Прагнення скоротити трудовитрати та забезпечити добрий урожай стимулює появу нових методів агротехніки. Власники невеликих сільгоспділянок можуть спробувати цікавий спосіб садити картоплю під солому або сіно, не закопуючи посадковий матеріал у ґрунт. Нескладна методика полегшує посадку картоплі, догляд, збирання врожаю, що привертає увагу пенсіонерів та недосвідчених дачників.
Плюси та мінуси методу
Порівнюючи спосіб саджання картоплі під сіно або солому з традиційним методом, можна відзначити наступні переваги першого:
- Посадка потребує мінімуму фізичної праці. Нема потреби копати ділянку, формувати ряди та лунки, розпушувати, прополювати. Садити можна на непідготовленій ділянці. Збирання врожаю також виконується без лопати.
- Бульби набувають природного захисту від морозів, перезволоження ґрунту, посухи, сильної спеки. Цей факт особливо важливий за ранньої посадки в областях з нестійким кліматом.
- Забезпечується природний захист бараболі від шкідників, тому що сіно виділяє речовини, які відлякують паразитів. Тому можна закопувати овочі без використання фунгіцидів та інших шкідливих хімічних препаратів.
- Збирання врожаю виконується руками, без використання лопати або вил, тому бульби залишаються непошкодженими. Ця обставина знижує ризик інфікування та загнивання окремих картоплин.
- Відбувається самоудобрення ґрунту, тому що солома перегниває та позитивно діє на структуру ґрунту. Целюлоза, що у соломі, при зволоженні стає середовищем розвитку гумусоутворюючих бактерій. У результаті підвищується родючість ґрунту без внесення нітратів та традиційних добрив. Вирощування картоплі здійснюється природним шляхом із мінімальним впливом людського фактора.
- Посадка картоплі у солому дає добрий урожай. Одне відро, використане для вирощування, дає до 10-12 відер добірної картоплі.
Мінусами даного методу є такі моменти:
- Навала гризунів, яких приваблює сіно та злакові колоски, може завдати шкоди врожаю.
- Вологе середовище приваблює слимаків, які також можуть зіпсувати врожай.
- Картопля набуває своєрідного присмаку, який може не сподобатися людям, які цінують традиційний смак.
- Оскільки саджати бульби треба так, щоб сіно або солома повністю закривали сіянці, потрібна велика кількість покривного матеріалу. Інакше картопля позеленіє і стане непридатною для харчування.
Підготовка картоплі для посадки
Насіннєву картоплю починають готувати у березні, приблизно за 3-4 тижні до саджання. Діють так:
- Відбирають здорові бульби розміром з куряче яйце, відкидаючи підгнилі, надто дрібні та зіпсовані екземпляри. Посадковий матеріал забирають у тепле приміщення з температурою 18-25 градусів.
- Бульби дезінфікують перманганатом калію, розведеним до світло-рожевого кольору, або бордоською рідиною. Дезінфекція займає близько 10 хвилин, після чого картоплини просушують і укладають у контейнери, застелені папером. Це запобігає пророщуванню бульб із нижнього боку. Зверху насипають тирсу і залишають до появи паростків.
- Контейнер з сіянцями повинен знаходитись у добре освітленому сухому приміщенні з температурою повітря 5–15 градусів тепла. Через 3 тижні бульби повинні мати міцні паростки.
- Безпосередньо перед тим, як садити картоплю, її обробляють засобом від шкідників.
Підготовка ґрунту
Не зважаючи на те, що перекопування землі під посадку не потрібно, ґрунт треба позбавити бур’янів. Якщо для місця, де планується садити картоплю, обрана необроблена ділянка, вдаються до наступних прийомів:
- Перевертають пласти землі лопатою так, щоб коріння бур’янів виявилося зверху.
- Використовують попередники – рослини, які допомагають вижити із ґрунту бур’яни. Можна садити фацелію, люцерну, овес, жито, гірчицю.
