Акваріумісти-початківці часто стикаються зі складнощами у виборі ґрунтів, декорацій, підбирання сумісних рибок тощо. Розгляньмо детальніше, навіщо в акваріумі потрібні водорості.
Водорості чи водні рослини?
Суть питання в тому, що в вашому акваріумі такі представники водної флори, як водорості, зовсім не потрібні. Ті красиві зелені насадження, що заселяють водойми на прилавках магазинів, називаються саме рослинами. Є принципова різниця, оскільки водорості – це простіші форми життя. Їх ви можете побачити влітку, коли річка зеленішає («цвіте»), чи у вигляді некрасивого мохоподібного покриття берегових камінців.
Зазвичай, якщо один із представників водоростей заселяє акваріум, терміново необхідно позбуватися від нього. В іншому випадку згодом вся екосистема буде порушена, і вам доведеться починати заселення водного куточка мало не з самого початку.
Види водоростей в акваріумі
Ось найпоширеніші види акваріумних водоростей:
- Найчастіший гість акваріуму – зелені водорості. Ці представники водної флори можуть заполонити простір своєю зеленню. По-простому це називається «цвітіння води». Таким чином чистий і привабливий акваріум перетворюється на болотяно-зелений, з мутною рідиною та брудними стінками.
- Іншим неочікуваним руйнівником балансу виявляються бурі водорості (діатомові). Хоч і існують доволі привабливі представники цього виду, але їх не використовують в домашніх акваріумах. А такі, що покривають стінки бурим нальотом, – доволі часті гості, яких ніхто не чекає.
- Черговим жахом будь-якого початківця є синьо-зелені водорості в акваріумі. Ці слизькі зеленувато-жовті плівки, що вкривають декорації.
Штучні чи справжні
Розібравшись з тим, що ви шукаєте саме рослини, можна зробити ще один важливий вибір. Для тих, хто віддає перевагу економії, достатньо купити так звані штучні водорості, щоб зібрати гарну композицію. Ці рослини можуть бути абсолютними копіями натуральних. Ці витвори мистецтва виглядають настільки реальними, що своїм оком ви навряд чи зразу їх відрізните від справжніх.
Натомість разом зі справжніми рослинами можна спробувати створити збалансовану екосистему, яка зможе проіснувати без стороннього втручання деякий час. Ще цей вибір дає можливість проекспериментувати та насолодитися самим процесом створення шедевру.
Роль насаджень
Рослини в акваріумі виконують велику кількість функцій – від банального покращення загального вигляду до місця для нересту риби. І це іде мова лиш про штучні водорості. Якщо говорити про живі, то додаються й інші функції:
- обмін мінералів;
- фотосинтез;
- аерація ґрунту;
- запас харчів для рибок та інші.
Отже, вибираючи, саджати чи ні, однозначно треба схилятись до першого варіанту.
Як садити водорості в акваріумі
Якщо ви вирішились засадити свій акваріум живою флорою, то вам знадобиться декілька корисних порад.
Починати необхідно з ґрунту. Дуже важливо, щоб його фракція сягала від 0,2 до 0,6 мм. Ось чому гниють водорості в акваріумі несвідомих акваріумістів: взявши перший-ліпший наповнювач, є ризик занапастити флору. Інколи навіть ідеально збалансовані та підібрані під кожну рослину добрива не зможуть виправити положення. Останнє дуже важливо, якщо для свого акваріуму ви вибрали дуже примхливі рослини.
Коли ґрунт засипаний, а експозиція виставлена на свої місця, рекомендується на 1-2 тижні залишити наповнений водою акваріум з усіма підключеними системами. Це робиться для того, щоб місцеві бактерії збалансували середовище перед його заселенням. Але найбільш нетерплячі можуть приступити зразу, просто не варто після цього, вдаватися до питання, чому не ростуть посаджені рослини. Хоча це не означає, що вони вже ніколи не виростуть, і все варто починати знову. Інколи буває так, що через пару тижнів квола рослина неочікувано оживає.
Нарешті у ваших руках опинилися саджанці. На цьому етапі варто визначитися, що і де саджати. Рекомендується вищі рослини саджати позаду, а низькі спереду, щоб створити так звану експозицію. Саджанці занурюють у ґрунт рівно по їх корінь. Не варто занурювати глибше чи залишати частину кореня над землею. Якщо він занадто довгий, можна його вкоротити, 2-3 см буде достатньо. На цьому процес завершується. Необхідно лиш переконатися, що всі необхідні умови виконані: освітлення, аерація та інше.
Можливі проблеми
Іноді виникають проблеми неочікуваного характеру. Розгляньмо, що робити з цим.
Цвітуть водорості в акваріумі
Зазвичай це перша проблема, з якою стикаються початківці. Трапляється це через гіперопіку. У кожному справному акваріумі є освітлення, яке підбирається в залежності від об’ємів води. Може статися, що освітлення буде забагато. Це створить сприятливі умови для розвитку зелених водоростей.
Ще одною помилкою є постійна активність освітлення. В нормальних умовах світло в акваріумі має вмикатися всього на 8 годин в день, причому прямого сонячного світла краще уникати. Саме за таких умов висаджені рослини добре ростуть і розвиваються, а згубні водорості недоотримують необхідних умов.
Потемніння рослин
У тому, що темніють водорості в акваріумі, помилки немає. Бо ці потемніння і є водоростями, а саме бурими чи діатомовими. У невеликій кількості вони можуть бути доволі доречними у вашій композиції, але є ймовірність, що вони швидко розростуться й заполонять собою все.
Чинників, які можуть викликати таку напасть, доволі багато. Даний вид водоростей часто навідується до акваріумів зі штучною рослинністю. Також їхня наявність може залежати від освітлення. Але, на противагу зеленим, вони полюбляють темряву, тому часто з’являються там, де освітлення недостатньо хороше.
Також причиною може бути:
- велика кількість відходів життєдіяльності риб;
- залишки недоїденого корму;
- надлишок добрив у ґрунті;
- фільтр не може впоратися з очищенням акваріума (забитий, має недостатню потужність).
Розв’язання цих проблем стане найкращим досвідом, і в процесі принесе вам багато задоволення.