Вплив поведінкових факторів на позиції сайту в пошукових системах

Дії користувачів важливі для ранжирування інтернет-сайтів у видачі пошуковика. Тому SEO-оптимізатори приділяють багато уваги поведінковим факторам сайту, що відображають ставлення до проектів, настрою відвідувачів, зацікавленість запропонованим контентом. Сукупність таких факторів дозволяє пошуковим системам оцінити якість сайту та підняти його у видачі або опустити на декілька позицій.

позитивний графік
Поведінковим факторам слід приділяти увагу, адже вони впливають на позицію сайту.

Що таке поведінкові фактори та як вони впливають на просування

Під цим поняттям мають на увазі те, що роблять відвідувачі на веб-майданчиках – гортають сторінки, йдуть відразу або через деякий час, роблять замовлення товару або послуги. ПФ відносяться до засобів збору статистики та ранжирування ресурсів у залежності від їх відповідності запитам користувачів. Хороші показники отримують сайти з якісним контентом, зручною системою навігації, сучасним дизайном, релевантною інформацією, привабливими сніпетами, адаптацією під мобільні пристрої та іншими грамотно налаштованими параметрами оптимізації.

Вплив ПФ на сортування ресурсів проявляється у наступних моментах:

  • формування статистики пошукових систем;
  • оцінка якості, наповненості, релевантності;
  • вивчення поведінки та дій відвідувачів;
  • відстеження частоти візитів та клікабельності;
  • побудова об’єктивної динаміки «корисності»;
  • природне ранжування у пошуковій видачі.

Залежно від якості SEO-просування, релевантності інформаційного або комерційного контенту, поведінка гостей сторінки відрізняється. Дії користувачів служать індикаторами для пошукових систем, щоб підвищити або знизити ресурс у видачі. Але некоректно розглядати поведінкові фактори сайту як єдині сигнали для робота. Статистика та моніторинг будуються з урахуванням безлічі різних параметрів, у сукупність яких входять ПФ.

дівчина за ноутбуком
Власникам онлайн-ресурсів не можна ігнорувати вплив факторів поведінки відвідувачів – дії читачів потрібно відстежувати.

Важливість поведінкових факторів у різних пошукових системах

Інформацію, яку використовують для подальшого ранжирування системами, збирають сервіси аналітики пошукових систем через лічильники відвідуваності, власні браузери, розширені плагіни, закладки, історію та допоміжні програми.

Пошукова система Yandex

Поведінкові фактори Яндексу можна відстежити у системі аналітики Яндекс.Метрика. Вона відображає дані:

  • числа та глибини переглядів;
  • частки відмов;
  • часу візиту.

Вага ПФ для системи Яндекс була значно підвищена у червні 2014 року, щоб давати користувачам кращу відповідь на пошуковий запит. Ефективність застосовуваних алгоритмів доведена практично не тільки у Метриці, але й у рекламі Yandex.Direct на пошуковику. Аналіз ПФ використовується у ранжируванні сайтів у ТОП-позиціях видачі. Сигналами для системи, на підставі яких Яндекс підвищує статус ресурсу, виступає велика кількість переглядів сторінок, тривалий час візиту та низький відсоток відходів.

пошукові системи
Пошукові системи по-різному ранжують сайти на основі ПФ.

Пошукова система Google

Компанія-власник в особі співробітника Мартіна Сплітто заявила, що поведінкові фактори Гуглу не важливі, і метрики сервіс Analytics від Гугла не використовує. Експерти вважають таку заяву некоректною та спірною. У березні 2019 року компанія розробила методику ранжирування пошукової видачі за зворотнім зв’язком з користувачем. А це за умовчанням передбачає істотну вагу ПФ для системи. Параметри Google Analytics враховують:

  • частку відвідувачів, які залишили ресурс відразу після входу;
  • перегляд не більше 1 сторінки – нульова тривалість візиту;
  • повторні звернення відвідувачів та середня тривалість візиту.

