Хакери Anonymous – це підпис, який з’являвся у користувачів, що не вказували свій нікнейм у найпопулярнішій соціальній мережі 2004 року 4сhan. У найтемніших куточках сайту користувачі з різних місць почали вибудовуватися в архаїчну групу з людей, що хотіли потролити інших користувачів та сайти. Це дало початок всесвітньо відомому руху. Спробуємо дізнатися, що насправді ховається за масками та ким є Анонімуси.
Початок діяльності
У 2004 році інтернет лише почав зароджуватися, це не було якимось серйозним місцем, а переважно збіркою мемів, прикольних відео та картинок. Тоді найпопулярнішою була мережа 4сhan, де групи персон, що бажали залишатися анонімними, об’єдналися та почали тролити інших. Як приклад можна навести злам онлайн-гри готель Habbo, де користувачі 4сhan зайшли під однаковими аватарами, стали у суцільну лінію та заблокували прохід до пулу, проникаючи аватарами один в одного, що було неможливо. Також постраждали й звичайні чати, які анонімні тролі заповнювали інформаційним сміттям, щоб перешкодити нормальній роботі.
Приблизно у той час у групи з’явився умовний лідер – Обрі Коттл, молодий канадський програміст, що працював у Something Awful і 4chan. Але щастя для групи тривало не довго, тому що 4chan вирішив серйозно взятися за чищення мережі від «анонімусів». Тому група швидко перебралася на інший сайт – 420chan, що належав Обрі Коттлу. Приблизно тоді лідер створив жартівливі правила для спільноти, які пізніше стали відомими, як «Правила інтернету»:
- Ми — Анонім.
- Анонім — це легіон.
- Анонім ніколи не прощає.
Маска анонімусів
Впізнавана біла маска, яку носять представники руху, вперше з’явилася у коміксі V for Vendetta, де її носив головний герой V (Ві). Також її можна побачити в однойменному фільмі – екранізації комікса.
Відомі справи руху
Щоб розібратися, хто такі Anonymous, слід поглянути на їхні відомі справи:
- Перший відомий випадок, коли рух постав не як інтернет-тролі, а люди, що борються за свої ідеали, відбувся у 2007 році. Тоді представник Anonymous виклав сотні гігабайтів внутрішніх поліцейських файлів із понад 200 агентств США під назвою #BlueLeaks, в яких містилася інформація, що підтверджувала, що поліція використовує неправдиві докази і показання свідків.
- Також Anonymous домоглися повернення відео з Томом Крузом, який розповідав, що саєнтологія захищає від аварій, наркоманії та інших лих, у 2008 році. Матеріал призначався для внутрішніх потреб секти «Церкви Саєнтології». Те відео, а також декілька інших, що розмістили Anonymous, допомогли розкрити очі суспільству на цю організацію.
- Anonymous зробив атаки на сайти Боллівуду у 2010 році за те, що той найняв людей, які мали б прибрати фільми, які незаконно розміщувалися на піратських сайтах. Компанія не хотіла порушень її авторського права, але групу анонімних хакерів це розлютило, вони просто «поклали» сайти і сервери Боллівуду.
- Рух заступився за сайт WikiLeaks, який виклав інформацію про агентів, державних службовців та інших посадовців США у мережу. Це поставило людські життя під загрози, тому конгрес США закликав до бойкотування цього сайту, а Visa та MasterCard заблокували пожертвування для нього, за що й поплатилися. Платіжні системи піддалися масовим атакам з боку Anonymous.
- Під час протестів у Фергюсоні, штат Міссурі, США, у 2014 році рух виклав всю інформацію про начальника поліції, а потім оприлюднив хибне ім’я стрільця, який вбив Майкла Брауна.
- Варто відзначити допомогу Україні в інформаційній війні проти росії, коли рух Anonymous «клав» сайти державних каналів, служб рф, показував гімн України на російському телебаченні, розповсюджував інформацію про злочини країни-терориста.
Так хто ж такі Anonymous
Анонімуси – це рух, а не угрупування, це анархічна структура без вираженого лідера. Вони мають лише ідею – вільний інтернет, але все одно кожний бореться за свої ідеали. Тому хакери Anonymous – це просто люди, що діють, коли чують несправедливість, та, на їхню думку, захищають невинних. Можна не погоджуватися з усіма їхніми прагненнями чи вчинками, але вони заслуговують на повагу, не лише через неймовірні хакерські вміння, а й тому, що роблять те, на що у більшості з нас не вистачає сміливості – діють, захищають, дотримуються слова.