Весною вкриті чудовими білими квітами гілки черешневих дерев обіцяють урожай солодких ягід. Однак після рясного цвітіння ягід може й не бути. Розібратися в тому, чому черешня цвіте, але не плодоносить, і що робити, щоб здобути врожай, потрібно кожному дачнику.
Загальна інформація
Тривалість життя рослин сімейства рожевих (рід вишні) – до 300 років за середньої тривалості 30-50 років. Різноманітність сортів дозволяє підібрати варіант для ділянки із будь-якими природними умовами. Зацвітають і починають родити черешневі дерева одними з перших, радуючи власників соковитістю смачних ягід, в м’якоті яких містяться вітаміни та мікроелементи. З одного дерева, залежно від сорту, можна отримати 30-50 кг урожаю.
Причини відсутності ягід
Дачники-початківці нерідко намагаються змусити плодоносити черешню за допомогою частого рясного поливу, в результаті чого дерева гинуть. Частота поливу залежить від багатьох факторів, у тому числі від складу ґрунту та розташування рослини на ділянці. Досвідчені садівники знають, що якщо черешня не плодоносить, причини слід шукати не лише у нестачі вологи.
Основними причинами відсутності плодоношення є:
- Нестача запилювачів. Більшість сортів належать до самобезплідних (тільки 5% зав’язей зав’язуються самостійно). Якщо черешня не дає врожай, вирішити проблему допоможе висаджування на ділянці 2-3 дерев різних сортів зі схожими термінами цвітіння. Запилювачами можуть стати вишні, які візьмуть участь у перехресному запиленні.
- Погана погода під час цвітіння. Зливи, зниження температур і нестача сонця не дозволяють зав’язям формуватися. При високих температурах відбувається стерилізація пилку.
- Занадто раннє цвітіння. Особливо небезпечні зав’язі весняні заморозки. Тому садівники відтягують час цвітіння, зберігаючи сніг під рослиною максимально довго.
- Грибкові захворювання. Крім перелічених причин у тому, що немає ягід на черешні, можуть бути винні кокомікоз чи моніліоз. Важливо своєчасно виявити проблему та провести обробку препаратами.
- Неправильне обрізання. Фахівці рекомендують розріджено-ярусну форму крони у формі чаші чи куща.
- Висока кислотність ґрунту. Черешня, що належить до південних рослин, плодоносить рясно на лужних ґрунтах. Для зниження кислотності ґрунту використовують вапнування.
- Нестача бору в лужних ґрунтах. Перед і після цвітіння черешневі дерева слід підгодувати бором.
- Надлишок азоту. Якщо садівник рясно поливав або підгодовував азотом дерево в період пізнього літа, можливість отримати врожай істотно знижується.
Особливу увагу слід приділити внесенню добрив у ґрунт для гарного плодоношення.
Рекомендації щодо підживлення
Добре родить черешня за умови своєчасного внесення якісних добрив. Садівники рекомендують удобрювати землю за такою схемою:
- восени – фосфорні та калійні добрива;
- навесні – сечовина;
- з появою квітів – вода із сечовиною, хлористим кальцієм та суперфосфатом.
Розчином із води, сечовини, хлористого кальцію та суперфосфату слід підгодувати рослину ще раз через два тижні після початку цвітіння.