Полуниця завжди вважалася королевою ягід. Для більшості садівників вона справді є довгоочікуваною. Якщо ви твердо вирішили зайнятися вирощуванням цього смачного і соковитого плоду, то напевно стали замислюватися над тим, як правильно виростити полуницю та надалі здійснювати за нею догляд. Саме від цього залежить, яким буде урожай ягід.
Що необхідно знати перед посадкою полуниці
Щоб вирощування полуниці дало гарні результати, дуже важливо правильно здійснити вибір стосовно наступних нюансів:
- місце посадки;
- сорт ягід;
- розсада;
- принцип посадки;
- сівозміни.
Ви повинні бути готові до того, що полуниця, як і будь-яка інша культура, піддається хворобам та нападу різних шкідників.
Фахівці в галузі агрономії рекомендують висаджувати полуницю у таких ґрунтах:
- чорноземних;
- супіщаних;
- суглинистих;
- темно-сірих лісових ґрунтових.
Остерігайтеся місць, багатих на торф, глину, пісок, а також дерново-підзолистих. Такі ґрунти неродючі, і врожайність буде невисокою.
Крім того, в ідеалі не завадило б оцінити кислотність ґрунту, в який ви збираєтеся висаджувати розсаду полуниці. Якщо рівень pH менше 5 або більше 6,5, така земля не підійде. Грунтові води не повинні бути ближчими за 60 см. Важливо також, щоб у зимовий сезон ґрунт не сильно промерзав на глибині в середньому 15-20 см за температури до –8°С, інакше кущі ягід загинуть.
Підготовка ґрунту та розсади
Перш ніж висаджувати полуницю в ґрунт, необхідно виконати низку дій, спрямованих на підготовку ділянки.
- Ретельно перевірте землю на наявність шкідників та їхніх личинок. Як не дивно, навіть колорадський жук, який шкодить картоплі, не проти поласувати і ягодами. Крім нього, полуницю можуть знищити дротяник і так звана сунична нематода. На той випадок, якщо раптом ви виявили, що ґрунт заражений личинками, в обов’язковому порядку обробіть його спеціальними речовинами від подібних шкідників.
- Щойно весь сніг розтанув, а земля більш-менш підсохла, займіться збиранням непотрібної рослинності та сміття та спаліть усе це. Подібне прибирання потрібно робити також восени, після чого проорати ґрунт на глибину 25-30 см. А вже навесні слід проборонувати ділянку прямо перед посадкою на глибину 15-20 см.
Сортування кущів для посадки
Визначення придатних чи непридатних кущів ягід – обов’язковий етап технології вирощування полуниці. Якісною розсадою фахівці називають ту, що має такі особливості:
- мочкувату кореневу систему;
- кореневу шийку діаметром від 0,6 см;
- кореневі відростки завдовжки понад 7 см.
Зверніть увагу на те, що кожен кущик розсади повинен мати не менше 3-5 листків, а також верхню бруньку і біле, міцне, пружне коріння довжиною від 3 до 5 см.
Агрономи радять тим, хто вперше вирішив зайнятися вирощуванням полуниці у ящиках, на балконі чи в теплиці, при придбанні розсади на ринку найближчим часом висадити її в ґрунт. На крайній випадок закопати кущі в пухку і не сильно зволожену землю не більше ніж на пару діб. Місце слід вибрати темне та прохолодне.
Посадка полуниці
Чим раніше ви посадите ягідну розсаду навесні або восени, тим більше плодів вона принесе вам влітку. Вирощування полуниці в Україні починається з висаджування розсади (кущиків) у землю.
Після літнього сезону найкраще саджати полуницю в період із середини серпня і до кінця вересня. При цьому не забувайте про зволоження та добрива для ґрунту. Не можна сильно затягувати та саджати ягоду у пізніший час, оскільки це значно знижує ступінь майбутньої врожайності.
Деякі садівники вважають за краще займатися посадкою виключно влітку, а саме в липні чи серпні. Адже тоді грядки будуть вільними весь сезон, і їх можна зайняти овочами та іншими культурами. Однак подібна схема не спрацює у тому випадку, якщо ви проживаєте на півдні України. Все тому, що в цих місцевостях влітку і восени випадає не так вже й багато опадів, а ось температура повітря і землі може підвищитися настільки, що ви не врятуєте свій урожай навіть при поливах. Посаджені культури почнуть швидко в’янути та в результаті просто загинуть.
Поради
Ось кілька простих, але дієвих та ефективних правил, завдяки яким ви зумієте виростити соковиту та смачну полуницю у великій кількості:
- За тиждень до висадки вмочіть коріння розсади в глиняній бовтанці та помістіть кущі в прохолодне місце. Так вони не висихатимуть і виживуть. Глиняна бовтанка робиться таким чином: набираєте пів відра помаранчевої глини та заливаєте водою так, щоб вона злегка приховувала її, залишаєте на час настоятися. У вас має вийти рідка маса, схожа на сметану. При утворенні грудок рідину необхідно ретельно перемішати до тих пір, поки вони не розчиняються повністю.
- Висаджувати полуницю слід тільки у вологий ґрунт, а не в рясно политий.
- Якщо вам здається, що коріння дуже довге, можете трохи обрізати, залишивши довжину від 7 до 10 см.
- Щоб ґрунт не сильно висихав і зверху не утворювалася кірка, лунки необхідно посипати перегноєм.
- Після висадки розсади обов’язково підпушіть ґрунт – так полуниця зможе більше дихати та живитися.
- При сухій та спекотній погоді частоту поливання слід збільшити доти, доки земля не перестане швидко висихати.
Полив та догляд
Як і будь-яка культура, полуниця вимагає не тільки своєчасного поливу, а й необхідного догляду.
Для початку розберемося з тим, як правильно поливати полуницю. Робити це слід за допомогою лійки зі спеціальною насадкою. Так ви не заллєте ґрунт, отже, не розмиються і коріння кущів. Але в жодному разі не користуйтеся шлангом. До того ж вода має бути не холодною, а трохи прохолодною або теплою.
Вирощування полуниці вимагає сапування та лікування за необхідності. Не лінуйтеся у міру виростання бур’янів видаляти їх. Не забувайте також часом розпушувати ґрунт, роблячи це дуже акуратно. Якщо ви хочете отримати великий урожай, пам’ятайте про добрива.