Яблуня – найпопулярніше плодове дерево в нашій країні, що є на більшості присадибних ділянок. Щоб восени зібрати багатий урожай соковитих яблук, садівникові доведеться добре попрацювати, доглядаючи яблуневий сад. Особливу увагу необхідно приділити пошуку дієвого методу, щоб захистити рослини від шкідників, яких у яблуні достатньо. Якщо вчасно не вжити заходів, шкідливі комахи залишать господаря саду без урожаю. Особливо висока їх активність навесні, коли добігає кінця період цвітіння. Отже, кожен відповідальний садівник повинен зробити все можливе, щоб захистити яблуню від шкідників після цвітіння. У цей період обприскування рослин виявляється особливо ефективним, а можливість повністю знищити колонію комах найбільш висока.
Які шкідники небезпечні для яблунь
Щоб ефективно захистити яблуню від хвороб та шкідників, необхідно з’ясувати, чого саме слід побоюватись. Ось основний перелік комах, здатних завдати серйозної шкоди яблуні після закінчення цвітіння:
- Попелиця – дрібні зелені шкідники, що висмоктують соки з листя та пагонів. Попелиця воліє селитися на нижній поверхні листя.
- Яблуневий (повстяний) кліщ – паразит червоного або чорного кольору. Як і попелиця, він харчується соками із зелених частин рослини (листя, пагони). Появу кліща можна запідозрити по білому повстяному нальоту на нижній частині листя.
- Плодожеркою називають біло-рожеву гусеницю з темною головкою, яка харчується безпосередньо плодами яблуні.
- Яблучні квіткоїди – жуки коричневого кольору. Харчуванням для них є бруньки рослини, а у період цвітіння жуки відкладають личинки в бутони. З настанням літа дорослі особини нападають на яблуню, про що свідчить скелетування листя.
- Вусачик фруктовий – дрібний жучок, який ушкоджує листя на початку літа. Личинки жука поїдають деревину, викликаючи її усихання.
- Листовійки – метелики жовтого або коричневого кольору, що залишають личинки у щілинах кори. Комаха харчується листям, але деякі її види здатні завдати шкоди плодам.
Щоб захистити яблуні від шкідників, потрібно провести обприскування через 20 днів після закінчення періоду цвітіння. У цей час обприскують рослини, щоб захистити їх від комах та багатьох хвороб, наприклад, парші. А ще через 5 днів необхідно поставити ловчі пояси на стовбури. Це захистить яблуні від нападу гусениць.
Обприскування хімічними засобами
Після цвітіння яблуні можна обробляти хімікатами, не побоюючись, що яблука з таких дерев будуть небезпечними для людей. Достатньо дотриматись однієї важливої умови: не обприскувати сад, якщо до збирання врожаю залишилося менше 30 днів. За триваліший період ніякого сліду від препаратів на плодах не залишиться, оскільки вони встигають повністю розкластися.
Асортимент засобів, що дозволяють захистити яблуні від шкідників, у сучасних магазинах широкий та різноманітний. Ось найдієвіші та найпопулярніші у садівників препарати:
- Карбофос – інсектицидний засіб, що впливає на широке коло яблуневих шкідників: попелиці, кліщів, листовійку, плодожерку. Буває у формі рідини, порошку, гранул і навіть пігулок. Щоб захистити яблуні після цвітіння, слід обприскати розчином, приготованим у пропорції: 30 г хімікату на 5 л води.
- Інтавір – препарат, який має паралітичну дію на нервову систему комах. Найбільш ефективно засіб проявляє себе у боротьбі з листовійками та плодожерками. Щоб обробити одну рослину, знадобиться відро розчину препарату у воді.
- Бензофосфат – речовина надає контактно-кишкову дію на шкідників, що поїдають пагони, листя, кору. Після обробки препарат здатний ефективно захищати яблуні протягом двох тижнів. Достатньо побризкати рослини після цвітіння робочим розчином, приготовленим за формулою: на 10 л води 70 г бензофосфату. Користуватися цим препаратом можна не частіше, ніж двічі на сезон.
