У більшості городників огірок є обов’язковою рослиною для вирощування. Ця овочева культура здатна поселитися як на дачних грядках та в теплицях, так і на балконах та підвіконнях квартир. Але вже на перших етапах вирощування овочівників можуть спіткати деякі неприємності. Однією з основних проблем є передчасне пожовтіння огіркового листя. Такі прикрі явища відбуваються з різних причин та можуть призвести не тільки до погіршення врожайності, а й до загибелі всіх огіркових кущів. Тому важливо, щойно листя огірків починає жовтіти, якомога швидше зайнятися його лікуванням. Що робити, розглянемо далі.
Основні причини пожовтіння огіркового листя
Гарний врожай огірків залежить не тільки від обраного сорту та способу вирощування, а й від знань городника, як правильно їх доглядати. Насичений зелений колір зовнішніх покривів листових пластин в огірків вказує на їхній здоровий вигляд, що є важливою умовою для рясного цвітіння та плодоношення. Зміни кольору, структури та розмірів листочків свідчать про те, що з рослиною не все гаразд.
Є декілька факторів, які призводять до пожовтіння листя. Кожен із них відрізняється різним ступенем небезпеки як для куща, так і для його плодів. Тому, перш ніж надати рослині допомогу, необхідно правильно з’ясувати причину будь-яких змін на її листках.
Зовнішні чинники
Як на городі, так і в теплиці жовте листя в огірків з’являється в основному за схожими причинами:
- Перепад температур. Огірок – ніжна, теплолюбна культура, тому при температурі нижче +15°С пагони рослини в’януть та жовтіють. Висаджувати розсаду необхідно у добре прогрітий ґрунт.
- Недостатнє чи надмірне освітлення. При щільній посадці кущі самі себе затіняють. У нижніх листках, які не отримують достатньої кількості сонячного світла, не може повноцінно проводитись фотосинтез. У спекотну погоду в результаті попадання прямих сонячних променів на листових пластинах з’являються опіки у вигляді сухих жовтих плям. У дні нестерпної спеки рослини можна притінити гілочками дерев, сіткою від комах. Імпровізований затінок має бути ажурним та забезпечувати вільний доступ повітря до рослин.
- Нестача або надлишок вологи в ґрунті. Для щедрого плодоношення вологолюбним огіркам необхідний регулярний та помірний полив. Надто зволожений ґрунт недостатньо насичується повітрям, що спричиняє загнивання кореневої системи та пожовтіння листків. Наслідком неправильного поливу можуть бути й сонячні опіки. Через краплі води, які затримуються на листі, сонячні промені обпалюють його. Поливати огірки слід під коріння теплою відстояною водою зранку або ввечері.
- Надто кислий ґрунт. Зміна забарвлення починається з центру листочка, який з часом повністю засихає та опадає. Не допустити надмірного окислення чорнозему допоможуть попіл або доломітове борошно.
- Інфекційні захворювання. Найчастіше кущі огірків страждають від таких хвороб, як борошниста роса, коренева гниль, мозаїка, аскохитоз, збудниками яких є грибки різних видів. Вони вражають коріння рослини, обмежують надходження поживних речовин до її різних частин та блокують процеси фотосинтезу. Листові пластини огірків, вражених хворобою, покриваються іржавими плямами, а з часом відмирають та опадають. Ці грибки небезпечні ще тим, що вони не тільки здатні легко перезимувати в ґрунті, а й вражають насіння рослини. Тому краще купувати його у перевірених джерелах та на всіх етапах вирощування овочевої культури проводити профілактику захворювань.
В теплиці листя огірків може жовтіти від недостатнього провітрювання, особливо в спекотну погоду. Висока температура, застій повітря та підвищена вологість у закритому парнику створюють сприятливе середовище для появи грибкових захворювань. Організація регулярного провітрювання теплиці допоможе знизити ризик розвитку різних хвороб огіркових кущів.