Не дуже родючу землю можна удобрити підгодівлями, закопуючи:
- компост;
- несвіжий перегній;
- подрібнені сухі кірки цитрусових;
- подрібнену яєчну шкаралупу;
- деревну золу.
Навесні виконують підготовку ділянки:
- Викопують траншеї та закопують у них зігріваючий матеріал – старе сіно, скошену траву, солому, що частково перепріла з минулого сезону.
- Мульчу добре утоптують, формуючи подушку заввишки до 50 см.
- Прогріваючий шар змочують водою з розчином стимуляторів росту.
- Усю поверхню засипають шаром ґрунту 30-50 см.
Ділянка повністю підготовлена, і за кілька днів можна садити картоплю.
Як правильно садити картоплини під солому
Необхідно знати, як правильно садити картоплю під солому, щоб отримати хороший урожай:
- Ділянку, підготовлену під посадку, добре полити.
- Пророслі картоплини слід садити рядами, паростками вгору. Відстань між рядами – 60–70 см, відстань між бульбами у ряду – 30 см.
- Посипати ґрунт деревною золою в кількості 30 г навколо кожного бульби. Можна використати перегній.
- Зверху розкласти солому шаром 30-50 см. Для сіна умови інші – спочатку закопувати бульби під половину соломи шаром 20-25 см, а після появи сходів додати решту сіна. Це пов’язано з властивістю сіна швидко злежуватись і заважати правильному розвитку паростків.
- Ще раз полити посадки.
Картопля дозріє через 12-14 тижнів. Весь цей час необхідно стежити за станом землі, перевіряючи рукою рівень тепла та вологості. При сухості потрібно поливати землю. За сильного вітру треба відновлювати шар соломи. У дощові дні необхідно ворушити та підіймати солому для провітрювання та підсушування.
Можлива поява бур’янів, що пробилися через покривний шар. Бур’яни треба видаляти. Неприємним сюрпризом можуть стати колорадські жуки, які люблять картоплю під соломою анітрохи не менше, ніж якщо садити її в ґрунт.
Збирати врожай можна не одразу, а поступово. Для збору достатньо вибрати великі коренеплоди, дістаючи їх крізь солому, а решту картоплі залишити рости.
Остаточне збирання врожаю виконується також руками, без будь-яких інструментів. Слід прибрати шар соломи та зібрати бульби. Хорошу солому залишають для наступних посадок, а перепрілий можна закопувати як добрива.
Інші способи
Описаний вище стандартний спосіб виростити картоплю під соломою має різновиди:
- Бульби спочатку закопують під тонкий шар ґрунту, а потім укладають солому. Цей прийом допомагає зменшити кількість соломи за умови її дефіциту.
- Для експериментальної посадки картоплі використовують відро, в яке засипають дренаж, шар землі з перегноєм та 1-2 картоплини. Зверху насипають 10 см соломи, додаючи її у міру зростання бадилля.
- Можна саджати бульби під картон в такий спосіб. Листи щільного картону укладають на ґрунт, закріплюючи по краях ділянки. Картон прорізають хрест-навхрест і в отвори садять бульби. Далі засипають усі соломою.
Умови висаджування
Доцільно розпочати знайомство з вирощуванням картоплі під соломою з експерименту на пробній ділянці. Це допоможе оцінити мінуси та плюси цього способу посадки, а також смакові якості овочів.
Час, коли найкраще садити картоплю, залежить від регіону: на півдні це кінець квітня, на півночі – початок травня. Слід враховувати кліматичні умови місцевості, орієнтуючись на рівень прогрівання ґрунту. Оптимальна температура ґрунту, в який можна закопувати бульби, – не менше ніж 15 градусів тепла.
Вибираючи покривний матеріал, слід враховувати тип ґрунту. Солома більше підходить для нейтрального та лужного ґрунту.
Метод садити бульби під солому, не закопуючи їх у землю, хороший тим, що створюються оптимальні умови вирощування – тепло, вологість, відсутність бур’янів. Це забезпечує добрий урожай.