Штамбом називається частина дерева, яка має повністю рівний ствол, без зайвих гілок. Штамбові ягідні кущі бувають різної висоти, але зазвичай вона становить 1-2,5 м. Рослини, вирощені таким чином, мають гарніший вигляд та дають гарний урожай.
Чому варто вирощувати чагарники на штамбі
Наявність таких кущів на ділянці може значно спростити роботу садівникам, оскільки догляд за цими рослинами не вимагає багато зусиль. Зараз штамбове оформлення у ягідних кущів досить поширене, тому що має безліч плюсів:
- ягоди розташовані досить високо, щоб не бруднитися;
- між гілками штамбових чагарників добре циркулює повітря, тому рівень вологості залишатиметься нормальним, що запобігатиме виникненню грибкових захворювань;
- ягідні кущі на штамбі виглядають акуратно, гарно та можуть бути декоративним елементом;
- через те, що сонячні промені потрапляють на гілки рівномірно, ягоди на них достигають швидше.
Які існують штамбові ягідні кущі
Є кілька поширених видів ягідних рослин, котрим підходить цей вид вирощування.
Аґрус
Штамбовий аґрус прищеплюють або вирощують на його власному корінні. Для підщепи може використовуватися сіянець аґрусу, а також золотиста смородина, у якої добре розвивається один із пагонів. Його трохи обрізають, а через 12 місяців на висоту 1 м забирають усі відгалуження, створюючи тим самим штамб. Зверху має залишитися близько 5 однакових невеликих гілок, які надаватимуть чагарнику округлу форму.
Порічки (смородина)
Для штамбування цих ягідних кущів використовується той самий метод, що й для аґрусу. Але не вся смородина для цього підходить, а лише деякі сорти, наприклад, червоні порічки.
Штамбові чагарники здатні довго давати врожай, у середньому 10-18 років. Під час вирощування варто робити підв’язки, щоб гілки куща не обламувалися.
Малина
За допомогою селекції було виведено ягідні сорти з потовщеним стеблом. Такі чагарники добре підходять для подвійного обрізання, внаслідок якого виходить штамбове деревце акуратної форми.
В останні дні травня або на початку червня пагін обрізають на 50-70 см. Після цього розпочнеться активне зростання бічних гілок. У березні наступного року всі пагони підрізають. З пазух листя утворюються пагони, які сформують плоди.
Після вкорочування пагонів за чагарником набагато зручніше доглядати, а внаслідок подовжених гілок урожай буде більшим.