Як розрізнити та впоратися з хворобами повстистої вишні

Жодна рослина не може уникнути захворювань та нападу шкідників. Тому садівникам, що займаються розведенням Prunus tomentosa, рано чи пізно доводиться лікувати хвороби повстистої вишні та вживати заходів щодо їх профілактики.

гілка повстяної вишні

Рослина отримала свою назву за м’який пушок, що рясно покриває однорічні пагони та ягоди. Вона досить невибагливо, має гарну морозостійкість, красиво цвіте і дає багато смачних плодів – до 12 кг з куща.

Які бувають хвороби у повстистої вишні

Попри хорошу стійкість, існує чимало хвороб повстистої вишні, і їхнє лікування потребує уваги. Основні проблеми спричиняють грибки. Серед захворювань:

  • кишенькова хвороба;
  • моніліоз;
  • антракноз;
  • клястероспоріоз;
  • кокомікоз.

Ознаки захворювання рослин легко помітити:

  • в уражених кущів не росте листя або після цвітіння в’яне листя, опадають суцвіття, сохнуть гілки;
  • з’являється дуже дрібне листя, воно скручується, деформується, виглядає некрасиво;
  • дуже швидко буріє або жовтіє листя;
  • вишня не прокинулася і засохла після зими;
  • з’являються численні личинки на листі.

Рослина чахне і може заразити інші дерева. Для підтримки здоров’я саду потрібна його обробка навесні від хвороб відповідними складами

Кишенькова хвороба

Викликається грибками-аскоміцетами Taphrina, що вражають усі надземні частини рослини. При цьому деформуються та сохнуть гілки та листя. Нормальні плоди не утворюються. Натомість на вишні з’являються потворні зелені кишеньки, вони наповнені спорами. Може спостерігатися кучерявість листя, яке не росте, як належить, а так і залишається недорозвиненим.

кишенькова хвороба повстистої вишні

Тафрина може вражати інші дерева роду Слива, але найчастіше вона селиться саме на китайській вишні.

Моніліоз

Моніліоз повстистої вишні викликає аскоміцет монілінія. Також це захворювання називають плодовою гниллю та моніліальним опіком. Особливо сильно грибок лютує, якщо весна видається холодна та дощова. Тоді опік повстистої вишні може стати проблемою.

моніліоз повстистої вишні

Для захисту від Monilinia необхідно в першу чергу вилікувати стовбур, тому що інфекція головним чином проникає в рослину через пошкодження кори. Якщо це відбувається, тоді молоді пагони навесні засихають після цвітіння.

Монілінія активно розповсюджує спори. Вони розносяться вітром і різними комахами. Через них можуть бути інфіковані здорові кущі, які вже розпочали плодоношення. У цьому випадку на поверхні вишень з’являються характерні бурі опіки з розсипом біло-жовтих подушечок-спородохій.

При цьому ураженні плоди загнивають або муміфікуються, сохне листя та гілки. Якщо їх не прибрати, грибок перезимує і навесні продовжить пожирати сад. Тому обробка навесні від моніліозу має проводитися обов’язково.

Антракноз

Небезпечне, але, на щастя, не дуже поширене захворювання, яке може мати грибкову, бактеріальну або вірусну природу. Рослина покривається бурими виразками, а ягоди – гниллю. Іноді це призводить лише до незначного погіршення зовнішнього вигляду. У вишні сохне листя після цвітіння. Але у тяжких випадках кущ може навіть загинути.

антракноз вишні

Інфекція дуже агресивна, її важко позбутися, навіть якщо обприскати повстяну вишню навесні фунгіцидними чи бактерицидними препаратами. Часто єдиним рятуванням саду стає повне знищення хворого куща.

Клястероспоріоз

Збудник – Clasterosporium carpophilum. Цей небезпечний грибок паразитує на надземних частинах кісточкових фруктових дерев. Симптоми захворювання різноманітні.

Якщо зав’яле листя після цвітіння, потрібно уважно оглянути все дерево. Початкові стадії клястероспоріозу проявляються у вигляді коричневих плям розміру до 5 мм. Через 1-2 тижні після формування плями їхня середина випадає. Потім в’яне листя, поцятковане дірочками. Подібне відбувається і на бруньках. Тут в області плям накопичується клейка речовина. Вона поступово обліплює весь пагін, і він гине.

Клястероспоріоз вишневого листя

Плоди, уражені Clasterosporium carpophilum, робляться однобокими. З того боку, де спостерігається скупчення грибка, вишня усихає до кісточки.

Клястероспоріоз агресивний і може знижувати врожайність більш ніж удвічі.

Коккомікоз

Коккомікоз належить до грибкових хвороб повстистої вишні, його опис допомагає швидко розпізнати симптоми. Від цього грибка страждають лише ослаблені кущі.

Коккомікоз повстяної вишні

Симптоматика дуже характерна: на листі з’являються іржаві плями. Спочатку вони маленькі, пурпурового кольору. Потім стають більші, набувають відтінку іржі. Центральна частина може випадати, і на листі з’являються дрібні дірочки. Плями можуть зачіпати й плоди, але це рідко.

З розвитком хвороби в’яне листя й опадає. Це відбувається приблизно через місяць після зараження. Грибок зберігається в цьому листі та навіть може зимувати. З початком наступного вегетаційного періоду хвороботворний організм продовжує поширення. Найбільш сприятлива температура для проростання спор – 14–23°C. Перші плями з’являються через 15 днів після зараження. Якщо літо вологе, грибок поширюється з особливою інтенсивністю.

Небезпечний шкідник – вишневий слизовий пильщик

Часто хвороба листя виникає через напад на кущ комах. Вони й самі завдають великої шкоди, пожираючи все на своєму шляху, до того ж переносять на собі спори різних грибків.

слизовий пильщик

Одним з найнебезпечніших для Prunus tomentosa є вишневий пильщик. Доросла комаха схожа на невелику мушку, а її личинки виглядають як маленькі (до 10 мм) слизові гусениці. Зимують вони у ґрунті, навесні стають лялечками, а влітку нове покоління личинок знищує усі зелені частини рослини.

Лікування

Заходи боротьби з хворобами та шкідниками стандартні. Вони включають:

  • вирізку всіх уражених пагонів та інших частин рослини;
  • глибоке заорання опалого листя;
  • обробка вишневих кущів фунгіцидами, що належать до триазолів, та мідним купоросом.

Пошкоджені пагони зрізають глибоко, захоплюючи до 15 см здорової частини. Зрізи одразу ж обробляють садовим варом. Весь видалений матеріал спалюють.

Такі народні засоби, як настої кропиви та коров’яку, розчини йоду та соди, можна використовувати для того, щоб обробити після цвітіння вишневі кущі.

Для профілактики інфекцій сад необхідно регулярно оглядати, не допускати зайвої густоти крони. Навесні всі пагони, які ростуть у напрямку до центру, вкорочують на 10 см. Сам кущ і землю навколо нього обприскують 5% бордоською рідиною.

Напередодні цвітіння проводять обробку 1-3% розчином мідного купоросу. Восени, перед зимівлею, знову повторюють обробку і ретельно видаляють весь пошкоджений матеріал.

На зиму ствол рекомендується захистити ялиновими гілками, щоб до нього не могли дістатися миші. Сніг навколо стовбурів потрібно утоптувати, щоб миші не могли прокладати непомітні ходи.

Профілактичні заходи, що регулярно проводяться, надійно захищають і повстисту вишню, і весь сад від хвороб і шкідників.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.