Сонечка (божі корівки) – ненажерливі хижаки. Вони завжди голодні, тому прекрасно очищають рослини від попелиці та інших комах. Але, на жаль, іноді вони можуть ставати причиною великих проблем. У цьому випадку постає питання, як боротися з сонечком на городі максимально щадними, але ефективними способами. Такі методи є.

Чим шкідливе та чим корисне сонечко для саду та городу
Сімейство сонечок (наукова назва «кокцинелліди») дуже численне – у нього входить понад 8000 видів. Вони плодовиті. За одне покоління з’являються тисячі яєць, з яких вилуплюються натовпи нових комах.
Майже всі божі корівки та їхні личинки – вічно голодні хижаки, постійно зайняті поїданням комах, яких можуть зловити. У цьому їхня користь.

Азійське сонечко Harmonia axyridis має багато спільного з найпоширенішим видом – семикрапковим сонечком. Та хоча ці сонечка знищують шкідників, на відміну від спокійних семикрапкових, вони дуже агресивні, кусаються, а їхня захисна помаранчева рідина має дуже різкий запах та часто викликає сильну алергію. З наближенням зими жучки цього виду активно намагаються забратися у приватні будинки, у квартири, у сараї, і це теж є проблемою.
Велике скупчення сонечок у саду, на городі або на балконі говорить про те, що рослини атаковані попелицями та іншими шкідниками, що й привернуло хижаків. У цьому випадку, якщо не вжити відповідних заходів, з настанням холодів армія сонечок рушить у будинок у пошуках зимівлі. Тому від них краще позбутися.
Існує багато методів, як позбутися від сонечок, які наводнили сад та город. Боротьбу з жучками потрібно обов’язково вести у захисних рукавичках та захисних окулярах, щоб не допустити контакту їхньої їдкої рідини зі шкірою. Особливо небезпечне потрапляння цієї рідини в очі – вона може викликати запалення слизової (кон’юнктивіт).

Після ліквідації скупчення сонечок це місце слід побризкати або протерти білим оцтом, щоб знищити залишені комахами феромони. Якщо цього не зробити, пахучі речовини залучать нових божих корівок.
Коли проводити обробку
Як тільки десь виявляється скупчення попелиці або самих червоних жучків, рекомендується обробляти рослини хімією, не відкладаючи.
Найефективніший спосіб – це боротьба не з самими кокцинеллідами, а з попелицями. Адже якщо немає їжі, хижаки не стануть наповнювати город. Періоди обробки рослин від попелиці наступні:
- перша – навесні при розпусканні бруньок;
- друга – при початку цвітіння;
- третя – при початку плодоношення;
- четверта – після збирання врожаю.
Також обробку необхідно повторювати кожного разу, коли виявляється колонія попелиці на огірках, картоплі та інших рослинах.

Механічне видалення
Кокцинелліди мають досить великі розміри та не вміють швидко бігати. Тому з рослин їх можна збирати руками.
З підлоги та з землі комах можна прибирати, змітаючи їх віником у сміттєвий контейнер. Прибирання пилососом теж приносить хороші результати.
Зібраних комах поміщають у пластиковий пакет з герметичною застібкою та викидають у сміттєвий бак.
Якщо вам шкода знищувати сонечок, то можна купити у магазині світлову пастку. Жучків, що попалися у неї, можна випустити десь у лісі чи на луці якомога далі від ділянки.
Біопрепарати
Ефективна боротьба з сонечком може вестися за допомогою садового діатоміту (діатомітового борошна, кизельгура). Ця речовина не являє небезпеки для домашніх тварин та дітей, але добре позбавляє ділянку від жуків.

Порошок розсипають навколо клумб, будинку, за периметром ділянки. Робити це потрібно у марлевій масці та у захисних окулярах, щоб пил не потрапляв в очі та ніс. Обприскування розчином камфори теж буває ефективно.
У ветеринарних та сільськогосподарських магазинах можна придбати ефективні біопрепарати:
- Фітоверм;
- Іскра Біо;
- Бітоксибациллін.
Це потужні засоби боротьби зі шкідниками. З їх допомогою можна вивести кокцинеллід. При роботі з цими отрутами необхідно діяти точно за інструкцією, яка приведена на упаковці.
Хімічні препарати
Якщо щадні методи не допомагають, то доводиться вдаватися до хімічних інсектицидів. Хорошим ефектом володіють циперметрин, дельтаметрин, цигалотрин та засоби, до складу яких вони входять:
- Дачний BuFF;
- Антикомарин BuFF;
- Ультімейт BuFF;
- Тетрікс;
- Кукарача;
- Екстермін-Ц;
- Максимум BuFF;
- Авіцін.
У комах немає звикання до цих отрут.
Засоби випускаються у формі порошків, аерозолів, концентратів. Застосовувати їх потрібно суворо відповідно до інструкції, яка додається до кожної упаковки.
Якщо хімікат рекомендований лише для саду та городу, то його не можна використовувати для дезінфекції приміщення.
Народні засоби
Для відлякування непрошених шестилапих гостей відмінно підходить олія будь-яких цитрусових. Її можна змішувати з водою та за допомогою пульверизатора обробляти цією сумішшю двері та щілини, куди можуть заповзти комахи.

Проти жуків непогано допомагає універсальна мильна пастка. У глибоку тарілку наливають мильну воду або розчин будь-якого мийного засобу та ставлять її поруч з місцем скупчення комах. Їх приваблює блиск рідини, та вони швидко задихаються у мильній плівці.
Рослини, що відлякують божих корівок
Деякі рослини викликають у сонечок огиду – це можна використовувати для відлякування цих жучків від ділянки. До таких рослин належать:
- хризантеми всіх видів;
- цитронела.
Ці рослини можна висаджувати по периметру ділянки або розводити їх у горщиках та вазонах.

Природні вороги сонечок
Через отруйність та вміння «плюватися» їдкою, смердючою рідиною, природних ворогів у цих жуків мало. Їх їдять лише павуки та оси-наїзники дінокампуси. Причому дінокампус якраз вважає за краще паразитувати саме на сонечках.
Що робити, якщо комахи атакували будинок або квартиру
Щоб позбутися від нашестя сонечок у будинку, можна спробувати боротися з ними самостійно за допомогою перерахованих вище заходів. Але якщо вони не приносять ефекту або здаються занадто клопіткими, то можна звернутися у спеціальну службу з дезінсекції або дезінфекції. Її працівники проведуть обробку приміщень та ділянки професійними засобами максимально швидко та безпечно.