Тічка, або еструс, – так називають фізіологічні зміни у статевій системі самок тварин, в тому числі і кішок. Цей процес повторюється періодично з початку статевої зрілості, припиняться під час вагітності і триває до самої смерті. Саме тічка є сигналом, що кішка готова до продовження роду. Але іноді процес статевого дозрівання виникає дуже рано, що може нашкодити тварині, тому треба зробити так, щоб кішка не гуляла. Нині існує безліч засобів, щоб заспокоїти тварину. Однак до цього треба ставитись відповідально, оскільки деякі препарати, хоч і дієві, але з часом можуть суттєво нашкодити здоров’ю тварини.
Коли починається процес статевого дозрівання у кішок
Зазвичай кішки починають «гуляти» приблизно на 7-9 місяці свого життя. На процес статевого дозрівання впливають не лише зовнішні фактори, але й спадковість, темперамент та статура тварини. Для деяких порід цей процес може наступити раніше або пізніше. Якщо кішка мініатюрна, тічка може розпочатись раніше, а у тварин з надмірною вагою цей процес сповільнюється. Також на стимуляцію статевих інстинктів впливає перебування поблизу особини протилежної статі.
Інколи бувають випадки, коли еструс починається дуже рано, навіть у 4 місяці, і кицька вже здатна завагітніти. При цьому організм ще не готовий до виношування, і вагітність може призвести навіть до фатальних наслідків. Таку ранню тічку не слід ігнорувати, тому господарям треба завчасно зробити так, щоб кішка не вагітніла. У таких випадках необхідно коригувати гормональний фон тварини, але це повинен робити лише фахівець.
Як зрозуміти, що кішка почала гуляти
Поведінка кішки у період тічки настільки своєрідна, що у жодного господаря не залишиться сумнівів що кішка почала гуляти. Однак можливо виділити основні ознаки, за якими можливо зрозуміти, що ваша киця хоче кота:
- голосне закличне нявчання;
- прийняття пози для спарювання;
- відведення хвоста в сторону;
- мічення території;
- надмірно ласкава поведінка та намагання всюди бути з господарем;
- прагнення вибігти з помешкання на вулицю.
Господарям треба спостерігати за статевим циклом домашньої улюблениці. Це дасть змогу зрозуміти, скільки буде гуляти кішка, адже цей період може бути різним і залежати від зовнішніх факторів – харчування, умов утримання та породи тварини. Але власникам треба бути готовими, що тічка у середньому триває від п’яти до семи днів.
Домашні способи допомоги кішці у період тічки
Процес тічки приносить багато неприємностей як кішці, так і її господарям. Для кішки це етап фізіологічного напруження, який може виправити лише спарювання з котом. Щоб полегшити стан кішки у цей період, ось що можна зробити, щоб кицька не гуляла:
- зробити відокремлене місце з її їжею, водою та лотком;
- щоб знизити потяг, дати феромони;
- дати антигістамінні препарати для зниження набряку;
- застосувати заспокійливі засоби на травах;
- за рекомендацією лікаря дати гормональні таблетки, щоб кішка не гуляла;
- вмикати класичну музику.
Якщо є можливість – звести з кастрованим котом, у якого збереглась здатність до спарювання.
У такий важкий для кішки період слід приділяти їй більше уваги, адже ласка господаря хоч і не замінить кота, але частково відволіче. Можна пограти з кицею, придбати нову іграшку. Активний рух протягом дня трохи втомить її, що дасть можливість розраховувати на спокійний сон.
Коли потрібно звернутись до фахівця
Якщо вашій кішці ще немає чотирьох місяців, та якщо перша тічка не відбулася, коли їй виповнилось півтора року, не уникнути відвідування ветеринара. Спеціалісти рекомендують проводити стерилізацію тварини після першої тічки, проведення такої процедури на більш ранніх строках можливе лише після ретельної діагностики.
Якщо ви готові до потомства, не рекомендовано спарювати кішку з котом у першу тічку. Краще дочекатися третьої або навіть четвертої, оскільки вагітність під час першої тічки може протікати з ускладненнями.
Професійні методи допомоги під час тічки
Фахівці пропонують два варіанти вирішення проблеми – це стерилізація та приймання спеціальних засобів для регуляції статевої охоти. У деяких випадках може бути застосовано укол, щоб кішка не гуляла. Після введення ін’єкції у кішки припиняється процес тічки та зникають болісні прояви. Однак у всіх цих методів є як позитивні, так і негативні наслідки, які слід ретельно зважити перед прийняттям рішення.
Так, стерилізація є найбільш дієвим способом, щоб кішка не вагітніла, оскільки це процес видалення матки та яєчників. Протікання тічки без запліднення негативно відображається на здоров’ї кішки та може викликати рак матки. Тому дуже важливо стежити за самопочуттям кішки у період тічки та після її закінчення. А такі симптоми, як темні виділення, підвищена температура, слабкість, відмова від їжі, мають занепокоїти господаря. У такому випадку слід терміново звернутись до лікаря та провести УЗД статевої системи, оскільки запалення матки може розвинутись стрімко та коштувати тварині життя.
У випадку, коли кішка гуляє, можна зробити за рекомендацією лікаря укол, дати таблетки або краплі. Дія цих засобів спрямована на пригнічення гормонального фону. Однак молодим кішкам протягом перших п’яти тічок не рекомендовано застосування препаратів, вдаватись до таких засобів слід дуже рідко і не при кожній тічці. Але якщо ви зробили вибір на користь гормональних препаратів, слід зробити так, що вберегти тварину від негативного пливу засобу на організм. Для цього слід проконсультуватись з ветеринаром, який після отримання результатів аналізу призначить необхідний препарат.
А щоб зовсім полегшити стан кішки, їй можливо організувати теплу постіль. Для цього треба вкласти тварину на грілку з теплою водою та накрити ковдрою, що на деякий час заспокоїть кішку.
Що робити господарю, щоб кіт не гуляв
Не тільки господарі кішок, а й котів стикаються з проблемою «шлюбного періоду» у домашнього улюбленця. Кіт починає поводитись досить агресивно, мітить територію, несамовито кричить, зазиваючи самку, у нього з’являється часте сечовипускання. Якщо це сталося в перший раз, рекомендовано відвідати ветеринара. Спеціаліст дасть докладні рекомендації, що робити в такій непростій ситуації, та як допомогти домашньому улюбленцю.
Найбільш простий і дієвий засіб – це відпустити кота «погуляти» на вулицю, і проблема вирішиться сама по собі. Однак після такого «загулу» кіт може підхопити якесь захворювання, і без лікування не обійтись.
Так само як і для кішок, для котів існують гормональні препарати у вигляді крапель і таблеток для пригнічення статевого інстинкту, однак наслідків регулярного їх використання достеменно не встановлено. Також можливо зробити ін’єкцію гормонального уколу і на шість місяців позбавити кота інтересу до протилежної статі.
Ще один дієвий спосіб допомогти коту – це кастрація. Даний засіб ефективний, коли ви впевнені, що заводити потомство не плануєте. Таку процедуру рекомендовано проводити, коли коту буде приблизно 8-15 місяців. Такий спосіб вирішення проблеми являється оптимальним варіантом, який можна зробити, щоб кіт не гуляв.
В будь-якому випадку, першою чергою слід думати не про власний спокій, а про фізичний та моральний стан тварини, адже мова йде насамперед про живу істоту.