Вирощування картоплі у відкритому ґрунті: особливості технології

Складно переоцінити, наскільки велике значення у нашій культурі споживання їжі має картопля. Багато хто практично забезпечує свою сім’ю на зиму добірною картоплею з дачі або присадибної ділянки. Технологія вирощування картоплі у відкритому ґрунті передбачає такі етапи: посадка, догляд та збирання врожаю.

гарна картопля

Періоди посадки картоплі у відкритий ґрунт

Щоб правильно виростити картоплю, потрібно вірно її посадити. Елементарний прорахунок у термінах, і картопля буде безповоротно зіпсована. Якщо почати дуже рано – несподівані заморозки, властиві періоду ранньої весни, можуть занапастити врожай. Занадто пізно – урожай не дозріє у нормальному обсязі.

Найважливішими факторами є температура землі та погодні умови:

  • температура повітря вдень має бути 18-20 чи більше градусів;
  • ґрунт повинен прогрітися приблизно до 10 градусів тепла.

В Україні сформувалися найбільші райони вирощування картоплі у Київській, Чернігівській, Винницькій, Житомирській, Полтавській та Львівській областях. Рослина полюбляє слабкокислі ґрунти. Період посадки припадає на травень у північних областях та кінець березня – квітень у центрі та на півдні.

Вибір розташування

Сучасні технології вирощування картоплі передбачають висадку на пухких ґрунтах – піщані, супіщані та суглинні. Через схильність глинистих ґрунтів до ущільнення необхідною у застосуванні стає спеціальна агротехніка обробітку відкритого ґрунту. Це може трохи позначитися на вартості вирощування, але у протилежному випадку є ризик повністю втратити врожай. Також без будь-яких проблем картопля вирощується на чорноземних ґрунтах і в степовій зоні.

де саджати картоплю

Підхожий ґрунт – нехай і важливий аспект, але не єдиний. Правильне вирощування бараболі передбачає низку наведених нижче факторів:

  • рівність та площина експлуатаційної ділянки, відсутність нахилу (допускається не більше 3%);
  • гарна освітленість та відкритість ділянки;
  • місць із надмірним скупченням вологи або поверхневим розташуванням ґрунтових вод переважно уникати.

Варто враховувати попередні культури, щоб остаточно не виснажити ґрунт.

Хороші попередники перед вирощуванням картоплі – капуста, цибуля, часник, кукурудза, гарбузові культури. Погані – родина пасльонових, до якої належить сама картопля. Це перець, томат, баклажан та інші.

Відкритий ґрунт: правильна підготовка

Для успішного отримання багатого врожаю важливо створити всі необхідні умови для вирощування:

  • ґрунт має бути підготовлений заздалегідь, приблизно восени;
  • за тиждень до цього потрібно підготувати усі гребені та лунки.

Можливе також використання різноманітних добрив, завдяки яким картопля зможе прорости швидше та у великих обсягах:

  • у разі повністю органічного вирощування можна використовувати деревну золу (на одну лунку – близько 50 г), компост або лушпиння цибулі;
  • з «хімії»: засипати в кожну лунку по 4 г нітроамофоски або 3 г сірчанокислого калію (сульфат калій).

насипання добрив у лунки

Вирощування картоплі

Популярна у колах досвідчених садівників і не лише технологія посадки називається «під лопату». Необхідно вирити лунки, дотримуючись певного проміжку між ними, після чого засипати їх землею та вирівняти її граблями.

Дистанція між рядами та бульбами

Для того щоб у кожної бульби була необхідна площа живлення, варто дотримуватися певних правил щодо відстані між ними.

Розмір бульби Відстань між лунками, см
Маленький 20
Середній 25
Великий 30-33

Відстань між рядами має становити близько 75 см.

Глибина лунки

Цей показник коливається між 8 і 12 см. Вид ґрунту відіграє ключову роль:

  • глинистий – 8 см;
  • суглинистий – 10 см;
  • піщаний/супіщаний – 10-12 см.

схема висаджування картоплі

Найбільш поширені способи вирощування картоплі

Існує безліч різноманітних методик вирощування картоплі, які можуть бути застосовані в залежності від бажаного результату.

Траншеї

Така технологія вирощування картоплі частіше застосовується у фермерських та селянських господарствах. У відкритому ґрунті викопуються довгі траншеї глибиною близько 50 см і з відривом 70 см один від одного. Після чого для попередньої підготовки відкритого ґрунту вони наповнюються органічними добривами.

вирощування картоплі у траншеях

Картопля в коробах

Будують короби шириною приблизно 1 м і висотою не більше 30 см, рослинними рештками заповнюють дно, після чого в шаховому порядку на відстані 30 см один від одного висаджують картоплю, посипаючи шаром ґрунту заввишки близько 6 см.

вирощування картоплі у коробі

Гребеневий метод

Висота гребенів – близько 15 см, дистанція – 70 см. Цей спосіб буде корисним для тих територій, де близько до поверхні залягають ґрунтові води.

вирощування картоплі на гребенях

Картопля під солому

Вирощування картоплі під соломою набуло широкої популярності. При цьому методі бараболі не закопують, а накривають соломою або сіном. Технологія вирощування картоплі в соломі дає гарні результати.

Відеоогляд: вирощування картоплі у мішку

Правильний догляд за картопляними полями

Обробка картоплі культиватором є важливим елементом догляду за майбутнім врожаєм. Подібні маніпуляції допоможуть уникнути появи зелених бульб, набагато міцніше встоятись у ґрунті. Значно покращиться повітрообмін, урожай збиратиметься помітно зручніше та швидше.

Усього існує три етапи проведення цієї процедури:

  • Перший: через 2-3 тижні після посадки кущі прикривають землею, залишаючи верхівки сходів на 2-3 див.
  • Етап другий не є обов’язковим, проте рекомендується при використанні ґрунту глинистого типу: культивація відбувається після 4-6 тижнів. Закриваючи кущ землею, потрібно залишити 5 см.
  • Третій: кущі повинні зрости до 30 см (зазвичай це близько 4 тижнів після другого етапу). При підгортанні стеблин потрібно засипати на 20 см. Бажано обходитися без культиватора і робити все вручну.

Поливати картоплю обов’язково. Якщо немає дощів, то полив слід організовувати двічі на тиждень, під кожний кущ наливаючи по 4 літри води.

Вирощування картоплі – це комплексний і трудомісткий процес, що містить різноманітну кількість факторів і нюансів: починаючи від правильного підбору ґрунту і погодних умов для початку посадки і закінчуючи правильним доглядом. Способи можуть змінюватись, але певні загальні умови та правила технології вирощування культури повинні бути суворо дотримані.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.