Облаштування грядок за допомогою дощок – поширений прийом зонування городу. Недорогий і доступний матеріал, а також мінімальні трудовитрати при монтажі дерев’яних бортів – головні переваги методу. Недоліком такого огородження вважається недовговічність, тому перед експлуатацією потрібно просочити дошки для грядок захисним засобом, щоб уберегти дерево від гниття та вологи.
Причини руйнування деревини
На стан дерев’яних коробів впливає комплекс атмосферних явищ, які, змінюючи один одного або діючи одночасно, викликають гниття. Це такі фактори:
- опади;
- вітер;
- сонячні промені;
- перепади температурного режиму.
Підвищена вологість, що утворюється у волокнах дерева, у поєднанні з киснем призводить до розвитку патогенів, що руйнують структуру матеріалу.
Обробка дощок для грядок просоченням
Без надійного захисту термін служби городніх коробів скорочується. Спеціальні засоби допомагають запобігти впливу атмосферних явищ та бактерій за допомогою захисної плівки. Просочувати городні борти потрібно як у відкритому просторі, так і в теплиці. Для вирішення такого завдання застосовуються спеціальні антисептичні засоби таких марок, як Lecker, Lignofix та інші.
Засіб ефективно впливає на поверхню, а також внутрішні волокна матеріалу, забезпечуючи довговічність дерев’яного короба. Захисну продукцію для обробки деревини можна придбати у спеціалізованих магазинах. При виборі антисептика важливо враховувати такі характеристики:
- можливість застосування для зовнішніх робіт;
- безпека для рослин, ґрунту, людей, свійських тварин;
- захист від УФ-променів, опадів та конденсату при зіткненні з ґрунтом;
- тривала невимиваність;
- перешкоджання розмноженню грибків, бактерій, комах-шкідників.
Деякі засоби, крім захисту, виконують декоративну функцію завдяки відтінковому ефекту в коричневій гамі: дуб, палісандр, сосна, венге, махагон, бук.
Просочення антисептиком знадобиться для високих грядок. Це потрібно зробити, перш ніж пофарбувати дошки або покрити їх лаком. Комбінація двох методів продовжує термін експлуатації дерев’яних коробів, встановлених на городі.
Правила нанесення просочення
Гарантія захисту при правильній обробці деревини, а також з урахуванням умов експлуатації поширюється на період до 30-35 років. Ефективно просочити дерев’яні грядки можна при виконанні наступних рекомендацій виробників:
- нанесення антисептика лише на сухе дерево;
- ретельне покриття стиків, торцевих частин, розрізів дощок;
- монтаж дерев’яних конструкцій за фактом висушеної поверхні.
Перед початком обробки дощок розчин ретельно перемішати за допомогою будівельного міксера. Якщо матеріал уражений гниллю або раніше вже був пофарбований, перед його обробкою необхідно позбутися пошкоджень і старої фарби. Перед нанесенням просочення дошки потрібно відшліфувати, відциклювати та зашкурити.
Матеріал краще обробити 2-3 рази, причому черговий шар наносити тільки після повного просушування попереднього. Температурний режим під час виконання процедури – не нижче +5°С. Роботи проводити за наявності респіратора та рукавичок, що запобігають попаданню просочення на шкіру та слизові оболонки.
Народні засоби
Підручні засоби для обробки дощок від гниття ґрунтуються на минулому досвіді, коли антисептики були відсутні у продажу. У приватному секторі та на дачі городники, щоб покрити дошки захистом, застосовували рідке скло, дьоготь, мідний купорос, відпрацьоване моторне мастило. Кожен із цих способів відрізняється трудомісткістю, до того ж застосування продуктів відпрацювання – пожежонебезпечний і токсичний варіант.
Щоб забезпечити тривалу та екологічно безпечну експлуатацію високих грядок, можна обробити дерево за допомогою газового пальника. Випал проводиться поетапно, включаючи обвуглювання верхнього шару, вимочування у воді, сушіння, зняття нагару. Правильне виконання цієї технології не тільки убезпечує короби від руйнування, але й прикрашає город штучно зістареною деревиною.