до появи тріщин на шкаралупі кокоса. Спочатку його потрібно помістити на 15-20 хв у гарячу духовку. Потім, трохи остудивши, відправити на такий же час у морозилку. Легке постукування по кістянці прискорить появу тріщин |
Визначення якості кокоса
Користь заморського плода безпосередньо залежить від його якості. А знайти та правильно вибрати для споживання якісний і свіжий кокос – досить складна процедура. Для цього слід звернути увагу на такі важливі моменти:
- кістянка повинна мати цілісний та здоровий зовнішній вигляд;
- не купувати кокос з ознаками цвілі та гнилі;
- дзвінкий звук рідини при струшуванні кокоса вказує на його свіжість;
- якщо місце кріплення плода м’яке та при натисканні легко продавлюється всередину, це свідчить про початок його загнивання;
- варто обирати кокос з більшою вагою, що вказує на наявність всередині великої кількості твердої їстівної серцевини та води;
- кокос повинен мати приємний і свіжий запах.
Якщо при струшуванні тропічного плода добре чутно сплеск рідини, значить, його зірвали недостиглим. У дозрілого кокоса м’якуш має ніжну та щільну структуру, яка легко відділяється від шкарлупи.
Умови зберігання кокосів
Термін зберігання екзотичної кістянки залежить не тільки від температурного режиму, а й від того, в яких умовах вона транспортувалася, як і скільки зберігалася на прилавку.
Свіжий кокос до відкриття можна зберігати в темному прохолодному місці з максимально низькою вологістю протягом 30 діб. Якщо тримати його довше, то сік може стати кислим, а плід почне псуватися. Цей фрукт не має властивостей дозрівання після зривання з пальми. Тому, запасаючись зеленими кокосами, слід пам’ятати, що довго їх зберігати не варто, адже вони так і залишаться недостиглими, а їхні смакові якості поступово втрачатимуться.
Розкрита кокосова кістянка може зберігатися в холодильнику при температурі від +2 до +5°С не більше 48 годин. При тривалому зберіганні у місцях з низькою температурою кокос стає водянистим, а тепло прискорює його псування.
Продовжити термін придатності серцевини кокоса можна:
- до 5 діб – заливши холодною кип’яченою водою, щоб вона повністю покрила м’якоть;
- протягом кількох місяців – споживаючи з морозильної камери;
- близько року – зберігаючи у вигляді натертої стружки в герметичній тарі у сухому, добре провітрюваному місці.
Кокосову воду краще використати одразу.
Застосування волохатої кістянки
Кокос є дуже багатогранним продуктом, який знайшов своє місце в багатьох сферах. Особливою популярністю кокосовий горіх користується в кулінарії. Залежно від смаку та вподобань, кокос можна їсти як у свіжому вигляді, так і отримані з нього поживні продукти (молоко, вершки, оцет, борошно, цукор, стужку та олію), які є важливими компонентами у багатьох різноманітних стравах. З кокосом можна зробити як ніжні десерти, так і оригінальні супи та гарніри.
Олію кокосової кістянки широко застосовують у виробництві косметичних засобів та препаратів для лікування шкірних захворювань. З волокон кокоса виготовляють мотузки, килими, матраци. А його шкарлупу використовують як натуральне добриво.
Кокос – справжній клондайк для організму людини
За міцною шкарлупою райського плода ховається велика кількість поживних речовин, які позитивно впливають на організм людини. Вживання кокоса сприяє:
- зниженню рівня холестерину в крові та зменшенню ризику захворювань серця;
- утворенню еритроцитів;
- відновленню пружності шкірного покриву та запобіганню старінню;
- стабілізації рівня цукру в крові та зменшенню ризику захворювання цукровим діабетом;
- покращенню функції нирок, зменшенню утворення в них каменів;
- зміцненню кісткової системи та запобіганню розвитку остеопорозу;
- метаболізму вуглеводів і білків;
- лікуванню застудних хвороб.
Надзвичайно цінними вважаються молоді кокоси. У цей період їхній білий м’якуш та солодка рідина є максимально корисними для відновлення зору та водного балансу в організмі.
Перші спроби відкрити кокос вдома можуть бути невдалими. Але запасаючись терпінням та застосовуючи на практиці відомі способи, серед них ви обов’язково знайдете хоча б один, який допоможе впоратися з цією задачею. І тоді залишиться тільки запропонувати своїм рідним поласувати ніжною кокосовою м’якоттю та ароматним сиропом, або приготувати щось цікаве та незвичне, приємно всіх здивувавши.