Хризантема – гарна осіння квітка, яка чудово росте як у клумбах на відкритому ґрунті, так і на підвіконнях у квартирах. Передове місце на клумбах займає саме садова хризантема. Широкий колірний спектр дивує і дозволяє як звичайному садівнику, так і дизайнеру виростити найяскравішу клумбу. Однак іноді садівники стикаються з проблемою, коли хризантеми не цвітуть у відкритому ґрунті. Щоб розібратися в причинах, потрібно дізнатися більше про цю квітку.
Причини відсутності квітів на кущі хризантем
Багато садівників люблять цей вид рослин за те, що він довго і красиво цвіте і не вимагає складного догляду та підвищеної уваги. Цвітуть хризантеми у саду тоді, коли інші квіти вже відцвітають. За термінами цвітіння хризантеми ділять на ранні (період початку серпня остаточно вересня), середні – жовтень і пізні – листопад.
Завдати великої шкоди квітці й навіть заподіяти її загибель може багато факторів.
Тісні посадки
Часто садівники стикаються із ситуацією, коли хризантема тягнеться вгору і не цвіте. Так буває, коли рослині не вистачає місця через тісноту. Хризантемі нема де рости та розвиватися, не вистачає корисних речовин та мікроелементів. Нерідко це відбувається, коли кущ більше 2-3 років росте одному місці.
Невідповідне місце
Ця культура є садовою, але попри це, вона не завжди добре почувається на ділянці. Головна відповідь, чому не цвітуть хризантеми на вулиці, – невідповідне місце:
- Культуру краще посадити на ділянці, що добре обдувається вітром.
- Вона не любить вогкість.
- Віддає перевагу сонцю.
- Дуже важливо прибрати по сусідству всі бур’яни та саджати в тіні під великими деревами.
- Можна самостійно зробити височину, яка буде частково затінена.
- Хризантеми негативно реагують на нестачу вологи, швидко в’януть.
Нестача поживних речовин
Частою причиною того, що хризантеми не квітнуть восени, виявляється недостатньо поживний ґрунт. Бідні ґрунти не в змозі забезпечити кущ достатньою кількістю важливих для зростання компонентів. Цієї ситуації можна уникнути, якщо правильно підгодувати рослину. Ця нехитра дія допоможе утворенню бутонів та повноцінному цвітінню. Краще зробити це наприкінці літа.
Недостатній полив
Щоб змусити хризантему в саду цвісти раніше, спочатку потрібно забезпечити її достатньою кількістю вологи. Ця культура любить своєчасний полив. Якщо поливати занадто часто – зупиниться цвітіння та листоутворення. Надлишок вологи вкрай небажаний і навіть згубний.
При нестачі поливу листя стає жорстким, сухим і дерев’янистим. Як тільки розпочнеться період утворення бутонів, потрібно терміново скоротити поливання до мінімуму. При рясному поливі хризантема не цвіте, а дає тільки красиве, щільне листя.
Неправильне підживлення
Типовими причинами того, що хризантеми не ростуть, можуть бути:
- надмірне застосування підживлення;
- внесення рідких добрив у сухий ґрунт (загрожує опіком коріння);
- використання азоту восени (зазвичай через це рослини гинуть у морози).
Хризантема, як і всі квіти, потребує уваги. Часто потрібно просто вчасно обрізати зів’ялі квіти для продовження цвітіння.
Попри свою невибагливість, квітка дуже вимоглива до родючості ґрунту. Саме тому необхідне внесення добрив, органічного перегною, торфу та іншого. Добрива потрібно використовувати кілька разів за сезон, якщо хризантеми не цвітуть.
Головне, що потрібно робити, якщо хризантеми не цвітуть, це використовувати правильні добрива:
- У період формування бутонів вносити фосфор та калій – вони стимулюють активне цвітіння.
- Навесні, після пробудження, – органічні добрива (гній, перегній).
- Якщо земля кисла та щільна – підійдуть зола та пісок.
- Восени можна підгодувати золою та кістковим борошном.
Кліматичні умови
Іноді невідповідні кліматичні умови спричиняють те, що хризантеми не цвітуть восени в саду. Насамперед потрібно перевірити сорт на морозостійкість. Багато культур не здатні вижити у північних областях України через надто суворий клімат. Екзотичні сорти можуть просто не приживатися і погано почуватися через холод, попри всі інші сприятливі умови та зусилля.
Захворювання
Найчастіше саме хвороби найбільше впливають на те, що хризантеми ще не зацвіли:
- Мучниста роса. Хвороба не дозволяє квітці вчасно зацвісти. Виглядає як білий наліт на листі рослини. Причиною цього захворювання є надмірна вологість. Лікується хвороба будь-яким фунгіцидом, а також обмеженням поливу.
- Сіра гниль. Боротися з цією хворобою непросто. Слід перемістити кущі на сонячну ділянку. Ультрафіолет здатний вилікувати рослину.
- Павутинні кліщі та щитівки. Серйозна загроза для куща. Необхідно вживати заходів за перших ознак зараження. Насамперед потрібно позбавитися зовнішніх ознак зараження, вимивши кущ під струменями теплої води, перебрати кожен листок, вимити губкою. Найбезнадійніше листя краще відщипнути та викинути.
- Вірусні хвороби (мозаїка, карликовість, аспермія). Якщо рослина захворіла на вірусну хворобу, на жаль, її вже не вдасться врятувати. Усі хворі квіти потрібно негайно спалити. Інакше є ймовірність поширення інфекції на решту врожаю.
Також садівники-початківці часто бояться попелиці. Обробка будь-якими препаратами від попелиці раз на місяць позбавить вас цієї проблеми.
Погода
Погодні явища безпосередньо впливають на морозостійкість та зимостійкість рослин. Деякі види потрібно викопувати з ґрунту та зберігати у темному прохолодному місці всю зиму. Деякі достатньо зрізати під корінь і просто прикрити морозостійким покриттям.
У хризантем найуразливішим місцем є коренева система. Коріння може сильно пошкоджуватися в роки із сильним похолоданням.
Багато хто боїться садити ці квіти тому, що бояться складнощів агротехніки. Вихід є – сорти однорічних рослин, які пишно цвітуть у строк, невибагливі у догляді та радують своїм цвітом до самих холодів.
Хризантема є ідеальною культурою для зрізування, тому прикрасить не лише ваш садок, а й будинок. Можна наповнювати інтер’єр свіжими квітами прямо з саду. Вони довго стоять у вазах та приємно пахнуть.