Найбільш розрекламованим способом отримання саджанців є придбання в розпліднику. Але тут є два великі мінуси. По-перше, ми купуємо «кота в мішку», саджанці можуть виявитися неякісними або неадаптованими до цієї місцевості. А по-друге, при покупці кількох рослин доведеться витратити значну суму. Пропонуємо скористатися іншими варіантами та обговорити питання, де взяти саджанці дерев безплатно.
Добуваємо саджанці самостійно: як це зробити
Безплатні способи озеленення свого саду існують, хоча, на відміну від швидкого замовлення в розпліднику, вони вимагатимуть певних зусиль. Вам доведеться поїздити по окрузі, самостійно викопати молоду поросль, потурбуватися про агротехнічні заходи.
Попросити в сусідів
Цей варіант мені здається найпростішим і природнішим, якщо, звичайно, у вас із сусідами гарні, дружні стосунки. Річ у тому, що багато рослин випускають прикореневі пагони, які доводиться викорчовувати, адже вони засмічують сад і забирають сили у дерев, що ростуть. Це і плодові дерева – слива, вишня, абрикос, і декоративні чагарники, такі як бузок.

Люди із задоволенням діляться відростками. Шкода викидати міцні, життєлюбні пагони – набагато приємніше прилаштувати їх для подальшого зростання. У сусідів можна взяти зрізані вуса полуниці. Плодово-ягідники – малина, аґрус, смородина, ожина, розмножуються вегетативним способом, і ви можете попросити їхні живці в сусідів.
Можна запропонувати будь-яку рослину зі свого саду на обмін. Плюси цього способу очевидні – ви безплатно отримуєте перевірені сорти, можете отримати інформацію про смак та особливості вирощування, при цьому зміцнюєте добросусідські відносини.
Відвідати занедбані сади та старі садибні парки
Для реалізації цього способу вам доведеться з’їздити у передмістя та пошукати старі сади, що не мають господарів. Тут доведеться діяти на свій страх і ризик, тому що не буде кому підказати, які саджанці краще. Поїздки займуть час, але посадковий матеріал ви дістанете безкоштовно.
Якщо вам потрібні не садові, а звичайні дерева, то придивіться до молодої порості у найближчій лісопосадці. Часто після сильного дощу та вітру на землі опиняються молоді гілки та деревця, і їх чекає загибель. Докладіть зусиль, і ви зможете виростити з них повноцінні дерева.

Пройдіться вздовж трас, залізничних ліній – тут регулярно проводять вирубку молодої порості, якій ви можете дати друге життя.
Знайти доброго лісника
Лісгоспи зазвичай продають молоді саджанці, але можна домовитися безпосередньо з лісником. Він дозволить викопати саджанці, які ростуть у тіні великих дерев і недоотримують поживні речовини. З лісником можна проконсультуватися щодо агротехніки та інших нюансів догляду за рослиною.
Виростити із насіння
Це дуже цікавий, але й трудомісткий метод. Зібрати насіння можна в дикій природі, на дачах друзів або зберегти насіння куплених у магазині фруктів та овочів. Насіння висівають у ящик із землею та пророщують у приміщенні, забезпечивши правильну температуру та полив. Коли сіянці трохи підростуть, їх можна висаджувати у відкритий ґрунт, дотримуючись правил агротехніки.
Знайти на сайтах садівників
Любителі рослин із задоволенням спілкуються на форумах, діляться розсадою та особистим досвідом. Можна завести корисні знайомства або запропонувати обмін.
Взяти участь у благодійних проєктах
Наповнити дачну ділянку можна за допомогою благодійних фондів. Зараз у країні реалізуються різні проєкти з озеленення – місцеві та загальнодержавні. Кожен охочий може звернутися до найближчого фонду та отримати саджанці безплатно.

Важливі моменти
Подібні акції проводять у різних містах. Взяти участь у них легко. Головне – стежити за новинами свого регіону та вчасно подати заявку. Ініціативні групи зазвичай допомагають у виборі посадкового матеріалу та визначенні місць для висадки:
- Якщо ви хочете озеленити прибудинкову територію міської забудови, важливо правильно вибрати місце з урахуванням розташування комунікацій. Дерева повинні добре вписуватися в ландшафт, не заважати проїзду автомобілів та переміщенню мешканців найближчих будинків.
- Також серйозним питанням є вибір саджанців. Вони повинні відповідати типу посадки – одиничними деревами, рядами, живою огорожею або декоративною композицією.
- Беручи участь в благодійній акції, ви берете на себе відповідальність за насадження. Недостатньо просто посадити дерева – за ними треба доглядати, поливати їх.
Якщо у вас немає дачної ділянки, а душа хоче доторкнутися до природи, об’єднуйтесь із сусідами і займайтеся озелененням прибудинкової території. З цього заходу можна зробити чудове свято, залучити дітей. Це гарна нагода ближче познайомитися з сусідами.
Тепер ви знаєте, де взяти саджанці дерев безплатно, зможете прикрасити свою садову ділянку та допомогти у впорядкуванні міста.