Комп’ютер став невіддільною частиною життя. Стаціонарний ПК надійний, невибагливий і більш ремонтопридатний. Але з часом кожен замислюється над мобільністю. Визначивши призначення та ціновий діапазон, користувач цікавиться, як вибрати ноутбук серед такої безлічі пропозицій. Тому потрібно розібратися в основних видах, сфері застосування та сильних сторонах різних моделей.
Мета покупки
Потрібно точно знати, що ви робитимете на пристрої. Врахувати необхідну потужність, тому що ноут, якщо це передбачено, можна поліпшити тільки додаванням оперативної пам’яті. Краще одразу розглядати ігрові ноутбуки, тому що вони більш стійкі до навантажень і впораються з більшістю завдань. Враховуючи фінансові можливості, шукайте хороше співвідношення за ціною, якістю, потужністю та розмірами.
Типи ноутбуків
Категорія пристрою дуже впливає на його можливості. Якщо прив’язаний до будинку персональний комп’ютер характеризується вмістом системного блоку, то ноути поділяються ще й за розмірами:
- Звичайний ноутбук – з діагоналлю 15 та більше дюймів, оптичним приводом, великою кількістю портів.
- Ультрабук – компактніша тонка версія ноутбука, зазвичай без дисковода.
- Нетбук – менший за попередній за розмірами, екран близько 10 дюймів. Можливості обмежені через габарити та погане охолодження. Підходить для роботи з документами чи інтернет-серфінгу.
За продуктивністю ноутбуки поділяються на:
- Офісні – слабкий процесор та повільна оперативна пам’ять, вбудована відеокарта (використовує пам’ять ОЗУ). Довго утримує заряд батареї за рахунок малої потужності.
- Універсальні – оперативна пам’ять швидша, відеокарта потужніша. У найдорожчих версіях є окрема відеопам’ять. Підходять для невибагливих ігор та програм.
- Ігрові – спеціально розроблені для великих навантажень пристрої. Хороший запас оперативної та постійної пам’яті. У дорогих моделях використовуються два жорсткі диски – SSD для ігор та програм, HDD як накопичувач для файлів. Велика увага приділяється охолодженню. Відеокарта можна порівняти з флагманськими моделями для настільного ПК. Мінуси цієї категорії – габарити та вага.
Технічні характеристики
Вибравши свою категорію, уважніше вивчіть технічну частину. Розглянемо, за якими параметрами вибирати ноутбук.
Центральний процесор
Тема дуже велика, тому коротко перерахуємо актуальні у 2020-2021 роках процесори, на які варто звернути увагу.
Найпопулярніші виробники – AMD та Intel – мають свої лінійки продуктів:
- AMD пропонує процесори A4-A10 та Athlon для бюджетних моделей, середні ціни у Ryzen 3, ще вище – у флагманських Ryzen 9.
- Процесори Atom, Celeron і Pentium в доступній ціновій зоні, більш потужні і дорогі – від i3 до i9.
Пристрої з бюджетними процесорами підійдуть лише для офісної роботи та перегляду інтернет-сторінок. Навіть фільми доведеться скромно дивитися у 720p форматі. Процесори i3-i5 Інтелу та Ryzen 3-5 від АМД наймасовіші. Вони підходять для будь-яких завдань, реалізують потенціал графічного процесора, досить потужні та економні у споживанні енергії. Якщо потрібно вибрати ноутбук для дизайнера, слід звертати увагу саме на такі ЦП.
Флагманські i9 та Ryzen 9 – це топ за ціною та продуктивністю. Ноутбуки на їх основі будуються із запасом охолодження та живлення, за рахунок чого мають великі розміри.
Вибирайте процесор за такими критеріями:
- Рік випуску – що свіжіше, то краще оптимізація енергоспоживання та продуктивність.
- Тактова частота важливіша, ніж число ядер. Значна кількість програм не підтримують багатоядерність.
- Енергоспоживання – ноут оптимізує процесор під поточні завдання зниженням чи підвищенням частоти. Але на максимальній частоті краще працювати від мережі, а не батареї.
ОЗУ
Від оперативної пам’яті залежить швидкість роботи програм та їх максимальні можливості:
- 2 ГБ – це мінімум, де майже 50% забирає операційна система та допоміжні процеси. З таким об’ємом важко навіть посидіти в інтернеті або за переглядом фільму.
- 4 ГБ – це золота середина, яка також виграє завдяки використанню пам’яті високої частоти. У ноутах часто передбачають додатковий порожній слот, який можна додати ще ОЗУ.
- 8 ГБ і більше – найкращий вибір. Достатньо для одночасної роботи кількох програм, наприклад, браузера та графічного редактора.
ОЗУ бувають двох типів: DDR3 та DDR4. Другий варіант – більш свіжий і дешевий щодо потужності та ціни. Приставка L або LP до типу оперативної пам’яті говорить про оптимізацію енергоспоживання.
При покупці комп’ютера з вбудованою відеокартою вибирайте максимально доступну ОЗУ. Ноут із можливістю розширення оперативної пам’яті також дасть деяку свободу. Без додаткового слота збільшити продуктивність можна лише заміною вже встановленої пам’яті, а її частота упирається у можливості процесора.
