Розвиток новітніх технологій постійно вносить корективи в життя людей. Це стосується як повсякденних справ, так і більш масштабних, таких як війна. Успіх на полі битви значною мірою залежить від можливості бачити ворога, находячись далеко від нього. Для виконання цієї задачі були створені безпілотні літальні апарати. БПЛА – це літаючі пристрої, для керування якими не потрібна фізична присутність людини на борту. Дана особливість дає змогу виконувати поставлені задачі швидко та з мінімальними втратами.

Конструкція та класифікація БПЛА
Конструкція апаратів значною мірою залежить від їхніх функцій та завдань. Сьогодні існують БПЛА з найрізноманітнішими параметрами, починаючи маленькими і легкими, закінчуючи багатотонними конструкціями. Проте, не зважаючи на розміри та вагу безпілотників, основні складові частини у них майже ідентичні. До основних деталей БПЛА можна віднести:
- Систему живлення (для маленьких дронів це акумулятор, а для великих – двигуни внутрішнього згоряння).
- Систему зв’язку та керування, яка представлена цифровими процесорами, операційними системами та програмним забезпеченням.

Існує багато критеріїв, які характеризують безпілотні пристрої. Так, наприклад, за способом керування вони бувають:
- некеровані;
- автоматичні;
- дистанційно пілотовані.
В залежності від злітної маси БПЛА поділяються на 3 класи:
- І – до 150 кг;
- ІІ – до 600 кг;
- ІІІ – 600 і більше кілограмів.

За конструкцією та способом підняття агрегату в повітря БПЛА класифікуються на:
- Мультироторні – зазвичай такі пристрої маневрені та легкі.
- Апарати з нерухомим крилом – менш маневрені, проте більш швидкі та економічні.
- Однороторні – ззовні схожі на гелікоптер, мають складну конструкцію та високу ефективність.
- Гібридні – поєднують у собі якості гвинтових БПЛА та апаратів з нерухомим крилом.
Проте найважливішою характеристикою агрегатів являється рівень воєнних дій, в яких пристрої можуть брати участь. Так, у залежності від сфери використання існують наступні види БПЛА:
- стратегічні;
- оперативні;
- тактичні;
- оперативно-тактичні.

Для яких цілей використовують безпілотники
Розвиток авіаційної промисловості дозволяє підібрати необхідні літальні апарати під конкретну поставлену задачу. Наприклад, стратегічні БПЛА призначені для розвідки та знищення цілей, які розташовуються на великій відстані. Тактичні та оперативні апарати використовують в зоні бойових дій для швидкого та точного ураження цілей на невеликій відстані.

БПЛА оперативно-тактичного рівня є проміжними між тактичними та стратегічними. Вони вважаються зброєю для стримування ворога. Це означає, що такі безпілотні літальні апарати можуть як проводити розвідку та корегування артилерійського вогню, так і вражати цілі на малій та середній відстані. Особливістю оперативно-тактичних апаратів є можливість тривалої роботи на середній та великій висоті.
Варто зазначити, що нові моделі БПЛА використовують не тільки для розвідки та завдання ударів. Деякі з них можуть перехоплювати сигнал мобільного зв’язку, тим самим доводячи свою універсальність та значущість на полі битви.
Вітчизняні БПЛА
Вітчизняні українські розробки безпілотних агрегатів широко використовуються у війні проти Росії. БПЛА України представлені моделями для розвідки, корегування вогню, спостереження, транспортування вантажів та завдання ударів по ворогу. Для підвищення ефективності, вітчизняні виробники комплектують агрегати тепловізорами, а також виготовляють дрони-камікадзе. Найбільш відомі та поширені БПЛА українського виробництва – це Фурія та Лелека, котрі розроблені спеціально для точного визначення місцезнаходження ворога в у мовах військових дій. Інші популярні безпілотники – Сокіл, Грім, PD-1, Шарк.

Для ураження цілей українські конструктори випускають БПЛА Punisher та дрони-камікадзе RAM II UAV. Дані моделі використовуються для ліквідації командних пунктів та складів в тилу супротивника. Для виготовлення ударних безпілотників вітчизняні інженери використовують безшумні двигуни, які не залишають тепловий слід при роботі.
Найвідоміші моделі БПЛА та їхні характеристики
Безперечними лідерами в галузі БПЛА являються американські моделі The Predator та The Reaper. Дані апарати можуть знаходитися у повітрі до 30 годин безперервно, а також уражати наземні цілі керованими снарядами. А модель БПЛА MQ-9 Reaper є універсальним апаратом, котрий розвиває швидкість понад 400 км/год та здатен піднятись на висоту більше ніж 15 000 метрів.
В галузі дронів-камікадзе поширена модель, яка добре знайома українцям, – Shahed 136. БПЛА Шахід (Шахед) – це дрон іранського виготовлення, який являє собою трикутний апарат з нерухомим крилом.

Байрактар турецького виробництва також належить до безпілотників. Цей дрон дуже допоміг українським військам на початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.
Різні моделі БПЛА мають свої переваги та недоліки, що видно з характеристик поширених моделей.
Модель БПЛА | Максимальна швидкість, км/год | Час знаходження у повітрі, год | Висота польоту, м | Вага, кг | Дальність польоту, км |
Shahed 136 | 185 | 10-12 | до 4000 | 200 | 1000 |
MQ-9 Reaper | 400 | 24 | 15240 | 4760 | 1900 |
Лелека-100 | 120 | 2-2,5 | 1500 | 5,5 | 100 |
Як видно з таблиці основних характеристик, для максимальної ефективності використання БПЛА їх необхідно правильно підбирати під поставлені задачі та умови бою.
Сфери використання
Розвиток безпілотних технологій дозволяє використовувати безпілотні апарати не тільки у воєнний час. Так, БПЛА стають невіддільною частиною таких галузей:
- сільське господарство;
- електроенергетика;
- геодезія та кадастр;
- гірська та нафтогазова промисловість;
- охорона та безпека;
- силові структури;
- будівництво;
- дорожнє та лісове господарства.
Використання БПЛА у цих галузях дає змогу не тільки вести спостереження за обладнанням та людьми, але також допомагає виявляти несправності та забезпечувати необхідний рівень безпеки.
З допомогою безпілотних літальних апаратів можна не тільки удосконалити та полегшити будь-який виробничий процес, але і зберегти найцінніший ресурс на Землі – людське життя.