Щоб виростити розсаду помідорів, яка буде міцною та швидко дасть плоди, слід дізнатися про агротехніку. Декілька секретів допоможуть отримати гарну розсаду. Коли сіяти помідори на розсаду, залежить від того, де ви її плануєте потім висаджувати. Зазвичай це кінець лютого – початок квітня.
Обираємо ґрунт
Спочатку знадобиться підготувати ґрунт. Найголовніша умова гідного врожаю – правильно підготовлена до посадки земля. Готуватися треба ще з осіннього періоду. Найбільш благодатним для насіння буде ґрунт, що складається з рівних частин дерну, піску та перегною. За добу до посіву насіння необхідно провести санацію землі, поливши її окропом з марганцівкою.
Готуємо насіння
Щоб рослини, що виросли з насіння, не були кволими та надто сприйнятливими до хвороб, у тому числі грибковими, необхідно перед посадкою їх продезінфікувати. Для цієї мети використовується розчин марганцівки темного кольору. Насіння поміщають у невеликий марлевий мішечок і тримають у розчині 15 хвилин. Потім зернятка потрібно ретельно промити чистою водою.
Після такої обробки насіння, не просушуючи, замочують на 24 години у воді із розчином поживних речовин. Потім на кілька днів залишають у вологій марлі у теплі для пророщування.
Саджаємо правильно
У магазинах можна зустріти у продажу спеціальні контейнери та стаканчики для пророщування розсади. Однак можна скористатися тим, що є під рукою. Наприклад, це можуть бути звичайні одноразові стаканчики із пластику. Перед тим, як насипати в них ґрунт, знизу потрібно зробити кілька невеликих отворів, проколовши денця цвяхом.
Ґрунт заздалегідь зволожити та помістити у тару. Скориставшись тонким гострим предметом, зробити у землі поглиблення. Відстань між ними важливо дотримуватися в межах 2 см, щоб у майбутньому не виникло труднощів з пересадкою. Висівати насіння в ямки, присипати землею і зволожувати з розпилювача. Якщо хочете добитися, щоб розсада вийшла швидше, ємності потрібно прикрити харчовою плівкою та залишити у теплі.
Коли паростки нарешті з’являться над поверхнею землі, їх потрібно помістити туди, де достатньо сонячного світла, або забезпечити штучним освітленням. Це необхідно для того, щоб розсада не витягувалася і не була тонка. Нестача освітлення змушує паростки витягуватися вгору і витончуватися, і при висадці у відкритий ґрунт їм буде складно стояти вертикально. Поливати розсаду потрібно по колу, а ґрунт регулярно підпушувати.
Пікіруємо розсаду
Пікірування необхідне для нормального розвитку кореневої системи. Час, коли пора зробити пікірування розсади, вкаже поява третього справжнього листочка. Пікірують розсаду в інші ємності. Земля в них має бути трохи утрамбована. Перед тим, як розсаджувати рослини, їх потрібно рясно полити. Виймати саджанці правильніше за допомогою виделки – так процес буде суттєво полегшений.
Під час пікірування видаляються перші 2 листки, а також сім’ядольні. Рекомендується регулярно додавати новий ґрунт у ємності з пікованою розсадою, щоб допомогти появі нових корінців.
Доглядаємо
Що стосується поливу рослин, то тут важливо дотримуватися балансу, не зволожуючи ґрунт надмірно, але й не допускаючи його пересихання. Розсаду необхідно регулярно поливати водою із розчином добрив. Перший полив живильною рідиною потрібно провести через десять днів, рахуючи з дня пікірування, потім ще через 14 днів. Після поливу ґрунт треба розпушувати, щоб не допустити зайвого утрамбування.
Є також невелика хитрість, що допомагає збільшити освітленість у приміщенні, не вдаючись до витрат електроенергії. На шматки щільного картону наклеюється шар фольги. Такий світловідбивач встановлюється за розсадою помідорів на підвіконні. Денне світло з вулиці, що потрапляє на конструкцію, відбиватиметься на розсаду, підвищуючи рівень освітленості більш ніж на 20%.
Гартуємо розсаду перед посадкою у відкритий ґрунт
Це необхідний захід, щоб майбутні помідори не вимерзли або їх не спалило сонячне світло. Початком загартування можна вважати час, коли температура повітря на вулиці буде вищою за +10 градусів. На цілий день рослини можна залишати на свіжому повітрі. Перші кілька днів розсаду потрібно захищати від попадання сонця паперовими аркушами.
Часті запитання
Не у всіх виходить з першого разу виростити гарну розсаду. Декілька моментів допоможуть розібратися з проблемами, що виникли:
- Чому розсада помідорів бліда? Причиною можуть бути хвороби, наприклад, хлороз, нестача освітлення, надто густі посадки. Дефіцит води та поживних речовин також призводить до того, що розсада помідорів біліє.
- Чому розсада помідорів фіолетова? Головною причиною є нестача фосфору. Також до цього може призводити різке похолодання. Стежте за тим, щоб у місці, де стоїть ваша розсада, не було протягів.
- Скільки росте розсада помідорів? Перші паростки з’являються через 5-14 днів. До моменту висадження у ґрунт проходить від 45 до 70 днів у залежності від сорту томатів.
- Чому сохне розсада помідорів? Це відбувається через те, що полив недостатньо регулярний.
- Чому падає розсада помідорів? Таке трапляється через надмірний полив. Також для розсади томатів на підвіконні буває згубним надто тепле повітря, що підіймається від батарей.
- Через скільки днів сходить розсада помідорів? Від моменту висадки до появи перших сходів слід почекати від 5 до 12-14 днів.
Ці поради допоможуть вам виростити гарну розсаду томатів.