Для профілактики та лікування культурних рослин широко використовуються різноманітні хімічні засоби. Альтернативою токсичним отрутохімікатам є натуральні фунгіциди. Один із найпопулярніших – ґрунтовий грибок триходерма (Trichoderma). Можна придбати препарат промислового виробництва у вигляді порошку чи таблеток (Триходермін). Нескладно виростити триходерму і в домашніх умовах за дотримання певних правил. Грибок не тільки здатний ефективно боротися з хворобами агрокультур, він ще має властивість стимулювати ріст та розвиток рослин.
Користь грибка
Триходерму використовують:
- для профілактики та лікування таких уражень, як сіра гниль, борошниста роса, фузаріоз, плямистість листя, фітофтороз, чорна ніжка та інших;
- перед посадкою ― для замочування насіння, а також для обробки бульб, пагонів та коріння з метою підвищення опірності хворобам;
- для обробки ґрунту або з появою ознак зараження.
Виростити триходерму своїми руками можна різними способами. За будь-якої методики одноразово знадобиться упаковка готового біопрепарату із сухими спорами. Надалі для розведення грибка доведеться лише додавати потрібний субстрат.
Вирощування в рідкому середовищі
Найпростіший спосіб. Порядок дій:
- Чисті стерилізовані скляні ємності (можна використовувати трилітрові банки) наповнити кип’яченою водою приблизно на дві третини обсягу.
- У рідині розвести спори триходерми (один ковпачок порошку), чайну ложку цукру та трохи кухонної солі.
- Ємності нещільно прикрити та поставити у тепле місце (23-25°С).
Через 5-7 днів проростає міцелій і починається спороношення. Отриманий розчин використовують за призначенням після його розведення з водою 1:10.
Можна також використовувати відвар будь-яких овочів, наприклад, картоплі.
Розведення грибка на перліті
Ця вулканічна порода є чудовим середовищем для того, щоб виростити триходерму. Перліт добре утримує вологу та зберігає температуру, створюючи таким чином ідеальний мікроклімат для міцелію, що росте.
Порядок дій:
- Приготувати овочевий відвар.
- Скляну банку об’ємом 1,5 л наповнити на дві третини перлітом.
- Залити в банку відвар так, щоб він на 2-3 см був вищим за рівень мінералу. Легка вулканічна порода підніметься до поверхні, і внизу залишиться 1-2 см рідини.
- Додати по 1 столовій ложці цукру та солі. На добу залишити за кімнатної температури.
- Насипати в ємність сухий препарат від виробника (Триходерма веріде, Тріхоцин), перемішати, щільно закрити кришкою.
- Через кілька днів пророслий міцелій покриє верхній шар перліту. Протягом 2-3 тижнів слід злегка відкрити кришку і залишати на ніч, щоб грибок наситився киснем (двічі на тиждень).
- Коли міцелій заповнить субстрат на 2/3, вміст банки перемішати. Засіб готовий до використання.
Зберігають біофунгіцид у затемненому місці при кімнатній температурі.
Замість овочевого відвару можна використовувати попередньо прокип’ячене нежирне молоко або розведену з водою сироватку.
Як виростити триходерму на перловій крупі
Популярний серед садівників спосіб. Потрібний один пакетик триходерміну (15 г) і 1 кг перлової крупи.
Порядок дій:
- Добре промиту перловку замочити на 10-12 годин у холодній воді.
- Злити воду, засипати крупу в чисту скляну банку або будь-який відповідний посуд і 3-4 хвилини пропарити в духовці або мікрохвильовій печі.
- Остудити, засипати порошок триходерміну і прикрити негерметично (можна використовувати кілька шарів марлі). Помістити у тепле місце.
Засіб готовий до вживання, коли на субстраті розростуться яскраво-зелені спори.
Важливо! Щоб виростити триходерму, необхідно використовувати лише простерилізовані інструменти: банки, кришки, ложки для перемішування.
Перед поливом 2/3 склянки одержаної триходерми слід розвести у 10 л води. Залишити настоюватися на 3-4 години.
Вирощеного на перловці фунгіциду вистачить на весь сезон. У міру використання потрібно буде лише додавати до ємності нові порції крупи, де розростатиметься міцелій.
Правила використання домашнього триходерміну
Розчин застосовують для обприскування рослин раз на 7 днів, поливу ґрунту перед посадкою кожні 2 або 3 тижні протягом вегетаційного періоду. Його можна додавати до компостних куп для профілактики захворювань рослин.
Сприятливими умовами для використання триходерми є:
- помірно вологий ґрунт;
- температура в діапазоні 15-32°С;
- pH 5,5-7,5.
Триходерма може бути чутливою до високих концентрацій хлору. Розводити грибок хлорованою водою не рекомендується.
Екологічно безпечний природний фунгіцид є оптимальною заміною потенційно шкідливим пестицидам хімічного походження. За мінімуму зусиль та матеріальних витрат триходерму досить просто виростити самостійно.