У житті кожного кошеняти настає період полової зрілості, коли дорослі кішки починають гуляти й просять кота. Під час тічки в них змінюється поведінка, господарям докучає гучне нявчання й бажання домашніх улюблениць втекти на вулицю. У цей період, наголошують експерти, варто допомогти пухнастикам. Розгляньмо, чому і як гуляє кішка та що з цим робити господарям.
Коли кішка починає гуляти
Кішки – тварини світлозалежні, тобто їхня поведінка залежить від тривалості світлового дня. При сприятливих умовах розвитку самки досягають зрілості й починають гуляти у віці 6-10 місяців. У деяких випадках цей процес може затягнутися до року чи 14 місяців. Якщо ознаки тічки спостерігаються суттєво раніше або пізніше, слід звернутися до ветеринара та проконсультуватися.
Настання першої тічки залежить від багатьох факторів:
- Умови утримання. Особи, які зростають у дикій природі, на вулиці, досягають зрілості досить рано – у віці 4 місяців. Домашні улюблениці можуть почати гуляти пізніше. На це впливає штучне освітлення, комфортні умови утримання.
- Раціон харчування та маса тіла.
- Порода. Деякі відмінності у зрості, будові скелета впливають на еструс. Окремі породи кішок можуть гуляти 2-4 рази на рік, а деякі кожні 4 тижні, якщо їхні потреби не були задовільнені.
- Наявність хронічних захворювань та травм.
- Вік кішки. У перший рік вагітність може не наступити через фізіологічні особливості. Потяг затихає після 6-8 року життя, але кішка гуляє досить регулярно (1-2 рази на рік) та може народити здорових кошенят.
Умовно ці фактори розподіляють на фізіологічні та патологічні. Зазвичай перший раз кішка гуляє, як набирає масу у 2,5 кг, але не завжди.
Усі тварини унікальні, й процеси статевого дозрівання є індивідуальними.
У випадку, коли кішка відвідала ветеринара для стерилізації, проблем з періодом статевого потягу виникнути не повинно. Після стерилізації кішка не гуляє, адже органи, що продукують статеві гормони, відсутні. Операція допомагає розв’язати проблеми постійних течок та заспокоює життя кішки, робить його більш комфортним. Але в окремих випадках виробленням статевих гормонів починають займатися надниркові залози й потяг зберігається, хоча й у меншому виді. Також, якщо стерилізована кішка гуляє, це може значити, що операція проведена неякісно, і яєчник або обидва залишилися.
Ознаки зрілості в кішок
Починаючи з перших днів тічки можна зрозуміти, що кішка гуляє. В неї змінюється поведінка:
- Тваринка починає привертати увагу господаря, постійно лащиться, може качатися на білизні або килиму. Таким чином вона помічає територію своїм запахом.
- Гучне нявкання. Це привертає кота й говорить про готовність до спарювання.
- Характерна поза з витягнутими вперед лапами та піднятою задньою частиною тіла одразу дадуть зрозуміти, що кішка гуляє. Водночас хвіст трохи відхиляється у бік.
- Може відмічатися зниження апетиту.
- Кішка часто бігає до горщика. Нерідкі випадки, коли самка ходить мимо туалету, залишаючи по всій оселі мітки.
- У цей період самки починають ретельно себе вилизувати, змиваючи сторонній запах.
Не всі ознаки можуть зустрічатися одразу, але проявляються у певні періоди. Вони залежать від того, скільки часу гуляє кішка, віку та інших факторів. Перші дні тічки нічим не відрізняються від звичайних, і господарям важко зрозуміти, що почався еструс. Активна фаза настає на 2-3 день. Кішка може гуляти довго, аж до 2 тижнів, якщо не зможе знайти партнера.
Після пологів кішка починає гуляти одразу, як кошенята переходять на звичайну їжу. Процес може розтягнутися на 12-18 місяців, які необхідні, щоб самка відновила сили та була готова знову мати потомство. Під час вагітності скелет кішки зазнає значного навантаження, особливо хребет та кістки тазу, тому потрібен тривалий період для одужання.
Фази еструсу та що робити, коли кішка починає гуляти
Статева зрілість наступає у віці 5-8 місяців у домашніх тварин незалежно від світового дня та сезону. Зазвичай кішка гуляє 5-10 днів. Це залежить від фізіологічних потреб тварини та можливостей парування з котом. Для вирощування потомства на продаж спарювання відкладають на вік у 1,5 року, коли кішка набуває оптимальної фізичної зрілості.
Процес тічки має декілька етапів:
- Проеструс (початковий). Починається з першого дня й триває до 4 діб з характерною спокійністю кішки та проявами неголосного мурчання.
- Еструс може тривати до 20 діб, якщо кішка не отримала кота та не завагітніла. У цей період вона голосно нявчить, вигинає спину. Для оптимальної в’язки підходить початок еструсу.
- Метаеструс триває до 2 тижнів. Самка гуляє в обраним кавалером й не підпускає інших претендентів. Може розпочатися вагітність.
- У період анеструсу самиця заспокоюється.
Тічка є складною фазою у житті кішки та її господарів й може суттєво попсувати нерви. Тому варто приділяти багато зусиль, щоб зберегти здоров’я улюбленці та не нашкодити їй.
На рік кішка гуляє від 2 до 4 разів, але це залежить від віку, умов проживання тварини, перебігу вагітності. Частіші випадки дуже виснажують організм тваринки та можуть призвести до різноманітних захворювань.
Як допомогти своїй улюблениці
Кішки гуляють у віці 10-96 місяців з періодами спадання та зростання. Найбільшу інтенсивність еструси досягають у 2-5 роки й можуть тривати декілька тижнів. Найпоширенішим засобом для вгамування кішки є заспокійливі препарати з ефектом припинення еструсу, які можна придбати у ветеринарній аптеці. Але слід пам’ятати, що тічка може швидко початися знову вже через декілька тижнів. Найдієвіший засіб – це дати погуляти кішці з котом та дати їй протизаплідні препарати. Кішки починають гуляти з 6 місяців, але експерти радять заради здоров’я тварини почекати до 1,5-2-річного віку, щоб давати завагітніти.
Слід пам’ятати, що навіть якщо стерилізована кішка гуляє, вона не приводить потомство. Після видалення яєчників та матки періоду тічки немає. Тому багато ветеринарів рекомендують операцію для домашніх тваринок. Вона проводиться під дією знеболювальних, не викликає ускладнень у переважній кількості випадків, надалі не турбує кішку.
Аби киця не гуляла, господарі можуть давати гормональні препарати. Але необхідна попередня консультація ветеринара, бо не всі засоби діють однаково й можуть призводити до утворення пухлин.
Кішки дуже чутливі у цей період до погладжування та розмов. Вони подовгу сплять на руках або поруч, муркотять збоку, дуже добре відчувають настрій господаря.
Рекомендується у декількох кутках посипати заспокійливі трави або лікарські препарати, годувати невеличкими порціями та збільшити кількість рідини у раціоні.