Восени у власників дач та садків починається підготовка до нових посадок. Крім плодово-ягідних культур, на ділянці актуальні декоративні рослини. Якими бувають квітучі чагарники-багаторічники для дачі, та яким із них віддати перевагу, ви зможете дізнатися з цієї статті.
Які види підійдуть для ділянки
Багаторічні кущі можна назвати універсальними рослинами, адже вони допомагають вирішити найрізноманітніші завдання. Багаторічники існують у величезній різноманітності сортів та видів, тому ви завжди можете підібрати рослини на свій смак.
Умовно всі чагарники можна розділити на три групи:
- Квітучі види відрізняються прекрасним пишним цвітінням та чудовим ароматом, що радує око навесні та все літо. Решту часу вони залишаються на другому плані, поступаючись роллю прикраси пейзажу іншим рослинам.
- Декоративно-листяні види характеризуються різьбленим листям, цікавими колірними відтінками, екстравагантної формою гілок. Вони надають саду унікальність та красу до глибокої осені.
- Обов’язково подбайте про вічнозелені рослини. Їх можна використовувати для декору і для захисту від чужих поглядів. Особливо гарні вічнозелені чагарники взимку, створюючи дивно красиве поєднання соковитої зелені та білого снігу.
Які завдання виконують чагарники
У першу чергу це прикраса ділянки. Кущі дають можливість гарно оформити периметр, створити складні композиції з деревами та квітами, розбити сад на окремі зони.
Висадка багаторічників носить і практичну функцію. Якщо ви подумки окинете поглядом свою ділянку, то обов’язково згадаєте про непривабливі місця, які хотілося б закрити від гостей. Найпростіше влаштувати зелену огорожу, яка виглядає краще будь-якого забору. Густі чагарники дуже зручні для огородження садку. Вони забезпечують приватність, захищають двір від вуличного пилу, але при цьому не перешкоджають проходженню свіжого повітря.
Найпопулярніше застосування – створення живоплоту. Ви можете висадити кущі різної висоти:
- Для зелених стін та парканів беріть високі рослини, здатні досягти 1,5-2 метрів.
- Для бордюрів підходять низькорослі, компактні кущики.
Рослини можуть рости вільно або ж їм можна надати певну форму. Гарний вигляд має стрижений варіант. Він більш акуратний та краще підходить для оформлення функціональних зон. Для зовнішнього контуру вибирайте вічнозелені чагарники – тую або ялівець, що виключають оголення забору. Якщо вам хочеться зробити колючий паркан, посадіть шипшину, глід або барбарис.
На вільній ділянці добре виглядають розлогі рослини декоративного виду. Можна посадити бузок, гарденії, жасмин (чубушник).
Рослини компактного виду (гортензія, лаванда) можна розмістити у декоративних вазах та горщиках, поставити біля входу у будинок або прикрасити ними заасфальтовані майданчики.
Ґрунтопокривні чагарники служать для прикраси альпійської гірки, тераси, включаються у композицію клумб та квітників.
Як вибрати рослини
Говорячи про ландшафтний дизайн, багато людей у першу чергу думають про рідкісних рослинах. Справді, вишукані сорти дерев та чагарників можуть стати родзинкою заміської ділянки. Але не менш гарно виглядатимуть і типові для вашого регіону рослини, якщо ви підберете їх правильно:
- Для непрофесіоналів та зайнятих людей, які не можуть приділяти багато часу догляду за рослинами, краще зупинитися на невибагливих культурах.
- Вибираючи рослини, не судіть тільки за фото та назвою. Вивчіть вимоги до складу ґрунту та зовнішніх умов. Є культури, які не люблять протяги, мають потребу в опорі та регулярних обрізаннях.
- Заздалегідь визначте місця посадок. Якщо чагарник буде рости у садку, вибирайте тіньолюбиві сорти.
- Обов’язково враховуйте адаптивність чагарників до вашої кліматичної зони.
- Для живоплоту підбирайте швидкорослі види.
- Як декор добре виглядають чагарники з великими різьбленими листям, густою кроною.
Купити чагарники можна у розплідниках. Як правило, там продають якісний посадковий матеріал, зможуть порекомендувати рослини для вашої області. Поцікавтеся у продавця особливостями догляду за рослинами, замовте доставлення саджанців у підготовленому до посадки стані.
Популярні сорти
Ось список популярних чагарників, без яких неможливо обійтися.
Троянда
Лідером у рейтингу є кущова троянда. Існують різні сорти, багато з яких дуже примхливі. Серед невибагливих – Олександр Маккензі, Сантана, Сніговий балет.
Волотиста та крупнолистова гортензія
Ця розкішна рослина прекрасно виглядає на вільному майданчику, добре поєднується з хвойними. Гортензія відрізняється різноманітністю гарних відтінків, цвіте з весни до осені. Майте на увазі, що забарвлення квітів залежить від кислотності ґрунту. Деякі сорти виростають високими – до 3 метрів та досить розлогими. Ці властивості треба враховувати при виборі місця для куща.
Жасмин (чубушник)
Прекрасне враження справляють кущі жасмину. Чарівні квіти та ніжний запах не скасовують можливості практичного застосування у якості зеленого паркану. Жасмин невибагливий, але любить хороше освітлення та регулярний полив. Не забувайте, що він може рости як кущ та як ліана.
Бузок
Не слід відмовлятися від бузку. Безліч сортів та невибагливість сприяли поширенню бузку по всіх кліматичних зонах.
Ягідні кущі
Восени красу саду підкреслять морозостійкі ягідники – калина, горобина, барбарис, обліпиха, шипшина. Калину можна розташовувати на схилах та байраках, на відкритих просторах та у тіні.
Ялівець
Універсальна рослина для саду. Хоч він і не цвіте, але все ж добре виглядає сам по собі та у композиції з квітучими рослинами. Гарний вигляд мають невеличкі ягідки, що з’являються наприкінці літа.
Гліцинія
Для прикраси будівель можна посадити деревоподібну ліану гліцинію. Довгі гілки з ніжними ароматними квіточками прекрасно замаскують старі будови та непривабливі стіни будинку. Чудове рослина приживається тільки у теплому кліматі.
Бруслина (бересклет)
Ефектно виглядають кущі бруслини. Чагарник привабливий темно-зеленим блискучим листям та малиновими ягодами. Восени листя забарвлюється у різні кольори, створюючи барвистий килим.
Рододендрон
Кущ добре переносить відсутність сонця, любить тінисті місця, тому його місце – північна частина будинку. Рододендрони бувають різної висоти, від 30 см до 1,5 м.
Листопадні чагарники ростуть швидше хвойних, краще піддаються стрижці, проте у зимовий час ви будете милуватися голими гілками. Кожен дачник хоче отримувати задоволення від споглядання своєї ділянки протягом всього року. Гармонія у садку створюється грамотним вибором та правильною посадкою декоративних багаторічників. Якщо площа ділянки дозволяє, краще висадити різні чагарники. Придбайте кущі з прямими гілками, низькорослі й почвопокривні чагарники, подбайте про вертикальне озеленення, купивши довгоквітучі кучеряві сорти.