Щоб озеленити інтер’єр та придати йому незвичайного декору, у будинку можна розмістити в’юнкі кімнатні рослини. Вони швидко розростаються і дарують відчуття свіжості та комфорту у приміщенні. Рослини можуть бути як квітучими, так і декоративно-листяними. Обидва варіанти є гарним декором приміщення і мають схожі потреби у догляді.
Популярні декоративно-листяні рослини
Головним чином вони прикрашають кімнату своїм листям, а не квітами, які теж можуть бути присутні, але зазвичай вони майже непомітні.
Циссус (берізка)
Одна з найпоширеніших рослин виду, що є близьким родичем виноградної лози і дійсно нагадує виноград за зовнішністю. Листя циссуса часто мають сріблясті крапинки, а з вивороту рожеве забарвлення. Квіти з’являються дуже рідко. Рослина досить швидко розростається, якщо правильно за нею доглядати.
Вирощують циссус у підвісних горщиках як у будинках, так і в офісах. Він любить гарне освітлення, але може розвиватись також у тіні. Йому не заважає рости спека або холод. Циссус не любить зайву вологу у кореневища, але добре реагує на обприскування листя.
Традесканція
Також нерідко зустрічається у будинках та офісах. Має сріблясте листя еліптичної форми. На поверхні листків є ледве помітний пушок. У цих в’юнких рослин влітку з’являються яскраві квіти фіолетового, синього або білого кольору, але вони досить швидко опадають.
Традесканцію вирощують у підвісних горщиках або на високих поверхнях, щоб вона звисала донизу. Також її часто ставлять біля акваріумів, опускаючи пагони у воду.
Добре росте на освітлених місцях. З весни до осені її можна рясно поливати, але не слід допускати надмірного зволоження ґрунту, інакше рослина може загинути.
Плющ
Звичайний плющ – найкращий варіант для декору вікна або озеленіння стіни. Він стрімко обплітає будь-які поверхні, вкриваючи їх блискучими листками. Існує багато сортів кімнатного плюща з різною формою листків.
Під час активного росту його треба добре поливати, не допускаючи надмірної вологості. Сорти зеленого кольору добре переносять тінь, а різновиди з яскравим листям полюбляють велику кількість світла. У теплий період року плющ потребує спеціальних добрив для декоративних кімнатних рослин.
Монстера
Декоративна домашня ліана, особливістю якої є велике розрізане листя темно-зеленого кольору. Рослина підіймається по опорі за допомогою повітряних коренів і розростається до 3 м. У більш молодих представників монстери листки відрізняються серцеподібною формою та не мають множинних надрізів.
Монстера невибаглива щодо догляду. Вона любить добре освітлені місця, але без прямого потрапляння сонячного проміння. Для вирощування монстери використовують стовбурову опору. Найкраще для цього підійде труба, заповнена мохом.
Сингоніум
Домашня ліана з яскравим зеленим листям, схожим на стріли, яке згодом набуває лопатевої форми. Колір листків також буває сріблястим або білим. На стеблі присутні повітряні корінці, опорою для яких може стати мохова палиця. Може розростатися до 1,5 м. Часто вирощується в офісах і кімнатах, добре прикрашає сходові території.
Більшість сортів сингоніуму полюбляє розсіяне світло і потребує постійних, але не занадто частих поливів. Листя ліани краще регулярно обприскувати, щоб захистити від пересихання.
Сциндапсус
Досить невибаглива домашня рослина, що здатна розвиватись у будь-яких умовах. Є близьким родичем ліани монстери. Має яскраво-зелене серцеподібне листя з множинними світлими плямами. Пагони сциндапсуса можуть обплітати опору або звисати донизу.
Сциндапсус є холодостійкою рослиною, яка любить прохолоду, але температура у приміщенні повинна бути не нижче 12°C. Також він добре почуває себе у тіні. Поливати рослину треба нечасто, адже вона не любить зайву вологу.
В’юнкі квітучі рослини
Серед кімнатних рослин, що в’ються, не так багато квітучих, але вони є і часто зустрічаються у якості прикраси інтер’єру будинків та офісів.
Хойя (восковий плющ)
Кімнатна квітуча ліана з яскравими зірчатими квітами світлих кольорів та шкірястими листками еліптичної форми. Хойя може розростатися до 3 та більше метрів у довжину. Період цвітіння триває не більше декількох місяців.
Як і багато інших витких рослин, хойя потребує помірного поливу, а влітку потреба у волозі зростає. Під час цвітіння горщик з рослиною не можна крутити або переставляти, інакше бутони можуть опасти.
Стефанотіс
Відрізняється білосніжними квітами з яскраво вираженим приємним ароматом. Цвіте з весни по червень. Рослина в’ється досить швидко і може досягати довжини 5 м.
Жасмин Стефанотіс вибагливий щодо догляду. Він потребує добре освітленого місця, але без прямого потрапляння проміння. Погано переносить постійні зміни температури та надмірну зволоженість або пересихання.
Пасифлора
Має великі блакитно-білі квіти діаметром до 10 см, що відрізняються незвичайним хрестоподібним рильцем і пелюстками, розташованими у два ряди, на одному з яких вони тонкі і схожі на нитки. Період цвітіння зазвичай проходить улітку. Пасифлору вирощують для декору будинків та балконів. Її максимальна довжина – 3 м.
Рослина має певні вимоги щодо вирощування, тому буде добре цвісти лише при створенні відповідних умов. Вона потребує достатньо великої кількості світла, а також добре підготованого ґрунту.
Ампельна бегонія
Цвіте махровими або звичайними бутонами червоного, білявого або рожевого забарвлення. Квіти з’являються навесні і зникають восени. Виростає бегонія до 0,5 м і потребує опори.
Для вирощування слід обрати добре освітлене приміщення. Бегонія погано переносить посуху та сирість через часті поливи.
Догляд за кімнатними рослинами, які в’ються
Домашні виткі рослини можуть відрізнятися за потребами щодо догляду та вибагливістю. Перш за все слід подбати про опору та вільний простір для їх розвитку. Скоригувати напрямок росту ліан допоможуть спеціальні прилади, що можна знайти у квіткових магазинах. Є і багато інших нюансів, яким треба приділити увагу.
Ось деякі важливі поради, як слід доглядати за кімнатними в’юнкими рослинами:
- Важливо, щоб волога та тепло були помірними. Оптимальною температурою для більшості видів домашніх ліан є 20-25° Слід уникати прямого потрапляння сонячного світла, протягів та сухості у повітрі.
- Щоб рослини добре дихали, не завадить регулярне розпушування ґрунту на глибину близько 1,5 см. Щоб не травмувати корінці, робити це краще біля стінок горщика.
- Вчасний полив є дуже важливою частиною догляду. Але надмірне зволоження може призвести до перегнивання коріння, через що рослина потім гине. Поява моху у горщику може свідчити про занадто сильну вологість та нестачу світла. У період сильної спеки не забувайте обприскувати листки.
- В’юнкі рослини добре сприймають добрива, які вносять під час активного росту. Для цього краще за все підходять фосфорно-калієві підгодівлі.
- Деякі різновиди кімнатних ліан, наприклад, плющ, потребують обрізки відрослих стебел. Також для надання необхідної форми іноді видаляють частину крони. Але робити це слід дуже обережно.
Кімнатні ліани можуть бути досить примхливими, але при правильному догляді утворюють яскравий натуральний декор, озеленюють приміщення та роблять його більш свіжим.