Деякі кущі, у тому числі малина, мають властивість розповсюджуватись за межами своєї території, займаючи багато місця. Є кілька способів, як посадити малину, щоб вона не розповзалася по ділянці.
Чому малина розростається по всій ділянці
У малини коренева система розповсюджується за межами чагарника, через що з’являються нові пагони. Якщо не прополювати землю регулярно, рослина захопить всю територію ділянки.
Як посадити правильно
Поширення рослини можна запобігти, здійснивши деякі дії.
Вибір ділянки
Перед посадкою слід вибрати ділянку, яка відповідатиме вимогам рослини:
- Нормальна вологість. Через занадто сирий ґрунт коріння починає перегнивати, і стан куща погіршується.
- Достатня кількість світла. Якщо сонячного проміння недостатньо, врожайність зменшиться.
- Стан ґрунту. Земля повинна бути пухкою та містити достатню кількість поживних елементів, а також мати середню кислотність.
Якщо малини кілька рядів, їх варто розташувати на відстані 1,5 м один від одного та залишити близько 60 см між кущами.
Рослину варто саджати якнайдалі від фруктових дерев, тому що можлива сильна конкуренція за поживні мікроелементи.
Вибір відповідного сорту
Різні сорти мають різну швидкість розростання. Якщо малину розводять на ділянці для збирання ягід, а не для вирощування саджанців з метою їх продажу, варто посадити сорт із низьким або середнім розростанням.
До таких сортів відносяться:
- Ювілейний;
- Маросійка;
- Міраж;
- Нагорода;
- Казка.
Якщо при посадці на невеликому городі здатність малини розповзатися – це критичний параметр вибору сорту, варто звернути увагу на гібридні сорти, адже їх особливістю є мала кількість пагонів. Пропоновані нижче гібриди малини і ожини мають великі незвичайні плоди чорного кольору. Це сорти:
- Кумберленд чорний;
- Брістоль;
- Нивот;
- Блек Джевел;
- Глен Кое.
Підживлення малини
Запобігти поширенню коріння чагарнику на великій території допоможе азотне добриво, яке можна приготувати з наступних компонентів:
- зола (40 г);
- суперфосфат (60 г);
- аміачна селітра (30 г);
- вода (10 л).
Усі добавки розбавити рідиною, після чого вилити під коріння.
Організація розміщення грядок
Якщо місця на ділянці достатньо, варто заздалегідь зробити грядки для малини так, щоб обмежити малину від розростання порослі. Декілька порад, як організувати малинник у саду, щоб не було порослі:
- Робити широкі міжряддя – 1,5 м. Якщо поросль почне з’являтися між рядами, її буде легко скосити тримером або газонокосаркою до того, як пагони стануть жорсткими.
- Проміжок між кущами в ряду – 70-80 см. Якщо посадити їх частіше, малина активніше випускатиме пагони і почне розповзатися за межі відведеного їй місця, а при надлишку простору основна рослина розвивається швидше і витрачає всі ресурси на себе.
- Не робити у малиннику понад 5-6 рядів. Такого розміру цілком вистачає для невеликої ділянки (6–8 соток), враховуючи невибагливість та плодоношення цієї культури. А невеликий розмір ягідника дозволить стежити за пагонами та обмежити розростання малини.
Правильна грядка
Щоб малина не тільки тішила рясним урожаєм, а й не розповзалася по всьому городу, потрібно подбати про правильні грядки для неї. Зручніше посадити саджанці над окремі лунки, а траншейним методом. Для цього викопується траншея шириною 50-80 см і глибиною 60-70 см.
Для успішного вирощування малини необхідний багатий поживними речовинами грунт, тому на дно траншеї потрібно внести достатню кількість органічних добрив (компост). Відразу ж потрібно обмежити здатність рослини розповзатися убік, зміцнивши борти траншеї непроникним для коріння матеріалом. Якщо посадити малину в короб, втечі не проростуть за його межами. Обгородити в землі коріння малини можна за допомогою:
- пластикових панелей чи бордюру;
- металевого листа;
- товстої гуми;
- лінолеуму;
- товстих дощок;
- відсипання дрібним гравієм по периметру посадки шириною 15-20 см, найкраще у дерев’яній опалубці.
Матеріал потрібно заглиблювати у землю на 40-50 см – максимальну глибину зростання коріння. Між частинами огорожі для малини повинно бути зазорів, оскільки коріння чагарника пролізуть навіть через невелику щілину. Огорожа повинна підніматися над рівнем землі на 5 см, щоб коріння не проросло поверх. Раз на 3-5 років слід перевіряти цілісність огорожі, тому що при його руйнуванні коріння малини розповзатиметься за межі грядки вже наступного сезону.
Огородження зі старих автомобільних покришок не рекомендується використовувати на ділянці, тому що покришка з часом починає виділяти в ґрунт токсичні речовини.
У конструкцію підземно-наземної огорожі можна додати і опори (шпалери) для огородження самого чагарника. Опори потрібні не тільки для утримання кущів малини від падіння, зручності збирання ягід та естетики, але й для того, щоб обмежити розповзання малини. Конструкція опори:
- 4 стовпи по кутах грядки (вони ж підпірки для огородження коріння в землі);
- Протягнутий між ними капроновий шнур на двох рівнях: перший на висоті 50 см від рівня ґрунту, а положення другого залежить від висоти куща.
Часто в якості огородження для малинових кущів використовують шиферний паркан. Щоб його зробити, шматки шиферу потрібно встановити на землю по периметру чагарника на відстані 1 метр від нього. Глибина вкопування – приблизно 0,5 м. Завдяки шиферній огорожі, рослина не поширюватиметься по всій ділянці та заважатиме іншим культурам.
Ще один варіант огорожі – за допомогою целофанової плівки чи інших її видів. Матеріал кладуть по краях грядки або лунки, після чого нижні краї присипають ґрунтом. Землю навколо малини можна покрити одним шматком плівки, але якщо не виходить, дві частини з’єднують разом скотчем. У такому разі слід подбати про те, щоб шматки матеріалу щільно прилягали один до одного.
Інші способи обмеження розростання малини
Існує й агротехнічний спосіб, що дозволяє убезпечити малину від розростання. По периметру малинника необхідно посадити рослини, серед яких паросток малини не проросте. Це такі рослини:
- часник;
- щавель;
- квасоля;
- мітлиця (сіяти як покриття міжрядь).
Регулярне обрізування кущів (мінімум 2 рази за сезон) теж завадить малині розповзатися по ділянці. Крім того, обрізка обов’язкова для підвищення врожайності чагарника.
Якщо обмежувати вже пізно
Коли ділянка вже заросла малиною, скошування порослі за допомогою техніки не допоможе, а лише прискорить подальше зростання пагонів. Щоб позбутися коріння малини на ділянці, знадобиться глибоке перекопування (не менше 4 разів за сезон). Коріння, аж до найдрібнішого, доведеться вибрати з ґрунту вручну, інакше воно проросте і продовжить розповзатися далі. Перекопану землю потім потрібно буде покрити шаром перегною, листя, трави або закрити непрозорою плівкою на 3-4 тижні.
Якщо це не допоможе, доведеться скористатися гербіцидом суцільної дії. Застосовувати його потрібно навесні відразу після утворення листя на рослинах. Подальше застосування – через 1,5 місяці. Слід виявляти максимальну обережність під час використання гербіцидів на ділянці, адже він знищить всю рослинність в обробленій області. Однак коріння малини настільки життєздатне, що навіть після обробки гербіцидом знадобиться перекопування та ручне вибирання коренів із землі.