Сенполія, або фіалка кімнатна, при правильному догляді квітне практично цілий рік. Рослина любить світло, однак їй протипоказані прямі сонячні промені. Для захисту від ультрафіолету бажано використовувати бамбукові жалюзі або сонцезахисну плівку, якою покривати вікно навесні та влітку.
Головне про кімнатну фіалку
Згідно з описом фіалки кімнатної, її квіти можуть мати різне забарвлення – від ніжно-бузкового до чорнильно-синього. Вважається, що колір пелюсток має певне значення:
- білі квіти символізують гармонію;
- фіолетові сприяють розвитку інтуїції;
- червоні притягують фінансову енергію.
Також існує народна прикмета, що фіалка домашня є своєрідним індикатором здоров’я сім’ї. Якщо квітка тішить погляд пишним цвітінням, то усі у родині почуваються добре. Раптова загибель рослини означає, що вона прийняла на себе негативну енергію. У цьому випадку слід подумки подякувати рослині за те, що вона була поруч, і посадити на її місці молоду сенполію.
Правила догляду
Догляд за фіалкою кімнатною розпочинається з вибору оптимального місця для неї. Краще за усе підійде підвіконня, яке виходить на північ, захід або схід. Якщо вікна розташовані на південній стороні, влітку доведеться створювати для рослини напівтінь.
Якщо температура повітря підіймається вище 30 градусів, потрібно переставити горщик на підлогу. Також для уникнення перегріву можна використовувати пляшки з замороженою водою. Їх потрібно розмістити біля рослини, але слідкувати, щоб вони не торкалися листя або квітів.
Оскільки фіалка кімнатна світлолюбна, на зиму її потрібно залишати на підвіконні, щоб вона отримувала достатньо світла. Але якщо вікно холодне, то необхідно підкласти під горщик картон або пінопласт.
Для підгодовування сенполії слід використовувати спеціальні добрива з фосфором та калієм. Однак якщо рослину пересадили пів року назад, то у них немає потреби. У такій землі є достатньо поживних речовин.
Правильний полив
Усі види фіалки кімнатної люблять вологу. Для поливу оптимально підходить вода, відстояна протягом кількох днів. Перед використанням її слід прокип’ятити, щоб позбавитися хлору та шкідливих домішок. Її можна замінити на фільтровану рідину.
Вода для поливу повинна бути теплою, на кілька градусів вище кімнатної температури. Використання холодної рідини стане причиною виникнення хвороби фіалки кімнатної, внаслідок якої її коріння починають гнити.
Поливати рослину можна двома способами:
- Через піддон. Слід налити повне блюдце рідини і залишити на 15 хвилин. Якщо земля зверху стала вологою, то залишок води слід злити.
- Зверху. Квітку потрібно щедро полити, уникаючи потрапляння рідини на листя та центральну частину розетки. Через 15 хвилин слід звільнити піддон від залишків рідини.
Щоденно землю потрібно перевіряти. Якщо ґрунт сухий, то фіалці потрібна волога. Не варто поливати квітку, якщо земля ще вогка, адже надлишок сирості може стати причиною хвороби.
Правила пересадки
Якщо фіалка кімнатна не цвіте, то часто проблема криється у неправильно підібраному горщику. Ємність не повинна бути занадто великою. Інакше сенполія буде довго розростатися і лише після цього почне цвісти. В ідеалі діаметр горщика повинен бути у два рази менший за розетку квітки. Його висота має бути трохи меншою за ширину.
Що стосується матеріалу ємності, то особливих обмежень немає. Головне – щоб у конструкції були отвори для витоку зайвої води.
Пересадку слід проводити щорічно. Однак не варто цього робити при температурі повітря вище +28°C.
Усі сорти фіалки кімнатної люблять легкий ґрунт, який добре тримає вологу. Найкраще купувати готову суміш для сенполій у магазинах. До неї треба обов’язково додавати вермикуліт, мох сфагнум або перліт. Інакше земля швидко стане занадто щільною, і коріння фіалки не зможуть отримувати достатньо вологи та кисню.
Для пересадки слід витягти рослину з горщика та обтрусити корені від старої суміші. На дно нової ємності слід помістити дренажний шар з керамзиту висотою 1-2 см. Поверх нього насипати свіжу землю, куди висадити фіалку. Після пересадки ґрунт потрібно трохи змочити теплою водою. Повноцінний полив рекомендується проводити через 5-6 днів, коли пошкодження на коренях затягнуться.
Особливості розмноження
Розмноження фіалки кімнатної відбувається кількома способами:
- дітками;
- листовими черенками.
Перший спосіб вважається найбільш ефективним. Його можна використовувати, якщо в одному дорослому кущі сформується кілька дочірніх розеток, так званих діток. У міру їх підростання сенполія починає відчувати гостру нестачу місця. Тому потрібно якнайшвидше пересадити квітку. У процесі пересадки від дорослої рослини акуратно від’єднують діток і висаджують їх в окремі ємності. Якщо фіалка здорова, то процедуру можна проводити навіть під час цвітіння.
Розмноження листовим черенком також не потребує значних зусиль. Для цього потрібно зрізати повністю сформований листок і помістити його у склянку з водою. Його довжина повинна бути не меншою 40 мм. Через деякий час на ньому з’являться корені, після чого молоду рослину можна пересаджувати у ґрунт.