Майже у кожному приміщенні є темне місце, яке хочеться зробити більш затишним. Це зазвичай кімната, вікна якої виходять на північ. Найпростіший спосіб додати кольорів у темний куток – це використання живих квітів. Для цієї мети ідеально підійдуть кімнатні рослини, які не люблять світла.
Особливості тіньолюбних рослин
Сонячне проміння важливе для будь-яких квітів. Однак для різних видів потрібна неоднакова кількість світла. По цьому критерію усіх представників флори поділяють на світлолюбні, стійкі до тіні та тіньолюбні. До останньої категорії належать рослини, для яких надлишок ультрафіолету згубний. Тому для їх вирощування слід обирати затінені місця.
Більшість представників флори, які не люблять світла, вирізняються темно-зеленим листям. Його поверхня більш широка і тонка, за рахунок чого рослини краще вловлюють ультрафіолет. Квітнуть вони досить рідко.
Чим темніший відтінок рослини, тим більше вона потребує тіні. Під впливом ультрафіолету на листках з’являються плями, а їхня поверхня світлішає. Разом з тим рослинам потрібна певна кількість розсіяного світла. Якщо його недостатньо, то нові паростки будуть розвиватися дуже повільно, а квіти так і не з’являться.
Кімнатні рослини, які люблять тінь, слід розміщати за кілька метрів від вікна. Якщо воно виходить на сонячну сторону, то квітку потрібно поставити ще далі, наприклад, на поличку або спеціальну підставку у глибині кімнати.
Перелік популярних кімнатних рослин, які люблять тінь
Для вирощування будь-яких декоративних квітів потрібні збагачений ґрунт, регулярний полив та відповідне освітлення. Якщо у приміщення проникає мінімум ультрафіолету, то слід віддати перевагу тіньовим кімнатним рослинам. В залежності від особливостей зовнішнього вигляду їх поділяють на:
- квітучі;
- листяні;
- пальми;
- в’юнкі.
Одними із найбільш поширених представників першої групи вважають антуріум і пуансетію. Антуріум вирізняється ефектним зовнішнім виглядом. У антуріума досить великі квіти, їхній відтінок варіюється від білого до яскраво-червоного. «Чоловіче щастя» цілком комфортно відчуває себе без прямого світла. Найкраще місце для нього – напівтінь.
Пуансетія вважається різдвяною рослиною, яке квітне під Новий рік. У період цвітіння її верхнє листя набуває яскравого відтінку – білого, рожевого або червоного. Для пуансетії найкращим місцем буде північна кімната. Щоб квітка зацвіла на Різдво, необхідно починаючи з листопада штучно скорочувати їй день до 10 годин.
Фаленопсіс – ще одна рослина, яка прекрасно обходиться без світла. Її бажано помістити на підвіконня з північної сторони. Однак для появи квітів потрібна додаткова підсвітка. Замість неї можна використати дзеркало або фольгу, які відбивають світло.
Назви тіньолюбних кімнатних рослин, які відносяться до пальм, відомі кожному любителю флори:
- Драцена. Ефектна рослина, яка добре росте у слабко освітлених місцях. Витончений силует стане окрасою будь-якого приміщення, починаючи від спальні та закінчуючи дитячою.
- Монстера. У природі ці рослини зустрічаються у джунглях, де практично відсутнє світло, але дуже висока вологість. При правильному догляді монстера швидко розростається, тому перед покупкою слід переконатися у наявності достатньої кількості вільного місця.
- Алоказія. У рослини велике вузьке листя з широкими світлими прожилками. Вона вимагає ретельного догляду, який полягає у підтриманні певного рівня вологи, температури й складу ґрунту.
Найбільш невибагливими вважаються листяні рослини, наприклад, папороть. Вона любить напівтінь та підвищену вологість, тому підходить навіть для ванної кімнати. Ще один популярний представник цієї групи – це хлорофітум. Рослина потребує мінімального догляду. Додаткова перевага – ефектний зовнішній вигляд та здатність до очищення повітря. Хлорофітум витримує навіть повну тінь, однак до таких умов його слід привчати поступово.
Тіньолюбні кімнатні рослини, які в’ються представлені традесканцією та плющем. Традесканція буде чудово почувати себе у кашпо, підвішеному у глибині кімнати. Рослина потребує мінімум догляду, легко розмножується та швидко росте. Плющ більш вибагливий до місця розташування. Для його розвитку потрібно заздалегідь потурбуватися про опори та підв’язки, по яких зможуть витися нові пагінці.
Особливості догляду
В цілому кімнатні рослини, які не люблять світла, досить невибагливі. Специфіка догляду визначається у кожному окремому випадку. Загальне правило для будь-яких рослин полягає у помірному поливі. Надлишок вологи може спричини загибель квітки. Одночасно верхній шар ґрунту не повинен пересихати. Для підтримки оптимального рівня вологи бажано використовувати мох. Час від часу рослини бажано обприскувати.
Якщо листки підсихають або їхні кінчики закручуються, то квітці не вистачає світла. У цьому випадку можна поставити біля рослини лампу. Пожовтіння листків свідчить про надлишок вологи, від чого коріння починає гнити.
Важливо слідкувати за чистотою. Рослина отримує мало світла, а пилюка на листі стане додатковою перешкодою для проникнення ультрафіолету. Тому періодично потрібно протирати листя серветкою, змоченою у теплій воді.