Нестача мінералів
Недостатнє або надлишкове підживлення однаково шкідливі. Який саме елемент живлення потребують огірки, можна зрозуміти за виглядом:
Ознаки | Якого елементу не вистачає |
Рівномірне пожовтіння нижніх листків | Азот |
Яскраво-жовте забарвлення листових пластин | Залізо |
Жовтіють та опадають верхні листочки | Мідь |
Листові пластини стають жовтими із зеленими прожилками | Марганець |
Листя огірків жовтіє по краях і приймає форму човника | Калій, магній |
Також шкідлива надмірна підгодівля, яка може призвести до загибелі куща. Уникнути небажаного зниження врожаю та смакових якостей огірочків допоможе своєчасне внесення необхідних мінеральних добрив в дозованій кількості.
Шкідники
Частими непроханими гостями огірків є попелиця, павутинний кліщ, трипси та білокрилка. Вони харчуються соком рослини, внаслідок чого її пагони спочатку в’януть, жовтіють, а згодом висихають. Як визначити шкідника:
Ознака | Комаха |
Згортання донизу країв огіркових листків та викривлення верхівки пагонів | Попелиця |
Верхня частина листя огірків покривається жовтими плямами, а на нижній частині можна помітити тонке павутиння | Павутинний кліщ |
Поява на листових пластинах знебарвлених цяток, які з часом тьмяніють та поширюються на всю поверхню. Липкі виділення цих шкідників стають причиною склеювання бутонів, що зупиняє їхній розвиток та спричиняє загибель | Тріпси |
Метелик сидить на нижній стороні листків овочевої культури. Під час споживання соку рослини білокрилки виділяють слину, яка перешкоджає росту огіркового куща, що спричиняє його пожовтіння та всихання | Білокрилка |
Нещадно поїдають зав’язі та ніжне соковите листя | Слимаки |
Помітивши на пагонах рослини будь-яких шкідників, потрібно негайно починати боротьбу з ними, щоб вони не поширилися на всю ділянку.
Що робити, коли жовтіє листя огірків
Якщо ситуацію з пожовтінням огіркових листових пластин у зв’язку із неналежним доглядом легко можна виправити, то для боротьби зі шкідниками та хворобами необхідно оперативно рятувати кущі, поки інфекція та комахи-паразити ще не встигли заподіяти значної шкоди врожаю.
Народні та аптечні засоби
Для боротьби зі шкідливими комахами на ранніх стадіях зараження городники проводять обприскування культурних рослин безпечними народними методами, які мають відлякувальну властивість. Це можуть бути:
- Гірчичний розчин. Суху гірчицю (100 г) залити окропом (3 л) та дати настоятися протягом 5-6 год. Відстояний розчин обережно злити у десятилітровий бак обприскувача, додати рідкий миючий засіб (5 ст.л.) та олію (3 ст.л.). Ретельно перемішуючи рідину, долити воду до повного заповнення бака.
- Хлібний настій. Звечора у відрі води замочити буханець хліба. Зранку відцідити та до отриманого розчину додати йод (40 крапель).
- Мильний розчин. Дігтярне мило (200 г) натерти на великій тертці та розчинити у теплій воді (3 л). Отриману мильну рідину розвести водою у співвідношенні 1:2.
Дієві й аптечні засоби, які захистять урожай від загибелі:
- Борна кислота. Розчинити 5 г порошку у гарячій воді (1 л). В отриманий розчин долити холодну воду (9 л).
- Бордоська суміш. У металевій посудині розчинити мідний купорос (100 г) у гарячій воді (1,5 л). Потім в цей розчин поступово влити холодну воду (3,5 л). В іншій посудині з металу залити негашене вапно (150 г) гарячою водою (1,5 л). Після повного розчинення вапна утворену рідину також розбавити холодною чистою водою (3,5 л). Далі, ретельно помішуючи, у вапняне молоко обережно влити розчин сульфату міді.
- Марганцевокислий калій. Зробити розчин марганцівки (на 10 л води дати 2 ч.л. порошку).
