Кімнатні лимони іноді скидають листя, що викликає занепокоєння у хазяїв. Адже це дуже невибагливі рослини. Вони не потребують особливого догляду та великих витрат. Достатньо звичайного квіткового горщика або кашпо діаметром не більше 15-20 см та спеціальної землі для цитрусових, яка продається у будь-якому спеціалізованому магазині.
Важливі моменти вирощування
Воду лимони люблять у міру. Єдине, чого боїться рослина, це протяг. Тому розташовувати її потрібно у куточку квартири або будинку, що не продувається, але має достатню освітленість та приплив сонячних променів. При підживленні зазвичай застосовуються рідкі добавки для цитрусових.
Як правильно виростити лимонне дерево
Можна виростити лимон як із кісточки, так і паростками, як будь-яку кімнатну рослину. Звичайно, шлях вирощування з насіння набагато важчий та довший. Але якщо зважати на термін життя дерева лимона – від 50 до 150 років, то очікування плодоношення протягом 5–7 років здасться незначним періодом.
Значно швидше вдасться побачити плоди лимонного дерева, вирощеного з відростка. Коли він трохи підросте та сформується міцний стовбур, його можна обмотати мідним дротом від землі до перших листочків. Це робиться тимчасово, приблизно на пів року – для того, щоб поживні речовини не витрачалися даремно та живили не стовбур, а гілки, на яких у майбутньому утворюються квіти та, відповідно, плоди. Такий незвичайний спосіб дозволяє сформувати дерево, що росте правильно, не даючи йому сильно витягнутися у висоту на шкоду врожаю.
Своєчасне обрізання крони надасть дереву пишності та гармонійної форми. Плоди зазвичай утворюються на гілках третього порядку. Без обрізання крони досягти зростання гілок третього порядку просто неможливо.
Кімнатний лимон скидає листя – у чому причина
Фахівці та любителі стверджують, що обприскування горілкою двічі на рік прискорює цвітіння кімнатного лимона та не допускає життєдіяльності на його гілках паразитарних організмів, таких як павутинний кліщ. Саме він є першою та основною причиною патології лимонного дерева – опадання листя.
Зміна температурного режиму, протяг, пересихання землі, надто рясний полив також можуть призвести до цієї проблеми. Запобігти болючому листопаду можна переселенням лимона у комфортніші для нього умови, ближче до сонячного світла та якомога далі від різких перепадів температури та поривів вітру.
Можливі негативні наслідки скидання листя
Лимонне дерево вічнозелене. Будь-яке пожовтіння чи значна втрата листя – це сигнал тривоги. Не буде листя – рослина позбудеться корисних поживних речовин, а це може призвести до подальшої безплідності кімнатного лимона. Навіть якщо квіти з’являтимуться на гілках, вони можуть бути пустоцвітами та згодом просто відпадуть, не давши зав’язі.
Взимку лимону необхідно «відпочивати» у прохолодному приміщенні з помірною вологістю. Влітку йому необхідні підживлення та зволоження. Через сухий спекотний клімат рослина може бути більш схильною до зараження грибком або паразитами. Все це негайно позначиться на листі. Підсумок – пожовтіння та опадання.

Як допомогти рослині
Допомогти можна, забезпечивши лимону:
- необхідний догляд;
- відповідний мікроклімат та підживлення;
- своєчасне видалення з рослини кліща.
Щотижневе профілактичне протирання листя вологою ганчіркою дозволить виявити проблему задовго до її руйнівного розвитку. Якщо ви помітите на звороті листка посередині ледь помітний білий наліт, необхідно відразу його видалити. Для цього існують різні хімічні препарати. Як варіант народного засобу – рідина видалення лаку з нігтів.
Протирати листочки потрібно з обох боків. Після зникнення з лимонного дерева паразитів, що мучили його, опадання листя поступово припиниться, забарвлення рослини знову стане соковито-зеленим.
Лимонні рослини мають антисептичну дію, очищають повітря від бактерій, живлять приміщення киснем. На відміну від інших кімнатних рослин, які також корисні у цьому плані, домашні лимони роблять це у кілька разів інтенсивніше та об’ємніше. Тому вирощування лимонних кущів удома подарує не тільки естетичне задоволення та користь від смачних лимончиків, але й внесе в атмосферу вашої оселі чистоту та свіжість у прямому розумінні цього слова.