Більшість людей помилково вважає, що виростити гриби самостійно непросто, оскільки потрібне особливе обладнання та складні технології. Насправді вирощування гливи в домашніх умовах – справа нехитра, адже ці гриби можна висаджувати навіть на підвіконні. Ще краще для цієї мети підійдуть опалювальний гараж, підвал або теплиця – такий варіант дозволить не лише забезпечити себе та сім’ю цим цінним продуктом, а й трохи заробити, організувавши свій малий бізнес.
Переваги розведення
Ця грибна культура не потребує особливої уваги чи догляду. Якщо дотримувалися технології вирощування гливи, можна отримати відмінний результат при відносно невеликих витратах. Цьому сприяють такі фактори:
- Гриб невибагливий, здатний рости за температури від 9 до 25°C, якщо забезпечити необхідну вологість.
- Висаджені гриби займають мало місця. У приміщенні площею 50 м2 виходить розмістити 200-250 грибних блоків, кожен із яких дає врожай у 2-3 кг близько 10 разів на рік.
- За грибними посадками під силу доглядати одній людині – вони вимагають виконання трудомістких робіт.
Етапи вирощування гливи в домашніх умовах
Для успіху прибуткового вирощування гливи вдома необхідно:
- Підготувати приміщення для вирощування гливи.
- Облаштувати місце, де виростатимуть гриби (пеньок, мішок із соломою або ящик із субстратом для гливи).
- Купити міцелій.
- Посіяти грибні спори (міцелій) на підготовлений ґрунт.
- Чекати на період інкубації (при температурі близько 20°C він становитиме 10 днів).
- Збирати врожай у міру зростання.
Дотримуючись нескладних технологій на кожному етапі, можна за короткий час отримати хороший урожай.
Підготовка приміщення для росту гриба
Для успішного культивування грибної культури у приміщенні має бути певний мікроклімат. Для його створення потрібні:
- Постійна температура +15-20°C. Температурні коливання спричинять зміни вологості, що негативно позначиться на врожаї.
- Вологість 80-95%. При зниженні вологості нижче цієї межі гриби почнуть висихати, а при 100% субстрат надто зволожиться, деревина запліснявіє, металеві кріплення покриються іржею.
- Всі гриби добре ростуть лише за низького рівня вуглекислого газу, тому в приміщенні необхідно створити хорошу вентиляцію. Найкраще для цього встановити відцентрові вентилятори, що забезпечують посилену циркуляцію повітряних мас.
- Грибам для розвитку і зростання необхідне світло, але не звичайне, а від флуоресцентної лампи. Вирощування гливи при використанні звичайних ламп дає поганий результат.
- Санітарні умови. Приміщення має бути чистим, обробленим від цвілі. Тоді грибна культура краще розвивається і менше хворіє.
Як придатні для розведення гливи приміщень можна взяти:
- Капітальні гаражі. У гаражі дуже зручно займатися розведенням грибів: приміщення майже не вимагає переобладнання, адже там вже є вентиляція та опалення.
- Теплиця для цієї мети підійде не будь-яка. Прості термостійкі теплиці, встановлені у більшості людей на дачі, не підходять через те, що під час літнього періоду температура всередині піднімається понад 20°C, що буде згубним для грибниці. У теплиці з гарною вентиляцією, трохи затемненими вікнами та контролем температури вирощування гливи дає гарний результат.
- Теплі підвали з гарною вентиляцією стануть майже ідеальним місцем, де можна цілий рік підтримувати необхідну температуру та вологість. Вирощування гливи у підвалі практикується серед підприємців набагато частіше, ніж використання для цієї мети наземних будівель. У підвалі набагато простіше забезпечити постійний клімат-контроль та освітленість.
- Колишні господарські будівлі (пташники, корівники). Після невеликих робіт із встановлення додаткового обладнання там цілком можна саджати грибну культуру.
- На вулиці під час весняно-літнього сезону також можна отримати добрий урожай на пеньках, що залишилися після вирубки дерев на ділянці.
Для грибівництва можна використовувати також інші підземні або наземні споруди, якщо їхнє переобладнання дозволяє створити відповідні умови для вирощування грибниці.
Підготовка ґрунту
Щоб урожайність була високою, необхідно забезпечити грибам ґрунт для зростання. Це може бути:
- Вирощування гливи на пеньках. Технологією рекомендується використовувати пеньки, що залишилися на вулиці після спила дерев, або обрізки будь-яких колод (штучні пні).
- Культивація грибів у мішках із поживним субстратом.
- Розведення грибної культури на соломі, викладеній у мішки.
- Вирощування гливи на тирсі.
Приготування субстрату – процес нескладний. Щоб ґрунт для глив сприяв плодоношенню, потрібно:
- Взяти солому будь-яких зернових культур, лушпиння гречки або кукурудзяні відходи (листя, порожні качани). Можна використовувати одну складову чи кілька.
