Варіанти ландшафтного дизайну земельної ділянки з нахилом

Природа створила рельєф землі напрочуд незвичайним і прекрасним. Гори, схили, пагорби, низини – все це не псує вигляд ділянки, а навпаки, прикрашає. Будь-який архітектор, проєктуючи будинок або споруду на місцевості, спробує вписати об’єкт у простір, мінімально змінивши його. Це стосується і роботи дизайнерів. Їхнє завдання – адаптувати проєкт під унікальний ландшафт природи. При проєктуванні ландшафтного дизайну ділянки під ухил стоїть завдання створити функціональну, красиву та зручну територію, використовуючи нерівності землі як перевагу.

ділянка під ухил

Особливості нерівної ділянки

Вважається, що місцевість із невеликим ухилом, якщо перепад між її висотами становить 8 градусів і менше. Якщо відсоток більший, то ухил вважається різким. При грамотному плануванні такої ділянки виходить гарний та незвичайний ландшафт.

Однак у такого місця є і ряд мінусів, наприклад, земля схильна до зсувів або розмиву без додаткового зміцнення. Таким чином, при дизайнерському проєктуванні похилої ділянки потрібно враховувати не лише естетичні побажання, а й включати заходи щодо захисту та зміцнення схилів.

Планування ділянки під ухил

При проєктуванні ландшафту ділянки або подвір’я робота починається з обмірювання, складання плану та поділу його на зони. Їх може бути кілька: місце відпочинку, сад, ігровий майданчик та ін. Все залежить від побажань господаря.

Далі ландшафтний дизайнер складає дизайн-проєкт, за яким буде видно, потрібні складні роботи з видозміни рельєфу чи всі зони оптимально вписуються в природний ландшафт. Але всі дизайнери зійдуться на думці, щоб облаштувати ділянку зі схилом, адаптовуючись під природний рельєф подвір’я з перепадом висот, мінімально змінивши його. Хоча деякі маніпуляції з поверхнею все ж таки варто зробити, наприклад, зміцнити за допомогою габіонів або інших методів.

габіони для терас

Зміцнення нерівних ділянок

Для відпочинку, посадок чи встановлення споруд вибирають рівні місця. А ті, що зі значним ухилом, засаджують декоративними рослинами та чагарниками з потужною кореневою системою, в тому числі квітучими.

Іноді, при сильно крутому перепаді, доводиться зрізати частину ґрунту у високих місцях і засипати в низинах, формуючи так звані тераси. У будь-якому випадку деякі частини нерівної ділянки підлягають зміцненню, інакше посадки чи будівлі ризикують бути зіпсованими під впливом природних явищ та розмиття.

тераси на похилій ділянці

У ландшафтному дизайні при облаштуванні похилої ділянки використовують кілька варіантів зміцнення:

  • За допомогою підпірних стін. Цей спосіб передбачає створення з однієї ділянки з ухилом декількох відносно рівних зон. Частина ґрунту зрізається та засипається в іншому місці, а підпірні стінки підтримують насипаний ґрунт, перешкоджаючи його розмиттю. Цей спосіб допоможе створити цікаве оформлення схилу, проте досить дорогий і трудомісткий, оскільки вимагає використання спеціальних машин для зрізання ґрунту.
  • За допомогою рослин. На похилих поверхнях висаджуються квіти, чагарники або дерева, які своєю розвиненою кореневою системою перешкоджають розмиттю та сповзанню ґрунту. При цьому способі природна нерівність залишається в первозданному вигляді, і можна створити гарний сад на схилі.
  • Оформити схил на ділянці можна з допомогою спеціальних геоматеріалів. При цьому способі зміцнення на верхній шар ґрунту укладається рулонний матеріал, який перешкоджає розмиттю та надійно тримає ґрунт, захищаючи від зовнішніх впливів. Як і в попередньому випадку, поверхня залишається з природним перепадом. Але такий спосіб дозволяє засіяти ґрунт одним газоном або низькорослими квітами, без використання великих кущів та дерев.

терасування ділянки

При оформленні ухилу часто використовують відразу кілька способів укріплення, щоб цікавіше обіграти перепад висот на ділянці. Все залежить від ступеня нерівності та інших особливостей території.

Дизайн-поради з облаштування нерівної ділянки

Перевагою території з нахилом є її оглядовість. А головне правило при впорядкуванні присадибної або садової ділянки – це створити єдину, неподільну композицію та лаконічний пейзаж. При дизайн-проєктуванні ділянки з нахилом слід розташовувати альтанку, арки, декоративні елементи, квітучі рослини таким чином, щоб створювався безперешкодний перегляд і доступ.

тераси на ділянці під ухил

Є кілька важливих порад дизайнерів, які допоможуть грамотно організувати ландшафт під ухил, зберігши при цьому природну красу рельєфу:

  • Переміщення дільницею слід організувати облагородженими доріжками на схилі, які будуть своєрідними сполучними елементами між зонами. Їх можна виконати з каменю, бетону, дерева та ін. Стежки можна комбінувати, роблячи плоскими, похилими або зі сходами.
  • Грамотне водовідведення. Оскільки територія і так має ухил, то відповідно дренажна система буде відводити воду в нижню частину, а щоб вона не накопичувалася на межах підпірних стінок або терас, там теж потрібно закласти дренаж, навіть у разі маленької ділянки. По нижньому кордоні, куди видалятиметься зайва рідина, можна створити штучні водойми або водоспади.
  • Споруди краще зводити на верхній частині території. Таке планування убезпечить будинок на схилі, дачу або інше приміщення від зайвої вологи, талих вод, а також створить оглядовість усієї ділянки з вікон.
  • Використання терас як окремих зон. Оскільки сам процес терасування передбачає часткове вирівнювання ухилу, то на одному або кількох таких майданчиках можна спланувати ділянку, встановивши дитячий майданчик, басейн або простору альтанку із наметом.

ділянка з дитячим майданчиком

Поради щодо озеленення нерівних ділянок

Для території з посадками краще вибрати місця, що добре освітлюються. Найчастіше будова знаходиться на найвищій точці, тому поруч краще висадити чагарники, а вниз від будинку можна зробити посадку великих рослин. Такий прийом використовується в ландшафтному дизайні для зорового згладжування поверхні, наприклад, якщо є занадто крутий схил на дачі або поруч із житловим будинком. У низьких місцях можна створити штучні водойми або струмки, облагороджені великими каменями.

Підбір рослин для ландшафтного дизайну залежатиме від його розташування щодо сторін світу:

  • На півдні та південному заході краще висаджувати кам’яні сади з низькорослими рослинами.
  • На заході слід посадити цибулинні первоцвіти або квіти мальви.
  • Для східного боку підійдуть рослини бадану, астильби.
  • На півночі можна висадити карликові породи хвойників та рослин, що з ними добре поєднуються, каменяломку та ін.

Зробити дизайнерське планування ділянки під ухил справа не з простих, певною мірою навіть затратна. Але дотримання всіх рекомендацій щодо зміцнення схилів, а також грамотний поділ ділянки на зони дозволить здійснити оформлення своїми руками більшої частини території та створити унікальний та незвичайний ландшафтний дизайн подвір’я.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.