Підтримка здорових квітучих або декоративно-листяних кімнатних рослин означає частий огляд на предмет хвороб або зараження комахами. Якщо вчасно не вжити заходів, шкідники можуть позбавити рослину квітів або зіпсувати декоративність листя. Якщо ви виявили шкідливих комах, але не є шанувальником токсичних пестицидів, є безпечніше рішення. Спробуйте використовувати зелене мило для кімнатних рослин, щоб запобігти зараженню, зупинити його або не допустити подальшого пошкодження. Інсектицидний мильний спрей – це м’який, недорогий, органічний спосіб обробки будь-яких типів рослин на відкритому повітрі чи приміщенні.
Склад та дія
Візуально зелене мило, також відоме як садове, є в’язкою рідиною бурого або зеленувато-бурого кольору з ненав’язливим мильним запахом. Активними інгредієнтами є калієві солі жирних кислот, які утворюються, коли луг поєднується з жирними кислотами, що містяться в натуральних оліях і жирах. Найчастіше у складі зеленого мила – рицинова, кокосова, соняшникова, соєва олії, баранячий або яловичий жир.
Використання зеленого мила для кімнатних рослин убиває м’якотілих комах, руйнуючи їх чутливу клітинну мембрану. По суті воно покриває шкідника тонкою плівкою і проникає через природний захисний шар, що призводить до загибелі від нестачі кисню. Інсектицидна дія досягається за рахунок фізичного фактора, а не отруєння реагентом.
У зв’язку з цим мильні спреї є неефективними проти корисних комах з твердим екзоскелетом або іншою анатомією. Серед них більшість жуків, цвіркунів, бджіл, коників.
Правильне застосування садового мила
При правильному змішуванні та використанні зеленого мила для кімнатних рослин воно дуже ефективно знищує м’якотілих комах-шкідників:
- попелиця;
- борошнистий червець;
- павутинний кліщ;
- білокрилка;
- листоблошка;
- щитівка.
З іншого боку, воно також дбайливо ставиться до ваших рослин, не токсичне для тварин і людей, не завдає шкоди корисним комахам, на 100% біорозкладається.
Щоб ефективність обробки була максимальною, дотримуйтесь наступних правил.
Пропорції
Уважно вивчіть упаковку: на ній вказано склад засобу та пропорцію, в якій потрібно його розводити. Пропорція залежить від типу шкідника та ступеня зараження. Занадто високі концентрації можуть спалити листя, особливо коли рослини перебувають у стані стресу при температурі вище 30°C або високій вологості.
Таблиця пропорцій на 1 л води проти різних шкідників.
Назва шкідника чи захворювання | Кількість зеленого мила, мл |
Трипси | 10 |
Попелиця та слинявка-пінниця | 20-40 |
Щитівка | 20-30 |
Плямистість, іржа, борошниста роса | 20 |
Для останнього рецепту потрібно додати розчин до складу для обприскування розчину мідного купоросу (2 г на 0,5 л води).
Як розводити
Додайте кількість інсектициду згідно з пропорцією в ємність із водою. Вода має бути не холодною і не жорсткою. Кальцій, магній та залізо у твердій воді викликають осадження жирних кислот із розчину, що робить мило неефективним.
Ви можете визначити, чи підходить водопровідна вода, змішавши рекомендовану концентрацію мила з відповідною кількістю води у скляній банці. Перемішайте та дайте суміші постояти 15 хвилин. Якщо вона залишається однорідною, якість підходить. Якщо на поверхні є пінна шапка, забруднення або осад, слід використовувати дистильовану або бутильовану воду.
На етапі змішування рекомендується додати фунгіцид. Після обприскування він опиниться під мильною плівкою і до її змивання при поливанні захищатиме зелень.
Готовий розчин не підходить для тривалого зберігання, а також для кореневого підживлення. Використовувати зелене мило можна лише для надземних частин кімнатних рослин.
Як обприскувати
Якщо кімнатні рослини стоять на відкритому повітрі, обприскуйте їх вранці або ввечері в сухий безвітряний день. Інакше мильна плівка змиється атмосферними опадами, а інсектицидна дія буде мінімальною. Уникайте змочування листя у години високої сонячної активності, щоб через ефект лінзи не відбувся опік листя.
Ефект обприскування найбільш помітний на початкових стадіях зараження комахами. У такому разі проблему можна вирішити за одну обробку. У разі масштабного зараження доведеться провести кілька обприскувань з інтервалом від 5 до 7 днів.
Кімнатні цитрусові та інші плодові рослини потрібно обробляти не менше ніж за 7 днів до збирання врожаю.
Деякі види та сорти кімнатних рослин дуже чутливі до мильних обприскувань. До цього списку входять бегонія, азалія, фуксія та герань. Якщо ви переймаєтеся опіком листя, перевірте засіб на невеликій ділянці в нижній частині листя, перш ніж широко його застосовувати.
За абсолютної безпеки плівки, утвореної засобом на листі, квітах і плодах, це препарат із лужною реакцією. При поводженні з концентратом або його розчином необхідно дотримуватись техніки безпеки та скористатися захисними засобами (маска, респіратор, рукавички). При попаданні шкіру та/або слизові оболонки потрібно промити їх великою кількістю води.