- Хлорофос надзвичайно ефективний проти жуків та кліщів. Готується у пропорції: 35 г на 5 л води. Для збереження ефективності цієї речовини її не можна змішувати з лугами.
- Фуфанон – потужна речовина, дія якої проявляється через півгодини з моменту обробки. Такий захист діє до півтора тижня. Можливе оброблення кілька разів за сезон.
- Фітоверм належить до групи біологічних препаратів. Дозволяє захистити яблуню від більшості шкідників. Оскільки речовина надає щадний вплив на рослину, користуватися нею можна протягом усього сезону.
Для проведення обробки яблунь бажано вибрати відповідний день, в ідеалі – похмурий та безвітряний. Обприскувати потрібно не тільки уражені шкідниками дерева, а й здорові рослини – щоб уникнути подальшого поширення напасті. По можливості бажано використовувати обприскувач, що розпорошує рідину на дрібні бризки.
Застосування народних засобів
Фахівці рекомендують прагнути скорочення кількості обробок саду інсектицидами, замінюючи їх народними засобами, перевіреними часом. За ефективністю вони можуть скласти гідну конкуренцію препаратам з магазинів і дозволяють захистити сад від шкідників не гірше:
- Найкращим помічником у боротьбі з навалою попелиці стане звичайне дьогтьове мило. Достатньо натерти його на тертці та розвести у воді з розрахунку 60 г на 10 л. Обробка розчином дігтярного мила проводиться один раз за сезон.
- Можна обробляти дерева сумішшю із нашатиря та господарського мила. Для цього 200 г мила, розчиненого в гарячій воді, змішують з відром холодної води та додають в розчин, що вийшов, 50 мл нашатирного спирту (25%).
- Проти мідяниці та попелиці ефективний настій тютюну. Для приготування 400 г тютюну потрібно змішати з 20 л води, додавши в суміш господарське мило в кількості 40 г. Щоб мило швидко розчинилося у воді, бажано попередньо натерти його на тертці. Таким засобом можна обробити яблуні та весь сад.
- Ще один вірний помічник садівника у боротьбі зі шкідниками – цибуля. Можна використовувати власне цибулю в неочищеному вигляді, подрібнену в м’ясорубці і змішану з водою в пропорції 1 л на 30 г овоча. Такий настій витримати два дні, після чого відфільтрувати та використовувати для обробки яблунь від кліщів та попелиці. Аналогічну дію надає і лушпиння цибулі. Потрібно приготувати дводенний настій із розрахунку 2 л води на 1 кг лушпиння.
- Можна провести обробку яблунь настоєм томатного бадилля (1 кг на 1 відро води). Після настоювання протягом 5 годин настій розводять у трьох відрах води та обприскують ним дерева.
- Гіркий полин – надзвичайно ефективний засіб у боротьбі з квіткоїдами та плодожерками. Щоб приготувати настій, необхідно взяти 500 г свіжої трави або 350 г сухої та залити 10 л води. Настоювати добу, після чого кип’ятити пів години, процідити й додати туди терте мило (40 г). Обприскування яблунь розчином полину проводять після цвітіння, повторюють обробку через тиждень.
Додатковим засобом у боротьбі зі шкідниками яблунь після цвітіння стануть ловчі пояси. Вони є шматком паперу або картону, який розміщують на стовбурі дерева по колу, щоб затримувати шкідливих комах. Одна з переваг такого засобу – абсолютна нешкідливість для екології та домашніх тварин. Для підвищення ефективності ловчого пояса можна просочити його інсектицидами.
Усі роботи садівника щодо захисту яблунь від шкідників після цвітіння неодмінно виправдають себе до кінця сезону багатим урожаєм стиглих яблук.