Як правильно садити зимовий часник

Посадка зимового або, як його ще називають, озимого, часнику – робота досить важлива. Проводиться вона восени. Тому багатьох садівників цікавить це питання та все, що з ним пов’язане. Особливих таємниць у вирощуванні цієї культури немає.

зубчики зимового часнику

Більшість городників під час вирощування зимового часнику стикаються з таким явищем, як дрібні голівки. Хоча стверджують, що вони робили все чітко, дотримуючись усіх правил і умов. Однак для часнику важливу роль відіграє якість ґрунту. У хорошій і багатій на мінерали землі при належному догляді рослина буде добре рости.

Коли і як слід саджати зимовий часник

Цю культуру висаджують після закриття літнього сезону, коли весь основний урожай вже зібрано. А врожай збирають наступного року влітку. Завдяки цьому часник і отримав таку назву, адже він усю зиму перебуватиме у землі.

Професіонали в галузі агрономії рекомендують займатися висаджуванням за пів місяця до передбачуваного приходу холодів. Як правило, цей час припадає на кінець вересня – початок жовтня. Але це стосується лише північної частини України. Центр та південь характеризуються пізнім настанням зими, тому там саджають часник у листопаді. Разом з тим, якщо його посадити досить глибоко, він здатний сильніше вкоренитись і перенести зиму дуже легко. Тоді й урожайність буде гарною.

зимовий часник

Підготовка ґрунту

Культура принесе великий урожай у тому випадку, якщо її посадити у пухкий ґрунт, що має нейтральний ступінь кислотності з pH від 6 до 6,5. Це, як правило, суглинна та супіщана земля. Агрономи закликають садівників до того, щоб вони не садили зимовий часник у ті місця, де:

  • близько знаходяться ґрунтові води,
  • вносили гнойові добрива.

У першому випадку ґрунт постійно затоплюватиметься навесні, від чого цибулини почнуть гнити. У другому – корисні речовини підуть не в голівку часнику, а в бадилля. Крім того, плодова частина буде більше схильна до різного роду грибкових захворювань.

Намагайтеся під посадку вибирати ті ділянки, куди більшою мірою потрапляє світло. Що стосується затемнених місць, там краще садити часник більш рідко, тобто дотримуючись збільшеної відстані між рослинами у рядку.

Тепер перейдемо до підготовки грядок:

  1. Їх слід робити так, щоб ширина не перевищувала 1 м. Розташовувати краще по довжині у напрямку зі сходу на захід.
  2. Усю землю потрібно добре перекопати, бажано вилами. Глибина перекопування має бути не менше 30 см.
  3. Намагайтеся прибирати старі бур’яни з корінням.
  4. Внесіть добрива, наприклад, компост або калійно-фосфорні речовини. Деякі городники використовують як добавки звичайну золу.

Як обрати посадковий матеріал

Існує кілька сортів цієї городньої культури. Найвибагливіший вид – фіолетово-смугастий. Його можна зберігати протягом пів року, інколи довше. Якщо такий зимовий часник оновлювати через кожні 2-3 роки через так звані повітряні цибулинки, то головки можуть зрости вагою до 150-200 г.

Не слід придбавати часник для посадки, який був вирощений більше, ніж за 50 км від вашого городу. Намагайтеся вибирати найбільші та щільні голівки без ушкоджень. Якщо ви помітили, що на часнику є якісь плями, не беріть його – швидше за все він хворий і великого врожаю не принесе.

Перед самою посадкою поділіть зимовий часник на зубчики, вибираючи при цьому тільки великі і такі, що мають гарний зовнішній вигляд. Не розбирайте голівку заздалегідь, інакше плоди почнуть сохнути. Після чищення можна підстрахуватися та обробити часник розчином марганцівки, розбавляючи його до рожевого кольору. Також більшість садівників занурюють зубчики у розчин мідного купоросу в розрахунку 1 столова ложка на відро води.

Технологія посадки зимового часнику

Після того, як здійснено підготовку ґрунту та культури повною мірою, можна зайнятися висаджуванням:

  1. На готовій грядці позначте ті місця, куди садитимете зубчики. Роблять це найчастіше за схемою. Відстань між часточками має бути 10×15 см.
  2. Глибина лунки, яку слід садити часник, – приблизно 10-15 см.
  3. Лунки, заповнені часником, посипати компостом. Якщо ви проживаєте в холодних областях України, необхідно виконати ще й мульчування землі. Для цього можна застосувати опале листя.

рядочки часнику

Корисні поради щодо сівозміни

На той випадок, якщо ви наступного року зберетеся зайнятися вирощуванням культури, варто запам’ятати кілька нескладних правил.

Найкраще часник садити після того, як було прибрано овочі, які вимогливі до азоту:

  • різні сорти капусти;
  • баклажани;
  • томати;
  • гарбузи;
  • огірки;
  • перець та інші.

Не можна садити зимовий часник після цибулі та подібних до неї коренеплодів. Це загрожує виснаженням у землі запасів калію. Адже ці культури, як ніякі інші, потребують мінералу. Плюс до всього, цибуля може заразити ґрунт різними грибковими захворюваннями.

Буває таке, що просто немає можливості дотримуватися точної сівозміни культур. В цьому випадку необхідно відразу ж після того, як приберете часник, посіяти горошок посівний, а восени, у вересні, добре перекопати всю ділянку, вдавлюючи бадилля в ґрунт. Не завадить тут і внесення компосту, а також інших мінеральних добрив. Посівний горошок здатний наділяти ґрунт азотом і добре розпушує його, що дуже корисно для часнику.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.