Живий зелений килимок з підстриженої травички допомагає створити затишок на будь-якій ділянці. Правильний догляд за газоном є запорукою пишної, яскравої галявинки, що безумовно буде радувати око господарів та перехожих.
Що потрібно для гарної галявини
На перший погляд, створити зелену ідилію дуже легко, достатньо просто посіяти газон, зачекати сходів і стригти, коли вони занадто підростуть. Так, алгоритм дійсно працює і не являється складним. Але до нього треба додати системний підхід, правильний вибір посадкових матеріалів, обов’язкове проведення сезонних робіт. Також не варто забувати про добрива для газону та регулярний полив.
Правильно посаджений газон починається з вірного вибору
Починати створення зеленого ландшафту варто з планування. Воно полягає у визначені ділянки, на котрій треба сіяти газон, та підборі того виду рослинного покриття, який найбільше відповідає вимогам господарів. На полицях сільськогосподарських магазинів можна знайти десятки різновидів декоративної травички. Тут навіть досвідчений садівник може розгубитись. Тому перш за все необхідно визначитися з групою, а вже потім детальніше знайомитися з її представниками.
Залежно від складу та призначення можна виділити 5 основних груп газонного покриття:
- Партерний – такий газон правильно садити в місцях, не доступних для ходьби, адже цей вид досить тендітний та вразливий. Зазвичай він складається із м’яких, соковитих, яскравих трав, що створюють атмосферу ніжної первозданності. Це покриття відзначається високою декоративністю, допомагає досягти ідеальної рівності поверхні;
- Звичайний – цей вид дуже популярний через невисоку ціну, невибагливість, універсальність. Такий газон можна садити навіть на дуже складних рельєфах. Його часто використовують в парках та зонах відпочинку.
- Спортивний – група трав здатна витримати все. Вона спеціально розроблялася для великих навантажень і швидкого відновлення. Посівний матеріал даного виду досить дорогий, і доглядати за таким газоном треба сумлінно. Адже він регулярно потребує низького скошування та рясного поливу.
- Мавританський – вид вирізняється барвистістю та красою. Посіяти цей газон означає створити квітуче море на весь теплий період року. Поєднання трави та квіточок малює ефектний пейзаж на всій території засіву. До переваг можна віднести простоту в догляді й високу естетичність.
- Тіневитривалий – газон що можна посадити в місцях, обділених сонячним світлом. Таке покриття дуже витривале, не буде вимагати багато уваги та стане швидко рости.
Правильно посіяти газон досить просто. Необхідно лише обрати відповідну групу, визначити ділянку та слідувати простій інструкції. І тоді жива зелена галявинка зможе підкреслити красу клумби чи двору в цілому.
Особливості посіву
Коли стадія планування закінчилася, садівник вже добре розуміє, з яким матеріалом і де саме йому доведеться працювати. Так починається підготовчий період, під час якого необхідно ретельно обробити робочу ділянку. Цей період умовно розділяється на наступні етапи:
- Розмітка загальної площі посіву. Її можна виконувати за допомогою мотузок та кілочків. На цій стадії декоративний план ділянки переносять безпосередньо на робочий майданчик. Формують стежки, квіткові клумби тощо.
- Видалення бур’янів. Сіяти газон правильно лише на чистій ділянці. Тому знищення зайвої трави має велике значення в формуванні рівної, красивої галявинки. Для таких робіт зручно використовувати спеціальні гербіциди, що за кілька тижнів розв’язують проблему бур’янів.
- Завершальний етап полягає у вирівнюванні ґрунту. Коли в землі не залишилося шкідливих корінців, її необхідно ретельно розрівняти. Для цього достатньо мати звичні садові інструменти.
Після проведення підготовчих заходів приходить відповідальний час сіяти газон. В арсеналі досвідченого землероба обов’язково знайдеться спеціальна сівалка, яка спрощує посадкові роботи. Але відсутність такого інструменту не є великою проблемою. Адже закласти фундамент зеленого килимка можна власноруч.
У випадку ручного посіву насіння краще змішати з дрібним піском у пропорції 1:1.
Отриману суміш необхідно розсіяти по всій території. Потім дуже акуратно провести поверхневе розпушування за допомогою віялових граблів. Після чого добре утрамбувати посів. Щоб майбутня галявинка була гладенькою, під час посадки варто дотримуватися рівномірності поверхні.
Найкращий час для посадки
Сіяти газон краще навесні чи восени, коли ґрунти досить зволожені, а температура не перевищує 25 градусів. Особливо травичка полюбляє дощову погоду – в таких умовах насіння розвивається швидше, а майбутній урожай більш міцний та густий. До появи перших сходів газон необхідно часто і рясно поливати (кожен день по 10-15 хвилин).
Іноді з’являється необхідність саджати в літню пору. В таких випадках велику увагу слід приділити рясному зволоженню землі перед посадкою. Посів краще проводити у вечірній час (після 18 години), а наступного ранку гарненько полити засаджене угіддя.
Правильний догляд за газоном
Догляд за газоном починається одразу після зими. Листя, гілочки укривають землю та блокують хід для повітря і тепла. Тому в першу чергу треба прибрати все сміття, що накопичилося в холодну пору. Потім слід обережно підстригти сухі зарості, щоб звільнити місце для нової зелені.
Щоб покриття було яскравим, сильним, гарним, його обов’язково треба підживлювати:
- Весна є найкращою порою для внесення азотних добрив для газону. Азот зміцнює рослини, покращує ріст, додає яскравості.
- Осінні добрива для газону мають фосфорно-калійну основу. Такі комплекси сприяють розвитку та укріпленню кореневої системи, допомагають перенести негативний вплив холоду.
Догляд за газоном весною не закінчується на внесені корисних речовин. Також важливо проводити заходи зі збагачення ґрунту киснем. Цю обробку можна проводити звичайними граблями або аераційною машиною. Розпушена таким чином земля стане чудовим провідником для води, повітря, мінеральних добрив для газону.
Також догляд за газоном навесні передбачає регулярний полив та зрізання трави. Для зеленого килимка волога є одним з важливіших факторів нормальної життєдіяльності. Лише рясне (промокання на глибину 15-20 см) та регулярне (кожен день, вранці або ввечері) зрошення подарує газонному покриттю здоров’я та красивий вигляд. Під час посухи газон краще поливати 2 рази в день – вранці та ввечері. Стрижку ж покрову оптимально проводити раз на тиждень.
Догляд за газоном восени базується на 4 стовпах: полив, стрижка, розпушення ґрунту, живлення. Через уповільнення біологічних процесів регулярність зрошення та скошування змінюється. Проводити дані роботи треба за необхідністю. Косити, поки росте, і поливати, якщо сухо. До настання холоду слід очистити ділянку від сміття, внести добрива, провести аерацію. Взимку покриття краще не турбувати.
Доглядати за газоном весною, восени та влітку – справа непроста. Але це дуже цікаве заняття, що часто переростає в улюблене хобі. До того ж такі дії створюють справжню красу, що допомагає стати ближче до природи.