Вирощування болгарських перців має деякі особливості. У разі несподіваних перепадів температури або невмілій пікіровці стебла розсади починають деревеніти. Рослина з огрубілим стеблом вже не буде врожайною. Також розсада болгарського перцю надзвичайно чутлива до кореневої гнилі. Розглянемо, як виростити розсаду болгарських перців, щоб вона добре прижилася.
Вибираємо час посіву
Болгарські перці потрібно висівати значно раніше, ніж інші культури. В середньому, приступати до посіву на розсаду потрібно наприкінці лютого, а закінчити посів бажано до середини березня.
Готуємо насіння
Насіння перед посівом необхідно піддати природному відбору, тобто видалити маленькі та пошкоджені. Оскільки болгарський перець схильний до грибкових захворювань, насіння потрібно обробити в розчині фунгіциду, наприклад, «Фітоспорин-М». Техніка обробки проста: насіння, поміщене в шматочок марлі, замочується в розчині.
Непоганий ефект дає замочування насіння у розчині Епіну. На 100 г води потрібно 1-2 краплі препарату. Після цих маніпуляцій насіння потрібно помістити під вологу марлю і залишити на тиждень-два для проростання.
Важливо ретельно відстежувати момент появи корінців, бо їх дуже легко пошкодити. Щойно насіння проклюнеться, його потрібно висівати негайно.
Ґрунт для перців
Можна придбати готовий ґрунт для розсади перців і лише додати в нього трохи просіяного піску, але краще приготувати субстрат самостійно. Змішайте перегній, торф та пісок у співвідношенні 2:2:1. Готову суміш необхідно пропарити щонайменше пів години.
Процес посадки
Ємність для висаджування заповніть землею, не досипаючи до країв близько 2 см. Акуратно розкладіть пророслі перці, дотримуючись відстані не менше 1,5 см між насінням. Це необхідно для того, щоб майбутня розсада перцю не витягувалася. Зверху засипте насіння шаром землі та трохи ущільніть. Полив спочатку найкраще виконувати з пульверизатора. Щоб вода зберігалася у землі більш тривалий термін, ємність потрібно прикрити зверху харчовою плівкою чи целофаном.
Коли на поверхні з’являться паростки, тару потрібно залишити в теплому місці та забезпечити рясні освітлення.
Пікірування болгарських перців
Пікірувати перець, на відміну інших овочів, слід, не чекаючи появи справжніх листочків, на стадії сім’ядолей. У цей час рослини легше переносять процес, а також знижується ризик зараження кореневою гниллю. Заглиблювати рослину необхідно до листків сім’ядолів. У зв’язку з тим, що перець розвивається досить довго, пікірувати саджанці потрібно в невеликі ємності, не більше ніж 100-150 мл. Менший обсяг землі знижує ризик застою вологи та утворення кореневої гнилі.
Під час пікірування саджанці потрібно брати за сім’ядольні листочки, тому що стеблинка у болгарського перцю дуже ніжна, і її легко пошкодити необережним рухом. Отвір для посадки має бути просторим і не обмежувати коріння. Після цього полити дуже акуратно. Якщо ґрунт після поливу надто осів, потрібно підсипати трохи ґрунту.
Слід дуже уважно стежити за рівнем тепла. Температура не повинна бути нижчою за +15°С, щоб не припинився ріст розсади.
Підживлення розсади
Перед тим, як ваша розсада потрапить на город, її потрібно підживити не менше 2 разів. Вперше необхідно провести підживлення протягом двох тижнів з дня пікірування, а потім ще через два тижні.
Загартовування розсади слід розпочинати за 14 днів до пересадження на ділянку. Під час загартування слід ретельно оберігати саджанці від агресивного впливу зовнішнього середовища.
Як правильно висаджувати болгарський перець у ґрунт
Час посадки на ділянку вам підкаже розвиток рослини. Настав час приступати, коли з’являться перші бутони, проте рівень температури повітря повинен бути в межах +15…+17°C.
Слід також пам’ятати, що перці вимогливі до якості ґрунту, тому необхідно заздалегідь внести торф і перегній. Лунки повинні бути на відстані 50 см одна від одної. Присипати лунку потрібно спочатку лише наполовину. Решту засипайте землею після поливу, коли вода остаточно вбереться.
Часті запитання та відповіді на них
Виростити гарну розсаду болгарського перцю можна, якщо взяти до уваги такі можливі проблеми:
- Чому падає розсада перцю? Солодкий перець має дуже делікатну структуру, тому може почати падати від протягів, надмірного чи недостатнього поливу, чи навіть необережного торкання.
- Чому у розсади солодкого перцю чорна ніжка? Це грибкове захворювання, яке спричиняє загибель рослини. Для боротьби з ним слід застосовувати протигрибкові засоби, наприклад, «Фітоспорин». Також допоможе підгортання розсади з подальшим поливом між рядками, а не під рослину.
- Чому розсада перцю жовтіє? Тут причиною можуть бути невірне підживлення, протяги та перепади температур, а також недостатній полив.
Тепер ви знаєте, як виростити розсаду самостійно, так що експериментуйте та радійте повноцінному врожаю зі своєї ділянки.