На планеті існує чимало видів рослин, які мають харчову цінність і високу естетичність. До таких представників рослинного світу належать бобові культури – перелік рослин цієї групи розглянемо далі. До бобових належать представники дводольних рослин, особливістю яких є здатність утримувати в ґрунті атмосферний азот у вигляді зв’язування азотних сполук.
Поділяється сімейство бобових на Цезальпінієву підродину, Мімозову і Бобову, або Метеликову, підродину. Назву «Метеликові» рослини отримали завдяки обрисам квітки.
Відмінності представників Метеликових
Рослини цієї підродини поширені настільки ж широко, як і зернові, завдяки властивості адаптуватися до різних умов клімату. Складне або просте листя, квітки в суцвіттях (кистевидні, волотисті, напівзонтикоподібні), плоди у вигляді багатонасінних стручків (бобів) – найвідоміші ознаки представників Метеликових.
Особливістю кореневої системи є наявність наростів з азотофіксуючих бактерій, що мешкають у них. Ці мікроорганізми здатні після поглинання азоту з повітря переводити речовину у форму, зручну для всмоктування кореневою системою.
Поживні властивості зернових бобових культур дозволяють успішно застосовувати їх як замінник тваринного білка, що зумовлює популярність продукту у вегетаріанців. Крім рослинного білка, у плодах міститься велика кількість клітковини та численні вітаміни, мікроелементи та амінокислоти. Існує перелік бобових культур, що використовуються у медицині для приготування лікарських засобів.
Культури, що входять до сімейства Метеликових, поділяються на плодові та декоративні рослини.
Плодові рослини
Людина споживає бобові протягом тисячоліть. Найбільше агротехнічне значення мають наступні бобові культури.
Горох посівний
Перший у списку відноситься до бобових культур, які часто садять на городах та в полях. Трав’яниста рослина понад 8000 років годує людей своїми смачними плодами. Вперше його почали обробляти в Індії та Месопотамії. У Середні віки горох готували із салом, з нього готували їжу бідняки, а при дворі Людовіка XIV зелені плоди вважалися делікатесом. У середині 20-х років ХХ століття зелений горошок почали заморожувати, і з’явилося всесвітньо відоме товариство «Бондюель».
Фахівці налічують понад 200 сортів плодового гороху. Найбільшою популярністю користується горох лущильних, цукрових та мозкових сортів.
Нут
Особливо популярний у країнах Близького Сходу. Нут, або турецький горох, використовують для приготування хумусу, інших страв близькосхідної кухні.
Плоди високо цінувалися стародавніми лікарями за здатність нормалізувати роботу сечостатевої системи людини. Формою плоди нуту можуть нагадувати баранячу голову, звідки й з’явилася назва.
Сорти нуту поділяють за розмірами зерен на:
- дрібні;
- середні;
- великі.
Насіння містить велику кількість мікроелементів, рослинного білка, вуглеводів та вітамінів, включаючи корисні амінокислоти метіонін та триптофан. З усіх бобових культур родини нут є найбільш стійким до спеки, морозу та посухи.
Сочевиця
Цей вид бобових культур згадується у Старому Завіті. Страви з сочевиці присутні в індійській, китайській, австралійській, американській та німецькій національних кухнях. Сортів досить багато, розрізняють їх найчастіше за кольором насіння (коричневі, зелені, чорні, жовті, червоні тощо).
У складі плодів містяться рослинний білок, залізо, фолієва кислота, амінокислоти, розчинна клітковина, кислоти Омега-6 та Омега-3, ізофлавони, мікроелементи та вітаміни.
Квасоля
Перераховуючи назви бобових культур, неможливо не згадати про квасолю, до якої належать майже 100 видів. Привезена Колумбом із Латинської Америки культура завоювала весь світ.
Під час цвітіння вона покривається квітами у білих або темно-пурпурових відтінках. У квасолі із зерновими, напівцукровими чи спаржевими бобами містяться білки, вуглеводи, мінерали, різні корисні для організму людини кислоти та речовини, безліч вітамінів. Використовують стручки та боби квасолі при приготуванні їжі. Народні лікарі та гомеопати широко застосовують стулки бобів.
Соя
Один із найдавніших представників культурних рослин. Вирощується соя культурна у всіх куточках земної кулі завдяки невибагливості та високій стійкості до кліматичних факторів. Плоди сої входять до складу багатьох сучасних продуктів, цінуються за велику кількість корисних речовин у складі.
Популярність обумовлює також висока поживна цінність, здатність позитивно впливати на серцево-судинну систему та опорно-руховий апарат.
Арахіс
У сімействі метеликових є бобові, які слабко асоціюються з горохом, квасолею або нутом. Культурний (підземний) арахіс, званий також земляним горіхом, привезли до Європи конкістадори.
Арахіс – це не горіх, а бобова трава, з плодів якої виробляють понад 300 продуктів різного призначення, включаючи косметику та друкарську фарбу. Плоди арахісу дозрівають у землі, закопавшись у неї. У плодах багато олій або гліцеридів кислот (стеаринова, лінолева), глютенінів, глобулінів, білків, крохмалю, амінокислот, вітамінів та мікроелементів.
Віка посівна
Метеликові бобові бувають з плодами, що є ідеальною сировиною для приготування кормів. Віку використовують також як культуру-медонос, причому рослина дає добрий збір меду. У сімействі бобові всі види рослин можуть бути використані як харчова сировина або застосовуватися як сидерати.
Конюшина
Конюшину складно назвати стручковою рослиною, оскільки вона приносить плоди у вигляді однонасінних бобів яйцеподібної форми. Конюшина знаходить застосування:
- у косметології (ефірні олії);
- у медицині (вітамінні концентрати);
- як корм для худоби;
- у народній медицині.
Як декоративні види використовуються конюшина повзуча, шведська рожева або червона.
Люцерна посівна
Перераховуючи приклади рослин бобових родин, неможливо не згадати трав’янисту посівну люцерну. Люцерна є відмінним медоносом, поживним кормом та цінною сільгоспкультурою (як зелене добриво та сидерат).
До сімейства бобових належать і представники менш відомих культур, до списку яких слід віднести:
- кормові боби;
- еспарцет;
- птахоніжка (серадела посівна);
- пелюшка.
Декоративні рослини
До сімейства метеликових відносяться не тільки харчові бобові рослини, а й декоративні культури. Найбільш відомими з них є:
- Люпин, званий також вовчими бобами. На стеблах з’являються квіти найбагатших відтінків. Насіння буває різним за розмірами та забарвленням.
- Мімоза сором’язлива вирощується у всьому світі як прикраса вулиці та приміщень. На колючих стеблах розташовуються лілові суцвіття-кулі, що згодом формують боби з насінням.
- Акація срібляста є деревом з розлогою кроною. Плодами акації є боби довгастої форми у бежево-коричневій гамі. Акація цінується як прекрасний медонос та красива рослина з прекрасним ароматом.
У сімействі бобових (метеликових) представлені культури, що відрізняються в основному невибагливістю при вирощуванні за високої корисності. Різноманітність видів та сортів дозволяє підібрати варіант під будь-які потреби.