- Бажано використовувати дрібну деревну стружку або тирсу як добавку або самостійний наповнювач.
- Усі компоненти добре подрібнити, ретельно перемішати.
- Викласти у варильний посуд та залити водою, щоб рідина покривала поверхню.
- Варити близько 2 годин.
- Надлишки рідини злити.
- Готовим субстратом для гливи заповнити підготовлену тару, посіяти міцелій.
Приготувати поживний субстрат можна тільки з тирси або тільки з соломи, але краще використовувати обидва компоненти, взяті в довільних пропорціях.
Покупка міцелію
Міцелій може зберігатися лише 5 днів за кімнатної температури. Тому підкуповувати його потрібно невеликими партіями, необхідними для посадки.
Для прискорення зростання та підвищення врожайності на 30% можна обробити грибні спори спеціальними органічними добавками, які легко придбати разом із міцелієм. Добавку використовують за рекомендаціями інструкції виробника.
Правила посадки
Для отримання високої врожайності необхідно правильно виконати інструкцію, як посадити гливи з урахуванням поверхні, куди планується висаджувати міцелій гливи.
Висівання міцелію проводиться або на пеньки (природні або штучні), або на мішки із субстратом.
Посадка спор на пні
Якщо планується вирощування глив на вуличних пеньках, посадку треба проводити на початку квітня, щоб активне плодоношення довелося на літо-осінь. Після висадки спор пеньок обсипається землею і загортається поліетиленом.
Перед висаджуванням гливи на природні або штучні пеньки на деревині слід зробити пропили глибиною 5 см, що віддаляються один від одного на 30 см, в них висіяти міцелій. Якщо планується проводити пророщування в домашніх умовах, то дерев’яні бруски поставити у приміщенні вертикально або вкласти на спеціальні металеві етажерки.
Висаджування міцелію на мішки
Вирощування гливи в мішках – найбільш зручний спосіб. Для посадки підійдуть будь-які чисті будівельні мішки.
Інструкція з вирощування гливи рекомендує висівати грибницю одночасно із заповненням мішків субстратом, дотримуючись наступних правил покроково:
- Перший та останній шар у мішку повинні складатися із субстрату.
- У тару укладають шар субстрату товщиною 5 см, потім 0,5 см насіння, і так чергують до заповнення.
- На заповненому та зав’язаному мішку роблять маленькі надрізи через кожні 10 см. Блоки укладають на полиці або підвішують на гаках.
Санітарні правила
Правильно виконавши ці рекомендації, можна отримати високий урожай та уникнути хвороб культури:
- Перед посадкою обов’язково помити та продезінфікувати руки (рукавички).
- За 3 години до висадки дістати з холодильника міцелій, дати прогрітися до кімнатної температури.
Догляд за культурою та збирання врожаю
Щоб виростити вдома добрий урожай, треба:
- Багато поливати грибні блоки, щойно почнеться проростання спор.
- При збиранні готового врожаю, коли грибний капелюшок стає пружним, а тіло – щільним, потрібно висмикувати його з коренем, а не зрізати. Якщо цього не зробити, то зрізи ніжок стануть місцем для розвитку триходерми (зеленої цвілі).
Причини можливих невдач
Деякі підприємці, вивчивши, як вирощувати гливи в домашніх умовах, незабаром розчаровуються. Вони відзначають, що культура погано проростає після сівби, дає поганий урожай. Це пов’язано з тим, що багато з них під час посіву або догляду за грибницями припускаються таких помилок:
- Неправильний температурно-вологісний режим заважає дружному проростанню міцелію. Проблема вирішується регулюванням систем, відповідальних за створення оптимального мікроклімату.
- Поява на поверхнях блоку темно-зелених плям показує, що вони уражені цвіллю. Таке може статися через недотримання санітарних норм. Пошкоджені блоки слід спалити, а приміщення ретельно продезінфікувати.
- Гриби починають жовтіти, усихати. Таке трапляється через низьку вологість. У цьому випадку слід відрегулювати прилади, змочити стіни, додаткові ємності з водою.
- Сірий наліт, що свідчить про загнивання гливи, провокує пліснявий грибок. Приміщення необхідно обробити сольовим розчином, заражені блоки знищити.
- Під блоками накопичується вода, відчувається гнильний запах. Щоб видалити надлишки вологи, необхідно збільшити дренажні розрізи. Щоб уникнути таких проблем при поливі, слід використовувати розпилювач, а не лійку.
Якщо правильно доглядати за гливою, створюючи для неї оптимальні умови, можна цілий рік отримувати високий урожай. Достатньо лише підібрати оптимальний режим температури, враховуючи характеристики приміщення, що використовується: тип вентиляції, опалення, наявність протягів.