Оптимізаторам потрібно покращувати зручність ресурсу та інформативність. Це підвищує ймовірність, що користувач додасть сайт у закладки.

Які поведінкові фактори виділяють

ПФ формуються у пошуковій видачі та всередині сайту. Після переходу користувача на веб-ресурс робот збирає статистичну інформацію про його дії на видачу, враховуючи, звідки відвідувач перейшов на сайт, чи знайшов необхідну інформацію, залишився на ресурсі або покинув його.

Зовнішні

До зовнішніх дій належить поведінка користувачів у видачі пошукових систем, а не на самій сторінці. Основні параметри:

  • клікабельність сайту;
  • повернення до пошукової видачі після переходу на сайт;
  • переходи з соцмереж та інших ресурсів;
  • останній клік, що задовольнив відвідувача;
  • середня кількість переходів за запитом.

Коефіцієнт кліків по сніпетів (короткого опису) у результатах пошуку визначається як відношення кліків по сайту та всім показам у видачі, помножене на 100%. Наприклад, якщо сайт займає позицію нижче конкурентів, але його часто клацають, для пошукача це сигнал підняття у видачі.

видача гугла
Оптимізатори покращують якість сніпета – невеликого текстового уривка зі сторінки з метатегами тайтл та дескріпшн.

Повернення до пошукової видачі – сигнал, що відображає дії після відходу з сайту. Якщо користувач знайшов потрібні відомості на сторінці та більше не вводить у видачі пошуковий запит, значить, задача вирішена, та якість ресурсу – на високому рівні. Коли відвідувач залишає ресурс та продовжує шукати необхідну інформацію у інших джерелах, сайт нерелевантний запиту. Такі дії – привід для зниження позицій.

Внутрішні

Внутрішні поведінкові фактори ранжирування сайту – будь-які дії, що здійснюються гостем на ресурсі. ПС відстежують відразу кілька параметрів:

  • Скільки хвилин проведено на сайті у рамках одного візиту. Для різних ресурсів показник неоднаковий. Чим вище значення, тим більш корисний контент запропонований користувачеві. Враховується також і сфера: на інформаційному порталі гість проведе більше часу, ніж у службі замовлення таксі.
  • Наскільки далеко прокрутив сторінку користувач. Параметр відображає кількість сторінок за один захід. Показник оцінюється по-різному, оскільки розрізняється для ресурсів комерційної та інформаційної спрямованості. Якщо гість провів на сайті мало часу, а зайшов на кілька сторінок, він заплутався у навігації.
  • Яка частка гостей пішла з сайту (відмови). Системи пошуку фіксують це значення по-різному. Для Яндексу вихід зі сторінки через 15 секунд – це відмова, а для Google Analytics кількість часу неважлива, якщо гість вийшов зі сторінки входу.
  • Прямі заходи. Бонус при ранжируванні сайт отримує, коли гість вводить адресу вручну або виконує перехід зі збережених закладок, ділиться посиланнями у соціальних мережах.

На те, що користувач зацікавлений, вказує повторний вхід. Зміст сторінки корисний та дає відповіді на питання, що цікавлять.

дівчина дивиться в ноутбук
Для ПФ має значення активність та виконання цільових дій.

Як проаналізувати поведінку користувачів на сайті

Перевірити метрики можна у системі Google Аналітікс у звіті «Поведінка», у вкладці «Огляд». Тут відображається показник CTR, глибина переглядів, ставлення нових відвідувачів та тих, що повернулися. Як варіант, для моніторингу деякі фахівці використовують сервіс Netpeak Spider у меню Google Search Console.

Отримувати інформацію власники сайтів та оптимізатори SEO можуть через сервіс Netpeak Spider. Для відстеження параметрів потрібно відкрити вкладку «Налаштування» у Метриці, додати обліковий запис, вибрати на панелі збоку необхідні параметри та запустити сканування. Інформація з сервісу буде надходити у таблицю.

