Технічний прогрес привчив нас до комфорту. Але що робити, якщо спека застала зненацька або ж немає коштів на кліматичну техніку? Розглянемо, як врятуватися від спеки у квартирі без кондиціонера та вентилятора, знайдемо підручні методи та засоби.
Захищаємо приміщення від сонця
Основне джерело нагрівання приміщення – гаряче повітря з вулиці та прямі сонячні промені. Як тільки температура зовні піднімається вище 25 градусів, закривайте вікна. Провітрювати кімнату необхідно вночі та рано вранці. Найнижча температура буває після 20 години вечора та до 7 годин ранку.
Квартиру треба захищати влітку не тільки від вуличного повітря, але також від сонячного світла. Найпростіший спосіб – закрити вікна шторами. Тому оцініть щільність та світлопроникність своїх штор. Чим вони щільніші та світліші, тим менше нагріється повітря у кімнаті та предмети обстановки. Але є один великий мінус – темрява. Якщо ви будете цілий день освітлювати кімнату електричною лампочкою, великого ефекту не доб’єтеся, оскільки лампи будуть виділяти тепло. До того ж, ви отримаєте перевитрату електроенергії.
Краще скористатися жалюзі. Причому вони будуть особливо добре запобігати попаданню тепла у будинок, якщо ви розмістите їх зовні на сонячній стороні.
Більш простий та дешевий варіант – дзеркальна плівка. Можна купити спеціальну фольговану плівку або знайти у кухонній шафці харчову фольгу. Зараз у продажу є плівки з ефектом тонування. Вони пропускають світло, але відбивають інфрачервоні (тобто теплові) промені. Плівка легко прилипає до змоченого водою склу. Харчову фольгу доведеться приклеювати скотчем, легше це буде зробити на раму. Фольга дуже добре захищає кімнату від нагрівання. Ви відчуєте, як атмосфера стане набагато прохолоднішою та комфортнішою. Звичайно, плівка не прикрашає інтер’єр, але доводиться жертвувати красою заради комфорту.
Не закупорюйте квартиру, обов’язково провітрюйте вночі, влаштовуйте невеликий протяг. Не забувайте про користь свіжого повітря.
Зволожуємо повітря
Кращим помічником для людини, яка страждає у спеку, завжди була вода. Не зважаючи на те, що спекотне сухе повітря переноситься краще, зволоження допомагає знизити температуру. Існує безліч способів:
- Найпростішим варіантом буде розбризкування води з пульверизатора. Достатньо робити це один раз на годину, й атмосфера стане помітно приємнішою. Якщо у вас є автоматичний зволожувач, скористайтеся ним. У воду додайте крижані кубики.
- Регулярно робіть вологе прибирання, особливо якщо ваша сім’я з маленькою дитиною. Кілька разів на день протирайте мокрою серветкою підвіконня та інші горизонтальні поверхні. Якщо у вас у квартирі підлогу прикрашено килимами, приберіть їх на літній період. Ви отримаєте потрійну користь – буде простіше робити вологе прибирання, збільшиться площа, яку можна змочити водою, та й ходити босоніж по чистій прохолодній підлозі дуже приємно.
- У приміщенні можна розвісити вологі рушники або простирадла. Але у спеку це робити не варто, оскільки вийде парниковий ефект. Відкладіть захід на пізній вечір. Це не найгарніший варіант, тому можна спробувати метод, яким користуються японці. На шию повісьте мокрий рушник або бавовняну серветку.
- Зволожуйте не тільки повітря, але й себе. Приймайте душ, вмивайтеся, мийте руки до ліктя, бризкайте на себе водою. Але застережіться від холодного душу. Він може стати причиною застуди, причому постраждаєте ви даремно. Набагато ефективніше охолоджує тіло тепла та злегка гаряча вода. Після теплого душу повітря у кімнаті здається свіже та прохолодніше.
- Є на диво хитромудрі способи, які радять люди на форумах. Один з них мені видався цікавим, хоча та дорогим. Поливальний шланг приєднують до крана на кухні, а другий кінець опускають у ванну. Шланг простягають по квартирі та пускають воду. За відгуками експериментаторів, циркуляція холодної води знижує температуру у кімнаті на 3 градуси за 2 години. Але це значно підвищує показання водяного лічильника.
Забуваємо про електроприлади

Всі електроприлади виділяють тепло, тому мінімізуйте використання побутової техніки. Прибрати у будинку можна без пилососа, прасування відкласти на вечір, відмовитися від плойки та фена. Цілком можна прожити без телевізора та комп’ютера, віддавши вільний час читанню книжок.
Не забудьте відключити сушарку для рушників у ванній. На жаль, без холодильника та електроплити прожити неможливо, але спробуйте за можливістю перенести приготування їжі на вечір. Готуйте у міру потреби прості та швидкі страви – супи, каші, овочі. Це буде навіть корисно. На думку дієтологів, у спеку краще вживати гостру їжу та продукти, які покращують кровообіг. Це призводить до потіння та втрати тепла.
Практичні поради
Знизити вдома температуру повітря можна іншими прийомами:
- Використовуйте пляшки із замороженою водою. З їх допомогою можна створити щось на зразок вентилятора. Кілька пляшок по 1,5 літра треба заморозити та поставити якомога вище, наприклад, на шафу. Місце треба вибрати на проході, де циркулює повітря, або ж на підвіконні.
- Тримайте двері у квартирі закритими. Особливо це стосується кухні, з якої гаряче повітря розходиться по інших кімнатах. Винятком є двері у передпокій, де зазвичай тримається більш низька температура.
- У спеку краще спати на жорсткому матраці. Покладіть його на підлогу біля вікна, та будете винагороджені міцним сном. Замість звичайної подушки можна взяти лікувальну, з гречаним лушпинням. Вона добре пропускає повітря та не утримує тепло, створюючи цим комфорт для голови.
- Є помилкова думка, що у спеку добре допомагає пиття холодної води. Насправді ефективніший гарячий чай або тепла вода. Добре сприймаються організмом кисломолочні напої. Відмовтеся від солодкої газованої води, що підсилює спрагу.
- Встановіть у світильниках світлодіодні лампочки, які не виділяють тепло.
- Білий колір менше нагрівається, тому якщо ви живете на дачі або у будинку за містом, пофарбуйте фасад у світлі тони.
- У спеку краще користуватися світлими предметами одягу з натуральних тканин.
Як бачите, способів досить багато. Це не дивно, адже люди не завжди жили у кондиційованих будинках та навчилися пристосовуватися до самих різних умов. Скористайтеся і ви народними методами. Знижувати температуру повітря необхідно, оскільки перегрівання тіла небезпечно для людей зі слабким здоров’ям.