Як зробити у теплиці гарні грядки власноруч

Щоб правильно облаштувати теплицю своїми руками, знадобиться спочатку визначити, які рослини будуть посаджені в ній, як їх краще розмістити. Слід розібратися, якими добривами підгодувати ґрунт, щоб він приносив більший урожай, як встановити штучне освітлення та з деякими іншими моментами. Тому насамперед необхідно з’ясувати, як краще зробити грядки у теплиці.

грядки у теплиці

Розташування грядок

Досвідчені садівники нагромадили велику кількість варіантів, як правильно зробити грядки в теплиці. Кожен з них має свої вагомі переваги та деякі недоліки. Виділяють розташування грядок залежно від напрямів «північ-південь» та «захід-схід».

Сторони світу

Якщо спочатку планується висадити в парнику низькорослі рослини приблизно однакового розміру, то керуватися суворими правилами, що стосуються дотримання сторін світу, не обов’язково. Головне – стежити, щоб вони отримували безперешкодний доступ ранкових та вечірніх сонячних променів, що сприятливо позначиться на майбутніх зав’язях та врожаї.

Якщо рослини високі, то доцільно розбити грядки із заходу на схід. Це дозволить рівномірно розподілити сонячне світло, що надходить.

Якщо місцевість під теплицю нерівна, то рослини рекомендується висаджувати в південному напрямку поперек ухилу. Грядки, організовані за таким принципом, дозволять отримати багатий урожай.

Горизонтальне розташування грядок

Маючи велику кількість землі, яку можна використовувати під теплицю, робіть грядки у традиційний спосіб – горизонтально. Такий спосіб вирощування характерний для помідорів.

Стелажний спосіб

Однак часто площа ділянки не дозволяє розбити велику простору теплицю. Тому існує інший спосіб вирощування плодових культур – стелажний або вертикальний. Він має цілу низку істотних переваг:

  • економія простору;
  • плоди через те, що не стикаються з ґрунтом, менш схильні до гниття;
  • скорочується можливість попадання підгодівлі на листя та плоди;
  • за рослинами просто доглядати.

Якщо ви зупинилися на стелажному варіанті, то виникне закономірне питання – з чого зробити грядки у теплиці. Організувати вертикальні грядки дуже просто. Можна взяти будь-який підручний матеріал, наприклад горщики, труби широкого діаметра, старі металеві бочки, автомобільні шини.

стелажні грядки

Кількість грядок

Кількість грядок у парнику залежить не тільки від того, які культури виростатимуть у ньому, але й від його форми та розміру. У маленьких теплицях, як правило, розбивають 2 грядки, шириною до 1 метра кожна, та організовують широкий прохід між ними. Якщо загальна площа парника становить 3х6 метри, то тут доцільно розбити 3 грядки і зробити 2 зручні проходи.

Найприйнятнішим варіантом для садівників-любителів буде проста прямокутна форма теплиці, в якій можна буде посадити низькорослі дерева, розбити грядки під овочі, розмістити стелажі так, щоб усі рослини почували себе комфортно.

Розмір

Коли ми робимо грядки у теплиці, потрібно враховувати її розміри. За загальним правилом, їхня ширина повинна формуватися, виходячи зі зручності догляду за ними та ступеня освітленості. Тому мінімально допустима ширина грядки становить 40-45 см. Це зумовлено тим, що до неї легко додавати добрива, поливати землю, обприскувати рослини.

Незалежно від виду грядок (горизонтальні або вертикальні), їхня ширина не повинна перевищувати 1,2 метра.

Крім того, виділяють кілька різновидів грядок за їхньою висотою:

  • стандартні, висота яких становить 20 см;
  • піднесені (доходять до 80 см заввишки).

На вибір того, як правильно зробити грядки у теплиці, впливають також природно-кліматичні умови. Якщо регіон характеризується спекотним та сухим кліматом, то краще зробити невисокі грядки. Це дозволить постійно зволожувати ґрунт і запобігти можливості його вивітрювання.