Як поліпшити ПФ

Оптимізація підвищує якість та привабливість інтернет-ресурсу. Існують природні та штучні способи впливати на поведінкові фактори. Чесне поліпшення сайту передбачає копітку роботу, але дає позитивні результати у довгостроковій перспективі. Штучне накручування швидко підвищує привабливість ресурсу, але за це гарантований бан від пошукових систем на 6-12 місяців.

Що може покращити поведінкові чинники

Природних способів поліпшення поведінкових факторів існує досить, щоб підвищити якість самого сайту та підняти позиції до рівня топу. Найбільш ефективні методи змінити поведінку відвідувачів у кращу сторону:

  • наповнити ресурс якісним змістом з візуальними компонентами – фото, відео, таблицями, цитатами;
  • зробити юзабіліті привабливим, інтуїтивно зрозумілим та доброзичливим, уникаючи важкого застарілого дизайну, який не відповідає тематиці та заважає сприйняттю;
  • сформувати яскравий сніпет, що містить корисну та достовірну інформацію у лаконічному викладенні;
  • ретельно опрацювати мета-теги та ключові запити;
  • розробити мобільну версію, адаптивну до різних типів сучасних девайсів та таку, що працює з високою швидкістю завантаження.
сайт на мобільному
Якісна мобільна версія сайту – важливий показник.

Додатковими способами впливу на поведінку відвідувачів є швидкі посилання, релевантні підзаголовки, періодичне оновлення інформації. Показником хорошої роботи вебмастера виступає тривале перебування читачів на сайті з глибоким вивченням змісту та занесенням урла у закладки.

Чому не можна просто накрутити поведінкові чинники

Штучне поліпшення показників ПФ – ефективний засіб у конкурентній боротьбі та спосіб швидко підвищити привабливість веб-сайту. Але недобросовісно впливати на активність користувачів пошукові системи не дозволяють. Штучну імітацію поведінки відвідувачів пошуковики швидко обчислюють – це перший мінус накрутки. За використання «чорних» методів просування сайти блокують на кілька місяців, не дозволяючи потрапити навіть у ТОП-20.

Негативні сторони штучного накручування:

  • швидке виявлення програм-ботів;
  • недостовірність статистичних даних;
  • відсутність реальної «картинки» якості сайту;
  • немає гарантії підвищення конверсії та трафіку.

У мережі є кейси накрутки поведінкових факторів. Фахівці відзначають, що іноді такі методи застосовуються. Якщо мова йде про сайти на одну сторінку, використовувати «чорні» способи просування можна, але ризикувати серйозним проектом не варто.

бан пошуковика
За порушення правил та накручування ПФ сайт відправлять у бан на 8-12 місяців.

Як захистити себе від накруток ПФ від конкурентів

Жорстка боротьба викликає несумлінне втручання конкурентів у роботу веб-ресурсів. Негативна накрутка – це замовлені дії користувачів, коли ні у чому не винний сайт «відлітає» у бан. Пошукова система не може визначити, хто накручує сторінки – власник сайту або конкуренти, та просто його блокує.

Негативні поведінкові накрутки, які застосовуються конкурентами, можуть проявлятися як потік прямого трафіку, перехід по ключових запитах та посиланнях з поверненням у пошук та браузер. Як захиститися від недобросовісного накручування:

  • визначити ботів та з’ясувати, звідки вони йдуть;
  • якщо ресурс молодий, змінити доменне ім’я;
  • налаштувати щоденний моніторинг з ручним блокуванням IP-адрес;
  • користуватися готовими базами спам-списків;
  • вирівняти негативний ефект реальними ПФ.

Як спосіб захисту ресурсу, можна використовувати капчу та програму Cloudflare, яка автоматично закриває сайт від заблокованих IP-адрес. Попередньо захиститися від накруток неможливо, тому потрібен постійний прямий моніторинг трафіку та клікабельних запитів.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.