Все про їстівний каштан

Кожен знає дерево з розгалуженими листочками, широкою кроною та темно-коричневими плодами, що вкриті колючою шкаралупою. Екстракти цієї рослини широко використовують в медицині, косметології. Восени гладенькі плоди стають матеріалом для дитячих поробок. Особливої уваги заслуговують їстівні каштани. Цей продукт природи зберігає в собі велику кількість корисних речовин та має ненав’язливий приємний смак.

їстівний каштан

Корисні властивості

Їстівний каштан ще називається солодким, справжнім, благородним. А його родич, що росте на наших вулицях, зветься кінським, і його плоди вживати в їжу не можна. Готувати їстівний каштан починають в жовтні, коли перші плоди добре визрівають, накопичивши поживні елементи. При правильному зберіганні можна насолоджуватися смаком корисного продукту упродовж всього року.

Смак їстівних каштанів – один із головних факторів популярності цього плоду. М’які горіхові нотки, солодкий відтінок, легкий аромат роблять продукт смачним і привабливим. Також вагомою причиною для приготування їстівного каштану є його надзвичайний склад, до якого входять наступні речовини:

  • клітковина – покращує функціонування шлунково-кишкового тракту;
  • дубильні речовини – прискорюють регенерацію тканин;
  • фолієва кислота – відновлює імунітет, підтримує роботу серця та судин;
  • вітаміни А, С, групи В та мікроелементи (магній, калій, фосфор, мідь) – прискорюють обмін речовин, підвищують опорну функцію організму, покращують роботу внутрішніх систем, сприяють детоксикації.

Вміст складних вуглеводів робить коричневі плоди хорошим тонізувальним засобом. Тож виростити їстівний каштан поряд з домом означає отримати смачне джерело енергії для всієї родини. Адже від корисних солодких ласощів не відмовляться ні дорослі, ні діти. Особливою поживністю відзначається їстівний каштан неаполітанський.

їстівні каштани на листі

Вирощування каштана їстівного

Як для професіонала, так і для садівника-любителя ідея посадити їстівний каштан буде дуже вдалою. Такий вибір дасть можливість насолоджуватися смачними плодами й мати прекрасного представника деревної культури на ділянці. Хоч цвіте їстівний каштан менш видовищно, ніж його неїстівний родич, але вигляд цього квітучого дерева не залишить байдужими поціновувачів прекрасного.

дерево їстівний каштан

Листя їстівних каштанів відрізняється від кінського різновиду. Воно більше схоже на горіхову зелень. Стовбур виростає до 35 метрів, гілки добре розгалужуються, утворюючи пишну насичену крону. Під таким деревом чудово відпочивати в літню спеку та влаштовувати пікніки.

Вирощувати їстівний каштан можна 2 способами.

Посадка саджанцем

Для кожної особини необхідно виділити площу діаметром 3-4 метри. Глибина та ширина ямки має відповідати пропорції 50/50/50 см. Дно треба засипати дренажем (щебінь + пісок) на 10-15 см. Викопаний ґрунт слід змішати з піском і перегноєм (2/1/1). Цією сумішшю присипати дренаж й рясно полити.

саджанець їстівного каштана

Тепер можна встановити саджанець та обережно засипати його землею, утрамбовуючи. В кінці процедури деревце необхідно добре полити.

Вирощування з насіння

Розмножувати їстівний каштан можна і насінням. Для цього треба восени:

  1. Зібрати добре визрілі плоди.
  2. Помістити їх до резервуара з піском і поставити його до холодильника на 2 тижні.
  3. Через 14 днів необхідно викопати грядки з глибиною 6-8 см.
  4. В грядках розташувати насіння з холодильника на відстані 15 см один від одного і щільно вкрити опалим листям.

Під час зими сформуються сходи, серед яких треба обрати найсильніших представників. Ці сіянці посадити окремо на відстані 2-4 метри один від одного.

Вирощування їстівного каштану – справа не дуже складна. Щоб отримати сильну, гарну та плодючу особину, треба добре поливати та підживлювати саджанці. Ця рослина любить фосфатно-калійні та азотні добрива. Коренева система їстівних каштанів має бути потужною і міцною. А вода й додаткове живлення наповнять її необхідною силою, що матиме позитивний вплив на всю рослину.

Отже, їстівний каштан не потребує виснажливого догляду. Це досить сильне, самодостатнє дерево зі смачними та корисними плодами. Збирати їстівні каштани необхідно в кінці осінні. Це досить простий процес, адже плоди самі падають з дерева разом з листям.

Особливості та розповсюдження

Росте їстівний каштан в багатьох країнах світу. Головним фактором його розвитку є теплий та вологий клімат. Європа, Азія, Північна Америка є основними територіями розповсюдження поживної культури. В Україні їстівний каштан росте здебільшого на Закарпатті. Цей продукт давно став улюбленим для мешканців регіону. В кінці осіннього сезону він щедро розсипаний на місцевих овочевих прилавках.

зелений їстівний каштан

Їстівні каштани в Україні не обмежуються одним регіоном. З настанням сезону їх можна придбати в супермаркетах чи на овочевих ринках. В країні дуже розповсюджені неїстівні види культури, тому важливо знати все про їстівний каштан. Така інформація допоможе уникнути зустрічі з токсичним різновидом, що не призначений для їжі, тому може причинити шкоду здоров’ю.

Опис їстівного каштана стане хорошим помічником для новачка. В тому випадку, коли споживач вперше стикається з вибором каштанів, йому слід звернути увагу на наступні ознаки:

  • шкірка має бути бурого кольору, вкрита великою кількістю гострих шипів;
  • в колючій оболонці знаходиться кілька плодів;
  • плоди обов’язково мають солодкий смак, а у неїстівних представників смак гіркий.

Їсти їстівні каштани можна в сирому вигляді, варені, жарені або зацукровані. В будь-якому випадку це дуже смачні ласощі. Незалежно від способу і рецепту приготування їстівних каштанів, вони повністю зберігають свої корисні властивості.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.