Якщо клімат холодний, то доцільно зупинитись на другому варіанті. У таких грядках краще ростуть гарбуз, кабачки, кавуни.

Підготовка ґрунту для грядок

Тепличні рослини більше потребують додаткового харчування, ніж їхні родичі, які ростуть у відкритому ґрунті. Тому вам знадобиться інструкція, як збагатити землю у парнику:

  1. Насамперед потрібно добре розкопати та розпушити ґрунт, щоб він просочився киснем. Тільки після цього можна приступити до удобрення та насичення землі корисними мікроелементами, від наявності яких залежатиме майбутній урожай.
  2. Ідеальний варіант – це 12-місячне компостування ґрунту. Він полягає в тому, що у компостну купу додають деревну золу або гній і залишають на вказаний проміжок часу, підтримуючи рівень вологості та доступ кисню.
  3. Перед посадкою рослин ґрунт необхідно знешкодити від хвороботворних мікробів. Для цього використовують хімікати та термообробку. Краще буде, якщо землю полити теплим розчином марганцю.
  4. З метою створення найбільш сприятливого для отримання врожаю ґрунту рекомендується змішати перегній, дерен та городню землю і все це приправити мінеральними добривами. Для цього можна використовувати азотні, фосфорні та калійні добрива.
  5. Якщо ви не довіряєте різним підживленням, то можна використовувати для добрива пресовану солому. На такому ґрунті краще родять гарбузи та соняшники.

Зовнішнє оздоблення грядки

Відповідаючи на запитання, як робити грядки у теплиці, необхідно приділити увагу їхньому зовнішньому вигляду. Щоб місця для вирощування рослин приємно виглядали, після їхнього правильного розміщення потрібно їх оформити. Існують різні способи обробки грядок, і кожен садівник-городник зможе сам із підручних матеріалів змайструвати огорожу.

Досвідчені городники можуть порекомендувати, який матеріал краще використовувати для виготовлення бортиків і як його зафіксувати у землі:

  1. Якщо ви вибираєте дерев’яні дошки, то ви повинні розуміти, що згодом вони почнуть гнити, з’явиться грибок, цвіль, шкідливі комахи, слимаки та черв’яки. Вихід із цієї ситуації один – обробити деревину спеціальними засобами, що уповільнюють процес гниття.
  2. Багато практиків обкладають свої грядки шифером, щоб ґрунт не розсипався. Однак ця конструкція не зовсім міцна, оскільки якщо шифер випадково зачепити лопатою або сапкою, він може потріскатися.
  3. З цією метою також можна застосувати цеглу, декоративний камінь, валуни. Головне – не саджати їх на цементний розчин. Спробуйте використати пластик.
  4. Сучасним способом огорожі грядок є застосування збірних каркасів, виконаних із полікарбонату, заліза чи алюмінію. Вони не гниють, не іржавіють і не руйнуються тривалого використання.

Таким чином, створення огорожі для грядок дозволяє не лише надати їм естетичного вигляду, але й запобігатиме обсипанню ґрунту на доріжки.

бетонні грядки

Корисні поради

Теплицю краще зробити з полікарбонату, який суттєво виграє перед звичайною поліетиленовою клейонкою завдяки своїм характеристикам:

  • довше утримує тепло вночі;
  • не дозволяє проникати всередину парника шкідливим ультрафіолетовим променям;
  • добре поводиться при істотних перепадах температурного режиму;
  • ціна на такі теплиці цілком доступна для садівників-любителів.

Інші поради:

  1. Поливати підняті грядки потрібно частіше і рясніші, ніж стандартні.
  2. Для утеплення грядок органічними компонентами необхідно, щоб гній був сухим. Інакше рослини можуть згоріти відразу після їх висадки.
  3. Готуючи грядки до посадки, слід не тільки підгодувати ґрунт у них, але й провести знезараження від бактерій та різних захворювань, рясно поливши її розчином марганцю.

Зрештою у вас має вийти раціонально організований простір, кожен сантиметр якого використаний з користю. На такій ділянці рослинам буде комфортно, і вони принесуть довгоочікувані плоди.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.