Також ефективними у боротьбі зі шкідниками є настої часнику, чорнобривців, гіркого перцю, цибулі, чистотілу.
Народні та побутові методи застосовують шляхом розпилення, ретельно обробляючи пошкоджене листя у теплу похмуру погоду після заходу сонця.
Біологічні препарати
До складу захисних біопрепаратів входять живі мікроорганізми та природні біологічно активні речовини, що є не тільки абсолютно безпечним для довкілля, а й сприяє зміцненню імунітету рослин та покращенню ґрунту. Тому їх можна застосовувати як у лікувальних цілях, так і для профілактики захворювань. Такі препарати можна придбати в спеціалізованих магазинах.
Для боротьби із захворюваннями огірків використовують такі фунгіциди:
- «Каратан»;
- «Різоплан»;
- «Триходермін»;
- «Гаупсин»;
- «ФітоХелп».
Зі шкідниками ефективно впораються наступні інсектициди:
- «Моспілан»;
- «Агравертін»;
- «Біотлін»;
- «Корбіон»;
- «Трихограма».
Якщо жовтіє листя огірків через нашестя слимаків, можна на грядках встановити для них пастки. В невеликі викопані ямки потрібно помістити склянки з пивом, квасом, цукровим сиропом або кефіром. Дієвими є й сухі приманки – посудини з кукурудзяним борошном, які слід покласти на бік поруч із кущами огірків. При великій кількості слимаків городники застосовують спеціальні засоби. Високоефективними препаратами швидкої дії вважають Bros Snacol та «Патруль».
Перед розпиленням будь-якого захисного біопрепарату слід проконсультуватися з фахівцем або уважно ознайомитися з інструкцією. Важливо пам’ятати, що після обробки рослини таким методом її плоди не можна вживати від 2 днів до 2 тижнів. Зважаючи на те, що огірки достигають дуже швидко, краще завчасно попередити появу шкідників та різних хвороб, ніж потім на певний період позбавляти себе задоволення ласувати корнішонами з власної грядки.
Хімічний метод
Пестициди – агресивні засоби захисту рослин, які шкідливо впливають на екосистему. Тому застосовувати їх варто тільки у крайніх випадках, коли зараження приймає масовий характер і безпечніші препарати не дають бажаних результатів. Але варто пам’ятати, що шкідники здатні звикати до хімікатів та з часом стають стійкими до них. Це в майбутньому потребуватиме створення нових, більш агресивних препаратів.
Профілактичні заходи
Кожну проблему простіше попередити. Тому для захисту огірків від хвороб та паразитичних комах потрібно своєчасно проводити низку заходів як з самими рослинами, так і з ділянкою, на якій вирощується ця культура.
Щоб листя не жовтіли на огірках, варто дотримуватися основних рекомендацій:
- заздалегідь готувати місце для грядки (внести необхідні поживні речовини, врегулювати вологість та кислотність ґрунту);
- вибирати сорти овочів зі стійким імунітетом;
- перед висадкою посадковий матеріал продезінфікувати спеціальними розчинами;
- садити розсаду на відповідній відстані;
- періодично розпушувати ґрунт;
- регулярно прополювати бур’яни;
- видаляти й знищувати висохлі та хворі частини рослини;
- у теплицях влаштовувати регулярне провітрювання та стежити за рівнем вологості;
- своєчасно проводити профілактику грибкових захворювань;
- після збору врожаю прибирати всі рослинні рештки та глибоко перекопувати грядку, а в теплицях усі конструктивні частини обробляти антисептичними препаратами;
- дотримуватися правил сівозміни.
Найчастіше пожовтіння огіркового листя є наслідком застосування неякісного насіння або нехтування агротехнічними правилами. Своєчасне визначення причини проблеми та грамотне застосування лікувальних методів допоможуть городнику повернути рослинам здоровий вигляд та до кінця сезону смакувати свіжими зеленцями з власної ділянки.