Відеокарта
Переважна більшість пристроїв працює на вбудованому графічному прискорювачі. У такій конфігурації частина оперативної пам’яті виділяється відеокарту. Рішення допомагає виробникам зменшити габарити, вагу та енергоспоживання ноутбука. Якщо ви купуєте такий варіант, враховуйте обсяг ОЗУ з відніманням частини на відеопам’ять.
Дискретний графічний пристрій має вже окрему відеопам’ять – DDR5 або DDR6. Другий тип пам’яті більш сучасний та швидкий. При малому навантаженні дискретна пам’ять відключається, передаючи роботу економічнішій вбудованій відеокарті.
Накопичувач
Вибір залежить від того, скільки ви готові заплатити за ноутбук. Твердотільний SSD-накопичувач (подібний до флеш-пам’яті) серйозно збільшує продуктивність пристрою за рахунок швидкості обміну даними між постійною та оперативною пам’яттю. Якщо використовується лише він, доведеться докуповувати зовнішній накопичувач для зберігання даних. SSD M2 набагато швидший, ніж стандартний. Додаткове HDD-сховище (стандартний жорсткий диск) потрібне і для безпеки – несправний SSD навряд чи вдасться відновити для копіювання даних.
Для більшої зручності та мобільності можна вибрати ноутбук з двома жорсткими дисками. Або вже після покупки, якщо є дисковод, замінити його на HDD, а в основний слот пам’яті для системи поставити SSD.
Обсяг доступної пам’яті – болюче питання, адже вона все одно заповниться, і доведеться сортувати та видаляти файли. Мінімальний обсяг бажаний від 100 ГБ, де близько 20 ГБ одразу відводиться системі. Золота середина – 500 ГБ. У разі гібрида SSD та HDD для першого диска враховуйте із запасом, щоб помістилися улюблені ігри та робочі програми, а HDD збереже фільми, музику, фото та документи.
Дисплей
Найважливіша частина ноутбука, тому що від неї залежить комфортність, енергоспоживання та розміри. Вибирайте екран, виходячи з таких характеристик:
- Діагональ. Варіюється від 11 до 17 дюймів. Пристрої з більшою діагоналлю дуже громіздкі. Якщо вам потрібен великий розмір монітора для роботи та розваг, краще використовувати зовнішній дисплей, але вибрати ноутбук для ігор з діагоналлю не більше 17 дюймів.
- Технологія монітора. В одній категорії можна виділити різницю між IPS та SVA, де перший тип працює з мінімальним спотворенням картинки, а другий показує соковиті та контрастні зображення. Для роботи при денному світлі та на сонці тип не має значення.
- Глянцевий чи матовий. Глянсове покриття дисплея краще передає картинку, але гарантує сонячні відблиски. Для освітлених приміщень підійде матова поверхня екрана.
- Яскравість. Максимальну яскравість підсвічування вказують не всі виробники. Від неї і залежить сприйняття зображення при яскравому світлі.
- Роздільна здатність, або кількість пікселів матриці. Чим вище параметр – тим чіткішим і насиченішим буде зображення. Але збільшення роздільної здатності різко збільшує навантаження на відеокарту.
- З кількістю пікселів на матриці пов’язаний параметр їх густини. Якщо на 17 дюймах роздільна здатність 1366×768 дає не дуже приємну оку картинку, то на 14-дюймовому екрані при тій же роздільній здатності кількість пікселів на дюйм збільшиться, відповідно, зросте і чіткість. Щільності пікселів у 200ppi достатньо для графіки та дрібного тексту. Подальше збільшення параметра не варте витрат, тому що людському оку складно відрізнити різницю.
- Сенсорний чи ні. Версія із сенсорним екраном додасть зручності. Зазвичай модель із таким дисплеєм буває у вигляді трансформера – при складеній клавіатурі ноутбук перетворюється на планшет.
- Максимальна частота оновлення кадрів. Мінімум – 45 Гц. За такого значення навіть у легких іграх видно спотворення. 60 Гц достатньо для перегляду відео та для ігор на середніх налаштуваннях, які зазвичай видають 60fps. Збільшення значення коштує дорого, оскільки вимагає високої продуктивності.
Помітне оку мерехтіння дисплея пов’язане не з частотою кадрів, а технологією підсвічування. Зниження яскравості діодів – непросте завдання, тому використовується технологія широтно-імпульсної модуляції, коли яскравість монітора змінюють частотою мерехтіння цих діодів. Параметр також не вказується виробниками, але його можна перевірити «на око» – при мінімальній яскравості помахавши рукою перед дисплеєм.
Щоб виключити мерехтіння, і разом із ним знизити дискомфорт очей, вибирайте монітор із технологією Flicker Free. Її суть – створення постійного світлового потоку LED-підсвічуванням. З такою технологією можливий тривалий перегляд фільмів та читання.
Зв’язок
Усі сучасні лептопи мають підтримку Wi-Fi. Але коли потрібно вибрати ноутбук для дому чи офісу, варто враховувати стандарт мережі:
- Найпоширеніший стандарт – 802.11b/g/n. Але він вже застаріває та видає швидкість до 150 Мбіт/с.
- 11ac – вже 867 Мбіт/с, можна спокійно дивитися фільми у високій якості та грати в онлайн-ігри.
- 11ax – до 1,2 Гбіт/с. Найкраща швидкість, але стандарт підтримують поки що не всі моделі.
Підтримка Bluetooth та наявність USB 3 та USB Type-C також додасть зручності.
Виробник та операційна система
У найдорожчому ціновому сегменті залишаються ноутбуки від компанії Apple – макбуки. Вони мають свою операційну систему (macOS), свої особливості оптимізації програм від виробника саме під цю ОС з поточною конфігурацією.
Найчастіше вибирають ноутбуки для програмування, розваг та інтернету з операційною системою Windows. При пошуку відповіді на питання, який вибрати ноутбук для програмування чи навчання, враховуйте досвід фірми на ринку, відгуки, різницю в ціні з іншими брендами за тієї ж потужності.
Сьогодні найпоширеніша техніка брендів ASUS, HP, MSI, Acer, Dell та Lenovo. Інші, крім Apple, на ринку порівняно недавно. ASUS та MSI мають добре відомі ігрові напрямки – ASUS ROG та MSI Gaming. Техніка під такими спецбрендами надійніша, в ній використовуються сучасні технології, передбачений запас потужності та довговічності, але й ціна відповідна.
Хороші та недорогі ноутбуки виробляють новачки ринку – Xiaomi та Huawei. Незважаючи на упередженість до «китайської» техніки, ці гаджети вже встигли оцінити користувачі. Обидва бренди постачають ноутбуки у різних цінових категоріях – від бюджетних до преміум.
Також у виборі фірми відіграє роль бренд процесора. Традиційно AMD дешевша за Intel при тій же заявленій потужності. AMD вважають більш бюджетним і слабким варіантом, але є перевага: принципово нова лінійка процесорів Ryzen із тонким техпроцесом та підтримкою більшої частоти оперативної пам’яті, порівняно з Інтел.
Дискретну відеокарту варто також підбирати на основі процесора. Nvidia однаково сумісна з Інтел та АМД, проте Radeon мають свої технології, які реалізуються лише у зв’язці з процесором від AMD.
Нюанси вибору
Виділіть для себе кілька кандидатів, які підходять за ціною та параметрами. Уважно вивчіть характеристики та можливості покращення пристрою, частоти пам’яті та процесора. Не скупіться на запас потужності або додатковий слот для ОЗУ – покупка нового ноутбука обійдеться дорожче за заміну оперативної пам’яті та жорсткого диска.
Якщо тривала автономна робота важливіша за продуктивність, зменшуйте додаткове обладнання – дисковод, кількість портів, мережева плата тощо. Навіть у режимі бездіяльності система витрачає на пристрої деяку частину енергії, опитуючи їх та підтримуючи робочий режим. Після виключення непотрібних функцій зменшення енергоспоживання знижуйте діагональ екрана і частоту роботи пам’яті з процесором.
Так само, як при збільшенні тривалості роботи без заряджання, мобільність можна підвищувати відмовою від додаткових функцій. Але якщо ультрабуки ще дають хороші можливості, то замість нетбука вже варто розглядати потужний планшет – при однаковій продуктивності він дасть велику ергономічність.
Якщо вибір упав на хорошу потужність, а фінанси дозволяють купити потрібний девайс, враховуйте габарити та вагу. Замість 18-дюймового ноутбука масою 6-7 кг можна купити стаціонарний комп’ютер, який потужніший за свого «мобільного» побратима.
Операційна система завжди буває встановлена. Якщо бути точніше, ставиться застаріла DOS-система, яка не реалізує навіть 10% потенціалу пристрою та не підтримує сучасні програми. DOS ставиться для здешевлення ноута.
Варіанти покупки
Ось кілька порад, який ноутбук купити для різних цілей:
- Для навчання, редагування Word-документів та нескладних Excel-файлів достатньо недорогого пристрою. Це забезпечить мобільність і тривалість автономної роботи, коли потрібно вибрати ноутбук для студента, але вже за інтернет-серфінгу помітна нестача потужності.
- Комфортну роботу з пакетом Office від Microsoft забезпечать 4 ГБ ОЗУ, процесор Інтел i3 або Ryzen 3. У такій конфігурації вже можна спокійно дивитися фільми та невибагливі ігри. Хороший варіант для інтернету, соцмереж, або якщо потрібно вибрати ноутбук для роботи на дистанційці.
- Для роботи в графічних програмах та використання потужних ігор вибирайте ноутбук з максимальною продуктивністю та дискретною відеокартою.
- Макбук значно перевищує ціну «однокласників» за потужністю. Його купують в основному фанати macOS, які цінують швидкодію та оптимізацію цієї системи.
Складно сказати, які ноутбуки краще для того чи іншого завдання. Тому розглядайте поради щодо вибору як рекомендації, а не обов’язкові правила. Уважно підходите до покупки, враховуйте рейтинг техніки та дотримуйтесь рекомендацій.